Majowy sondaż IBS w Kielcach

Jak pokazuje sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań Samorządowych w Kielcach jesienią może dojść do zmiany prezydenta. Koalicja Obywatelska Platformy i Nowoczesnej mogłaby liczyć na spory sukces odbijając wojewódzkie miasto z rąk prezydenta popieranego przez PiS. Badanie przeprowadzone w dniach 15-16 maja 2018 roku pokazuje zaciętą rywalizację w I oraz II turze wyborów.

Lubawski w II turze wyborów, ale z kim?

Najwięcej osób wskazuje, że w I turze wyborów odda swój głos na pełniącego urząd prezydenta Wojciecha Lubawskiego (32,03%). Kolejne trzy miejsca to wyrównana rywalizacja o wejście do II tury. Na Bogdana Wentę, chce głosować 15,53% osób, na Artura Gieradę, kandydata koalicji Platformy Obywatelskiej i .Nowoczesnej 12,14%, na Kamila Suchańskiego startującego jako kandydat niezależny 11,17% badanych.

To między tą trójką rozegra się starcie o wejście do II tury i bezpośrednią rywalizację z Wojciechem Lubawskim. Pozostali kandydaci uwzględnieni w badaniu osiągnęli wyniki poniżej 4% poparcia – Marcin Chłodnicki (3,88%), Magdalena Fogiel-Litwinek (2,43%), Krzysztof Adamczyk (1,46%), Dawid Kędziora (0,97%).

Aż 19,9% kielczan jeszcze nie wie, na kogo zagłosuje jesienią. Prognozowana przez IBS frekwencja to 41,12%.

Gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się wybory Prezydenta Kielc, na którego z proponowanych kandydatów oddał(a)by Pan(i) swój głos w I turze wyborów?

Wojciech Lubawski - 32.03% KWW Porozumienie Samorządowe
Bogdan Wenta - 15.53% KWW Projekt Świętokrzyskie
Artur Gierada - 12.14% Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska
Kamil Suchański - 11.17% KWW Bezpartyjny i Niezależny
Marcin Chłodnicki - 3.88% Lewica Razem
Magdalena Fogiel-Litwinek - 2.43% Kukiz15
Krzysztof Adamczyk - 1.46% KWW Czas na Kielce
Dawid Kędziora - 0.97% Polskie Stronnictwo Ludowe
Inny kandydat - 0.49%
Nie wiem, Trudno powiedzieć - 19.90%

Wyrównane starcie w II turze

Sprawdziliśmy również jak wyglądałaby II tura wyborów gdyby zmierzyli się w niej popierany przez PiS obecny prezydent Wojciech Lubawski oraz kandydat Koalicji Obywatelskiej Artur Gierada. Bez wątpienia takie starcie, które przekłada się na politykę ogólnopolską przykułoby uwagę mediów, tym bardziej, że obecny prezydent uzyskał rekomendację od Jarosława Kaczyńskiego.

Wojciech Lubawski startujący pod szyldem KWW Porozumienie Samorządowe może liczyć w II turze na 44,10% głosów, natomiast Artur Gierada, startując jako kandydat komitetu Platforma .Nowoczesna Koalicja Obywatelska otrzymuje w badaniu 41,54% głosów. Niezdecydowanych jest 14,36%.

Po rozdzieleniu odpowiedzi Nie wiem / Trudno powiedzieć rywalizacja w II turze wygląda następująco: W. Lubawski 51,50% głosów, A. Gierada 48,50%. Prognozowana frekwencja w II turze wyborów to 38,92%.

Gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się wybory na Prezydenta Kielc, na którego z proponowanych kandydatów oddał(a)by Pan(i) swój głos w II turze wyborów?

Wojciech Lubawski - 51.50% KWW Porozumienie Samorządowe
Artur Gierada - 48.50% Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska

Radni głównie z dwóch komitetów

Zbadaliśmy też wybory do Rady Miasta, zakładając, że PiS wystartuje do Rady razem z komitetem prezydenta Lubawskiego. W takim scenariuszu najwięcej swoich radnych może wprowadzić Koalicja Obywatelska zdobywając 23,79% głosów. Drugie miejsce zajmuje KWW Porozumienie Samorządowe, a więc komitet urzędującego prezydenta, z wynikiem 21,84%. Swoich radnych wprowadzić mógłby także Kukiz’15 z poparciem na poziomie 8,25%. Pozostałe komitety znajdują się na granicy progu wyborczego z wynikami jak KWW Bezpartyjny i Niezależny (7,77%) czy Lewica Razem (6,80%).

18,45% mieszkańców Kielc jeszcze nie wie, na kogo oddałoby swój głos w wyborach do rady.

Gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się wybory samorządowe, na który komitet oddał(a)by Pan(i) swój głos do Rady Miasta Kielc?

Platforma.Nowoczesna, Koalicja Obywatelska - 23.79%
KWW Porozumienie Samorządowe - 21.84%
Kukiz15 - 8.25%
KWW Bezpartyjny i Niezależny - 7.77%
Lewica Razem - 6.80%
KWW Projekt Świętokrzyskie - 5.34%
Polskie Stronnictwo, Ludowe - 4.85%
KWW Czas na Kielce - 0.97%
Inny komitet - 1.94%
Nie wiem, Trudno powiedzieć - 18.45%
Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych w dniach 15-16 maja 2018 r., metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). Przebadano reprezentatywną próbę N=501 pełnoletnich mieszkańców Kielc. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o dwa kryteria: płeć i wiek.

Komentarz Lokalnej Polityki

Wynik starcia w II turze na pewno nie jest dobrą informacją dla urzędującego prezydenta. Już teraz jego przewaga nad Arturem Gieradą jest w granicach błędu statystycznego. Warto podać tu przykład badania z 2014 roku w Radomiu gdzie na 3 tygodnie przed II turą wyborów Prezydent Andrzej Kosztowniak prowadził w starciu z Radosławem Witkowskim 45:42 przy 8% niezdecydowanych. Ostatecznie prezydentem został Witkowski z wynikiem 52% do 48%.

Tak mała różnica, w sytuacji, w której do wyborów zostało 5 miesięcy i konkurenci prezydenta dopiero zaczynają kampanię powoduje, że bardzo trudno będzie utrzymać prezydentowi przewagę. Inne powody, dla których obecny prezydent powinien obawiać się najbliższych wyborów, opisaliśmy w naszej prognozie oraz w artykule o ciekawych pojedynkach w nadchodzących wyborach. Zapowiada się na pewno jedno z bardziej interesujących starć spośród miast wojewódzkich.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką