Na poważnie o polityce samorządowej!

Chcemy, by lokalnapolityka.pl była pierwszym w Polsce serwisem zajmującym się polityką samorządową na poważnie, opierającym się na badaniach oraz danych. Polityka w miastach często jest dużo ciekawsza, niż ta ogólnopolska i dostarcza o wiele więcej danych do analiz i obserwacji.

Dlaczego stworzyliśmy portal?

W Polsce do tej pory nie powstało miejsce, gdzie na poważnie mówiłoby się o polityce samorządowej. Bazując na badaniach i danych Instytutu Badań Samorządowych oraz doświadczeniu i wiedzy naszych ekspertów, chcemy dotykać najważniejszych kwestii dla mieszkańców miast. Nie boimy się też oceniać szans prezydentów w naszej w pełni subiektywnej „Prognozie lokalnej polityki”.

Kolejnym impulsem do stworzenia portalu jest bardzo podstawowy poziom opisywania polityki samorządowej przez media. Bez znajomości specyfiki miast, poszerzonej wiedzy na temat sytuacji politycznej często tworzony jest zakłamany obraz sytuacji politycznej w miastach. Naszym priorytetem jest dostarczanie faktów, danych i wiedzy eksperckiej, dzięki czemu komentowanie zbliżającej się kampanii samorządowej może być nieco bardziej oparte na wiedzy fachowej, a mniej na przypuszczeniach i domysłach.

Trzy motywy przewodnie

Po pierwsze, na portalu znajdziecie „Prognozy lokalnej polityki”, czyli subiektywny ranking prezydentów miast, tworzony przez ekspertów, którzy będą oceniali jakie szanse na reelekcję w najbliższych wyborach samorządowych mają obecni prezydenci. Na początek przyglądamy się 25 miastom i oceniamy na skali od 1 do 5 na ile prawdopodobna jest reelekcja.

Po drugie, lokalna polityka to eksperckie komentarze i analizy na temat najważniejszych kwestii dotyczących wyborów samorządowych, kampanii wyborczych oraz sytuacji politycznej w danym mieście. Oprócz artykułów w analitycznej formie pojawią się również sondaże. Chcemy skupić się nie tylko na zwykłych wynikach, ale także sprawdzić, co kryje się w środku takiego badania, przyjrzeć się występującym prawidłowościom, przepływom głosów, strukturze głosujących.

Trzecim elementem są dane i fakty przedstawiane w formie rankingów. Analizujemy dane nie tylko o prezydentach, którzy najdłużej sprawują swoje kadencje, ale także zbieramy informacje o najwyższym poparciu w 2014 roku, największych spadkach, a także zwracamy uwagę na tych, którzy wygrali swoje ostatnie wybory minimalną liczbą głosów.

 

Jak będzie rozwijał się portal?

W najbliższych tygodniach na portalu znajdą się rankingi dotyczące szans kandydatów w wyborach na prezydenta. Gdy znane będą nazwiska większości kandydatów na prezydentów, będziemy śledzić kampanie wyborcze i szacować szanse na wygraną.

Kolejny etap to skupienie się na danych i badaniach dotyczących polityki miejskiej. Chcemy podzielić się wiedzą dotyczącą potrzeb i priorytetów mieszkańców poszczególnych miast. Spróbujemy również odpowiedzieć na pytania, co dla mieszkańców polskich miast jest najważniejsze i czego oczekują od rządzących.

Następny etap rozwoju portalu to spojrzenie na miasta z szerszej perspektywy i podzielenie się naszą wiedzą dotyczącą postrzegania marki miast, wizerunku oraz kierunków rozwoju. Chcemy, aby lokalnapolityka.pl stała się źródłem kompleksowej wiedzy o polskich miastach.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką