Jacek Majchrowski

Prezydent Krakowa

Kadencja: 5
Poparcie w 2014 roku: I tura 45.84%
II tura 61.94%
Jacek Majchrowski
4.5
Prawie pewna wygrana

Ocena

2 listopada 2018
4.5
Prawie pewna wygrana

Jacek Majchrowski wygrał I turę osiągając wynik 45,84%, kandydatka PiS Małgorzata Wassermann zajęła drugie miejsce z wynikiem 31,88 p.p. Różnica głosów pomiędzy kandydatami, którzy zmierzą się w II turze wynosi 13,96% co daje znaczną przewagę urzędującemu prezydentowi. Jak wskazuje sondaż IBRiS pojedynek w II turze może zakończyć się wynikiem 56% do 38% dla Jacka Majchrowskiego. W 2014 roku J. Majchrowski wygrał z kandydatem PiS 58,77% do 41,23%, nic nie wskazuje, że II tura mogłaby nie zakończyć się wygraną obecnego prezydenta.

18 października 2018
4.5
Prawie pewna wygrana

Wydaje się, że Jacek Majchrowski w najbliższych wyborach samorządowych powtórzy schemat swoich zwycięstw z poprzednich wyborów z poparciem ok. 40% w I turze i 60% w II turze. Jak pokazuje najnowszy sondaż IBS chce na niego głosować 47,67% krakowian. Nawet jeżeli dojdzie do II tury różnica pomiędzy urzędującym prezydentem a Małgorzatą Wassermann z PiS, w naszym sondażu sięga niemal 30 p.p., co daje stabilną pozycję J. Majchrowskiemu.

31 sierpnia 2018
4.0
Prawie pewna wygrana

Kolejne sondaże z Krakowa pokazują, że polaryzacja, o której pisaliśmy w tym artykule: http://lokalnapolityka.pl/silna-polaryzacja-w-wyborach-samorzadowych/ doprowadzi do bardzo wyrównanego starcia o fotel prezydenta miasta. Kandydatka PiS M. Wassermann wyraźnie zabiera głosy wszystkich innych kandydatów, którzy zdecydowali się stanąć do rywalizacji, z rządzącym od 2002 r., J. Majchrowskim. Na korzyść M. Wassermann gra dodatkowo bardzo dobry wynik PiS w skali całego kraju, przy czym warto przypomnieć, że w 2015 r. Kraków był jednym z miast, gdzie partia ta uzyskała jeden z wyższych rezultatów wyborczych (35,12%).

14 maja 2018
4.5
Prawie pewna wygrana

Jacek Majchrowski od 2002 r. nieprzerwanie wygrywa wyścig o fotel prezydenta Krakowa w II turze. Jego wynik wyborczy co wybory wygląda niemal identycznie. W I turze prezydent może liczyć na ok. 40%, w II turze na ok. 60% poparcia. Problemem są krzyżujące się elektoraty PiS i PO, które dają o sobie znać w drugiej odsłonie głosowania. Wyborcy popierający kandydata, PO który nie wchodzi do II tury głosowania, oddają swój głos na J. Majchrowskiego, analogicznie dzieje się z wyborcami PiS, jeżeli do II tury trafia kandydat PO. Taki scenariusz realnie zabetonował sytuacje polityczną w Krakowie na lata i nie widać na horyzoncie możliwości zmiany.

Artykuły

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką