Wojciech Lubawski

Prezydent Kielc

Kadencja: 4
Poparcie w 2014 roku: I tura 29.20%
II tura 38.75%
Wojciech Lubawski
1.0
Bez szans na reelekcję

Ocena

2 listopada 2018
1.0
Bez szans na reelekcję

W drugiej turze wyborów w Kielcach znalazł się Wojciech Lubawski z wynikiem 29,20% oraz Bogdan Wenta (37,62%). Jak wynika z badań Instytutu Badań Samorządowych największe szanse na wygraną ma B. Wenta, oznacza to ostatnią kadencję dla urzędującego prezydenta W. Lubawskiego. Od maja na Lokalnej Polityce pisaliśmy o takim scenariuszu i prawdopodobnej ostatniej kadencji W. Lubawskiego.

17 października 2018
1.5
Bez szans na reelekcję

W świetle najnowszego sondażu IBS Wojciech Lubawski może być prawie pewnym swojej przegranej w walce o piątą kadencję w Kielcach. Swój głos chce na niego oddać 27,44% kielczan i do lidera sondażu, Bagdana Wenty, W. Lubawski traci 2,16 p.p. Druga tura to powiększenie przewagi lidera (do 16,54 p.p.) i spadające szanse Wojciecha Lubawskiego na reelekcję.

14 maja 2018
2.0
Duże szanse na przegraną

Wiele wskazuje na to, że kończąca się czwarta kadencja może być ostatnią dla Wojciecha Lubawskiego. Od dłuższego czasu sondaże pokazują, że startujący z poparciem PiS prezydent, może liczyć na ok. 30% poparcia w I turze, to wynik bardzo niski dla urzędujących prezydentów. Sondaże w II turze pokazują, że mieszkańcy Kielc chcieliby zmian. Dodatkowo w 2016 r. odbyło się referendum mające na celu odwołanie W. Lubawskiego, które skończyło się niepowodzeniem ze względu na zbyt małą frekwencję. W głosowaniu wzięło udział niemal 28 tys. kielczan. Prawdopodobnie nowym prezydentem Kielc będzie kandydat, który znajdzie się z W. Lubawskim w II turze wyborów.

Artykuły

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką