Słupsk, Katowice, Wrocław – jaki będzie wynik wyborów?

W ramach projektu “Prognozy Wyników Wyborów 2018”, realizowanego wspólnie przez portal Lokalna Polityka oraz Instytut Badań Samorządowych przedstawiamy prognozę wyborczą dla Słupska, Katowic i Wrocławia. Zadaniem prognozy jest przewidzenie jak najdokładniejszego wyniku wyborów, które odbędą się 21 października. O prognozie, którą przygotowaliśmy dla Lublina, Olsztyna i Białegostoku, możecie przeczytać tutaj. Informacje jak powstają nasze prognozy znajdziecie pod linkiem.

Prognoza wyniku w Słupsku

Jak wynika z naszej prognozy, największe poparcie w Słupsku uzyska obecna wiceprezydent tego miasta, Krystyna Danilecka-Wojewódzka (53,24%). Druga pozycja przypadnie kandydatce Koalicji Obywatelskiej, Beacie Chrzanowskiej (21,29%). Na trzecim miejscu z wynikiem 20,67% znajdzie się Anna Mrowińska z Prawa i Sprawiedliwości. Kolejne pozycje będą należeć do Rafała Kobusa z SLD Lewica Razem (0,80%) oraz Mirosława Betkowiego z KW Słupskie Porozumienie Obywatelskie (4,04%). Gdyby prognoza okazała się trafna, wybory w Słupsku zakończą się już w I turze.

Prognoza wyniku w Katowicach

W Katowicach najwyższy wynik osiągnie obecnie urzędujący prezydent, Marcin Krupa. Według naszej prognozy jego poparcie wyniesie 60,52%. Na drugim miejscu z wynikiem 24,09% znajdzie się kandydat Koalicji Obywatelskiej Jarosław Makowski. Trzecia pozycja przypadnie Ilonie Kanclerz z KW Śląskiej Partii Regionalnej (7,15%). Wyniki kolejnych kandydatów w Katowicach to: 6,70% dla Jarosława Gwizdaka (KW “Prawo do Katowic”), 0,72% dla Jakuba Kalusa (KW Ruch Narodowy RP), 0,46% dla Adama Słomki (KWW Konfederacja – Ruch Kontroli Władzy) oraz 0,36% dla Mirosława Korbasiewicza (KW Stronnictwa Pracy). Tutaj też gdyby prognoza okazała się trafna, wybory zakończą się w I turze.

http://lokalnapolityka.pl/prognoza/katowice/#miasto

Prognoza wyniku we Wrocławiu

Z wszystkich 10 kandydatów ubiegających się o prezydenturę we Wrocławiu najwyższy wynik osiągnie Jacek Sutryk z Koalicji Obywatelskiej. Według naszej prognozy jego poparcie wyniesie 56,61% i wygra wybory w I turze. Druga pozycja przypadnie Mirosławie Stachowiak-Różeckiej z PiS (24,23%). Trzecie miejsce z wynikiem 6,59% zdobędzie Katarzyna Obara-Kowalska z KW Bezpartyjny Wrocław. Wyniki kolejnych kandydatów ubiegających się o fotel prezydenta Wrocławia to: 4,19% dla Jerzego Michalaka (KWW Bezpartyjny Ruch Obywatelski Jerzego Michalaka), 2,91% dla Marty Lempart (KWW Wrocław dla Wszystkich), 1,90% dla Zbigniewa Jarząbka (Kukiz’15), 1,28% dla Małgorzaty Tracz (KW Partia Zieloni), 1,16% dla Roberta Bogusławskiego (KWW Jarka Bogusławskiego), 0,93% dla Artura Zborowskiego (KW Jesteśmy Stąd) oraz 0,20% dla Mieczysława Maja (KW Wolni i Solidarni).

Różnice pomiędzy sondażem a prognozą

W Słupsku wynik prognozy pokrywa się praktycznie z wynikiem sondażu po rozdzieleniu wyborców niezdecydowanych, różnica jest symboliczna i wynosi 1,02 p.p.

W Katowicach prognoza różni się od sondażu o 6.94 p.p. i najbardziej premiuje Jarosława Makowskiego, nie zmienia to jednak obrazu, że wybory w Katowicach najprawdopodobniej skończą się już w I turze.

We Wrocławiu różnica wyniosła 4,2 p.p. w stosunku do sondażu i także pokazuje, że wybory we Wrocławiu mogą skończyć się w I turze.

Trafność naszych prognoz oraz sondaży IBS będzie można sprawdzić po 21 pażdziernika na sprawdzamysondaze.pl.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką