Sondaż IBS w Chrzanowie

Robert Maciaszek oraz Krzysztof Kasperek mają największe szanse w wyborczym starciu w Chrzanowie. Szykuje się ciekawa kampania w jednym z miast konserwatywnej Małopolski, w którym to Platforma Obywatelska, a nie Prawo i Sprawiedliwość ma większe szanse na sukces.

Robert Maciaszek z największymi szansami

Obecny burmistrz miasta zadeklarował, że nie będzie ubiegał się o kolejną kadencję, dlatego w wyborach zmierzą się przedstawiciele dwóch dużych partii. Według badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Samorządowych w maju 2018 r., rywalizacja będzie toczyła się pomiędzy dwoma kandydatami. Zdecydowanie najwięcej osób, bo aż 47,73%, zamierza oddać głos na Roberta Maciaszka, startującego z Koalicji Obywatelskiej Platforma .Nowoczesna. Na drugim miejscu uplasował się kandydat Prawa i Sprawiedliwości – Krzysztof Kasperek – uzyskując 19,89% poparcia. Na kolejnym miejscu znalazł się Andrzej Filipczak z 11,36% głosów – startujący z KWW Wspólny Chrzanów, komitetu obecnego burmistrza. Tylko 1,70% osób deklaruje, że zagłosowałoby na innego kandydata. 19,32% jeszcze nie zdecydowało na kogo odda swój głos. Teoretycznie wybory mogłyby zakończyć się już w I turze.

Gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się wybory na Burmistrza Miasta Chrzanów, na którego z proponowanych kandydatów oddał(a)by Pan(i) swój głos w I turze wyborów?

Robert Maciaszek - 47.73% Platforma .Nowoczesna Koalicja Obywatelska
Krzysztof Kasperek - 19.89% Prawo i Sprawiedliwość
Andrzej Filipczak - 11.36% KWW Wspólny Chrzanów
Inny kandydat - 1.70%
Nie wiem/ Trudno powiedzieć - 19.32%

II tura z ogromną przewagą dla kandydata Koalicji Obywatelskiej

Instytut Badań Samorządowych zbadał, jak rozłożyły by się głosy, gdyby jednak do II tury doszło. Gdyby znaleźli się w niej Robert Maciaszek oraz Krzysztof Kasperek, z dużą przewagą wygrałby kandydat Koalicji Obywatelskiej Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Uzyskałby on 61,68% głosów, natomiast jego kontrkandydat – Kasperek –  22,75%. Nieco ponad 15% osób jeszcze nie wie na kogo oddałoby głos.

Gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się wybory na Burmistrza Miasta Chrzanów, na którego z proponowanych kandydatów oddał(a)by Pan(i) swój głos w II turze wyborów?

Nie wiem/ Trudno powiedzieć - 15.57%
Krzysztof Kasperek - 22.75% Prawo i Sprawiedliwość
Robert Maciaszek - 61.68% Platforma .Nowoczesna Koalicja Obywatelska

Platforma Obywatelska z największym poparciem w mieście

Jak wynika z badania przeprowadzonego w maju, gdyby mieszkańcy Chrzanowa głosowali w wyborach parlamentarnych pierwsze miejsce zajęłaby Platforma Obywatelska z wynikiem 39,72% głosów. Na kolejnych miejscach uplasowałoby się Prawo i Sprawiedliwość z 24,55% poparciem wśród mieszkańców, Sojusz Lewicy Demokratycznej z wynikiem 11,16%, .Nowoczesna z 6,70% poparciem. Ruch Kukiz’15 uzyskałby 5,36% głosów. Natomiast 9,82% mieszkańców Chrzanowa jeszcze nie zdecydowała, na kogo oddałoby swój głos w wyborach parlamentarnych.

Gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się wybory parlamentarne, na który z komitetów oddał(a)by Pan(i) swój głos?

Platforma Obywatelska - 39.72%
Prawo i Sprawiedliwość - 24.55%
Sojusz Lewicy, Demokratycznej - 11.16%
.Nowoczesna - 6.70%
Ruch Kukiz15 - 5.36%
Wolność - 1.79%
Polskie Stronnictwo, Ludowe - 0.45%
Razem - 0.45%
Nie wiem/, Trudno powiedzieć - 9.82%
Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych w dniach 9-11 maja 2018 r., metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). Przebadano reprezentatywną próbę N=504 pełnoletnich mieszkańców Chrzanowa. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o dwa kryteria: płeć i wiek.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką