Sondaż IBS we Wrocławiu

W wyborach samorządowych we Wrocławiu szykuje się wyrównane starcie. Szanse na wejście do II tury wyborów ma aż 4 kandydatów. Zapowiedź Prezydenta Rafał Dutkiewicza o tym, że nie zamierza już startować umożliwiło śledzenie najciekawszej kampanii w tych wyborach samorządowych.

Wyrównane starcie w I turze wyborów

Wyniki badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Samorządowych w kwietniu 2018 r. pokazują, że rywalizacja będzie niezwykle wyrównana. Najwięcej osób – 18,69% chce głosować na kandydata Platformy Obywatelskiej Kazimierza Ujazdowskiego. Tuż za nim plasuje się Mirosława Stachowiak-Różecka z Prawa i Sprawiedliwości z wynikiem 18,22%. O wejście do II tury powalczyć mogą także Michał Jaros (14,02%) i Jacek Sutryk (9,35%).

Sytuacja we Wrocławiu jest tak dynamiczna, że komitety, z których startować będą główni kandydaci, nie są do końca pewne i mogą nie pokrywać się z tymi, o które IBS pytał w badaniu. Pewne jest jednak to, że w grze o prezydenturę we Wrocławiu jest obecnie aż czterech polityków.

Gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się wybory na Prezydenta Wrocławia, na którego z proponowanych kandydatów oddał(a)by Pan(i) swój głos w I turze wyborów?

Kazimierz Ujazdowski - 18.69% Platforma Obywatelska
Mirosława Stachowiak - Różecka - 18.22% Prawo i Sprawiedliwość
Michał Jaros - 14.02% Koalicja Nowoczesna + SLD + PSL
Jacek Sutryk - 9.35% KWW Rafała Dutkiewicza
Jerzy Michalak - 7.01% (Dolnośląski Ruch Samorządowy
Paweł Wróblewski - 3.27% Bezpartyjni Samorządowcy
Waldemar Bednarz - 2.80% Kukiz15
Robert Butwicki - 1.40% KWW Kornela Mazowieckiego)
Inny Kandydat - 1.40%
Nie wiem / Trudno powiedzieć - 23.84%

Badanie drugiej tury jak prawybory

Instytut Badań samorządowych zbadał scenariusz, w którym w II turze znaleźliby się Michał Jaros oraz Jacek Sutryk. Taki scenariusz jest raczej hipotetyczny i raczej się nie wydarzy z tego względu, że największe szanse, by dostać się do II tury ma Mirosława Stachowiak Różecka, która nie musi z nikim konkurować o elektorat PIS – więcej piszemy o tym tutaj.

Starcie Sutryk – Jaros jest akurat ciekawe pod tym względem, że toczy się polityczna dyskusja, który z nich powinien być wspólny kandydatem Nowoczesnej i SLD. Z tego starcia w badaniu IBS obronną ręką wychodzi Michał Jaros. Gdyby obaj Ci politycy znaleźli się w drugiej turze, Michał Jaros otrzymałby 45.70% głosów a Jacek Sutryk 20.97%. 1/3 wyborców nie wie jeszcze na kogo by zagłosowała.

 

Gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się wybory na Prezydenta Wrocławia, na którego z proponowanych kandydatów oddał(a)by Pan(i) swój głos w II turze wyborów?

Michał Jaros - 45.70% Koalicja Nowoczesna + SLD + PSL
Jacek Sutryk - 20.97% KWW Rafała Dutkiewicza
Nie wiem / Trudno powiedzieć - 33.33%

Platforma Obywatelska liderem w mieście

Badanie z kwietnia pokazuje, że to elektorat Platformy Obywatelskiej będzie kluczowy jeśli chodzi o wybory prezydenta. Temu, komu uda się przekonać do siebie wyborców tej partii, ma największe szanse, by znaleźć się w II turze. Jeśli chodzi o poparcie wrocławian dla partii politycznych to zdecydowanym liderem jest PO, na którą chce głosować 31,92% badanych. Kolejne miejsca należą do PiS z poparciem 24,23% mieszkańców, Nowoczesnej z wynikiem 10,77%, SLD z poparciem 6,54%. Na granicy progu wyborczego 5% znajduje się Ruch Kukiz’15. 13,85% wrocławian wciąż nie jest zdecydowanych na kogo odda głos w wyborach parlamentarnych.

 

Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory parlamentarne, na który z komitetów oddał(a)by Pan(i) swój głos?

Platforma Obywatelska - 37.05%
Prawo i Sprawiedliwość - 28.13%
Nowoczesna - 12.50%
Sojusz Lewicy Demokratycznej - 7.59%
Ruch Kukiz15 - 5.80%
Razem - 4.46%
Polskie Stronnictwo Ludowe - 1.79%
Wolność - 1.34%
Inny - 1.34%
Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych w dniach 4-6 kwietnia 2018 r., metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). Przebadano reprezentatywną próbę N=503 pełnoletnich mieszkańców Wrocławia. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o dwa kryteria: płeć i wiek.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką