Sprawdzamy szanse prezydentów w Starogardzie Gdańskim, Tarnowie, Żorach, Będzinie i Tczewie

W najnowszym artykule podsumowujemy szanse prezydentów pięciu kolejnych miast na reelekcję. Tym razem sprawdziliśmy, jak w nadchodzących wyborach samorządowych poradzą sobie włodarze w Starogardzie Gdańskim, Tarnowie, Żorach, Będzinie i Tczewie.

Walka o pierwszą reelekcję w Starogardzie Gdańskim i Tarnowie

Duże szanse na reelekcję ma prezydent Starogardu Gdańskiego – Janusz Stankowiak. Obecnie pełni dopiero pierwszą kadencję na tym stanowisku, co zdecydowanie zwiększa szanse tego kandydata w walce o wygraną w nadchodzących wyborach. 4 lata temu w II turze J. Stankowiak pokonał kandydatkę Platformy Obywatelskiej, Iwonę Lewandowską, osiągając wynik 67,07%. Możliwe, że w tym roku J. Stankowiakowi uda się pokonać rywali już w I turze, na co wskazuje silne poparcie, jakim cieszy się obecny prezydent. Tym samym jego szanse na reelekcję Lokalna Polityka ocenia na 4,5 – prawie pewna wygrana.

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w Tarnowie. Tam reelekcja obecnie urzędującego prezydenta, Romana Ciepieli  stoi pod znakiem zapytania. W mieście – bastionie PiS, zapowiada się bardzo zacięta rywalizacja wyborcza. W 2014 r. przewaga kandydata Platformy Obywatelskiej w II turze nad rywalem z Prawa i SprawiedliwościKazimierzem Koprowskim wyniosła zaledwie 2,2 p.p. Rok później, w wyborach do parlamentu, PiS umocniło swoją silną pozycję w mieście, uzyskując 42,08% głosów. Na korzyść R. Ciepli przemawia jednak to, że ubiega się dopiero o drugą kadencję jako prezydent miasta, a jak pokazuje praktyka polityczna, wyborcy mają tendencje do ponownego wyboru kandydatów walczących o drugą kadencję. Szanse R. Ciepieli na reelekcję oceniamy na 3,5, czyli niepewna reelekcja.

Wieloletni prezydent prawie pewny wygranej

Dobiega końca piąta kadencja Waldemara Sochy na stanowisku prezydenta Żor. Wiele wskazuje na to, że W. Socha, który rządzi nieprzerwanie od 1998 r., ponownie wygra w nadchodzących wyborach samorządowych. Chociaż 4 lata temu jego reelekcja była mocno zagrożona kandydaturą Wojciecha Kałuży (W. Socha wygrał wówczas w II turze przewagą zaledwie 5,8 p.p.). Jego szanse na wygraną w nadchodzących wyborach samorządowych są jednak znacznie większe niż w 2014 r. W II turze wyborów najprawdopodobniej dojdzie do starcia obecnego prezydenta z kandydatem startującym z ramienia PiS-u, Dariuszem Domańskim. Za sprawą silnej polaryzacji, W. Socha zapewni sobie najpewniej poparcie wyborców przeciwnych partii Jarosława Kaczyńskiego, co zapewni mu kolejną, tym razem pięcioletnią kadencję na fotelu prezydenta Żor, jego szanse na Lokalnej Polityce oceniamy więc na 4 – prawie pewna wygrana.

Spokojni o reelekcję w Będzinie i Tczewie

Prezydent Będzina – Łukasz Komoniewski w spokoju może oczekiwać na wynik jesiennych wyborów. Ł. Komoniewski, który walczy obecnie o trzecią kadencję, cztery lata temu pokonał swoich rywali już w I turze wyborów, osiągając wysoki wynik – 64,68%. Jako że w Będzinie brakuje kandydata, który mógłby realnie zagrozić reelekcji Ł. Komoniewskiego, obecny prezydent najprawdopodobniej i w tym roku wygra w I turze wyborów. Druga pozycja przypadnie najprawdopodobniej startującemu z własnego komitetu, Marcinowi Lazarowi.  Szanse Ł. Komoniewskiego w Będzinie oceniamy na 4,5, czyli prawie pewna wygrana.

Raczej pewna reelekcja czeka również prezydenta Tczewa – Mirosława Pobłockiego. Mimo, że ostateczne starcie rozegra się najpewniej w II turze wyborów, wysokie poparcie, jakim cieszy się obecnie urzędujący prezydent, najpewniej przesądzi o jego wygranej. Jako głównego kontrkandydata M. Pobłockiego typuje się startującego z komitetu wyborczego PiS Tadeusza Dzwonkowskiego. Szanse obecnego prezydenta redakcja Lokalna Polityka ocenia na 4, czyli prawie pewna wygrana.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką