Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Co czytać w Święta?


Święta to czas, który spędzamy najczęściej z rodziną, ale też odpoczynku i nadrabiania zaległości. W związku z tym polecamy wrócić do najciekawszych powyborczych analiz, które powstały dzięki danym zebranym podczas badania Exit Poll OGB. Sprawdziliśmy zdanie Polaków na temat najważniejszych tematów w ich regionie, jak głosowaliby w wyborach do Sejmików Wojewódzkich, a także zapytaliśmy o ocenę prezydenta w ich mieście i o potrzebę jego zmiany w nadchodzących wyborach samorządowych. 

Exit Poll OGB – pytania regionalne 

Mieszkańców województwa mazowieckiego zapytaliśmy o ich opinię na temat budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie. Inwestycja ta od początku wzbudzała bardzo dużo kontrowersji, co także widać w badaniu, ponieważ zdania na ten temat są niezwykle podzielone. 

Mieszkańców województwa podkarpackiego zapytaliśmy o inny, równie ważny i bieżący temat. W ich badaniu pojawiło się pytanie „Czy województwo podkarpackie i Rzeszów powinny być nadal głównym kanałem dostarczania pomocy Ukrainie?”. Mieszkańcy tego województwa, podobnie jak mazowieckiego, są w tej kwestii podzieleni.

W województwie dolnośląskim pojawił się zaś temat zamknięcia kopalni Turów, a mieszkańcy zostali zapytani, czy powinna ona zostać zamknięta, czy też nie. W tej sprawie widać zdecydowaną jednomyślność mieszkańców tego regionu. 

Exit Poll OGB – Sejmiki Wojewódzkie

W badaniu Exit Poll OGB wyborcom zostało również zadane pytanie, „Gdyby dziś odbywały się wybory samorządowe, to na który komitet do sejmiku województwa, by Pan(i) zagłosował(a)?”. Oprócz wyniku i sprawdzenia, jak głosowałyby poszczególne grupy społeczne, sprawdziliśmy, jak głosy mieszkańców poszczególnych województw, przełożyłyby się na podział mandatów i które ugrupowanie uzyskałoby większość w tym organie.

 

Exit Poll OGB – Zmiana Prezydenta

Kolejnym pytaniem, które zostało zawarte w badaniu Exit Poll OGB, dotyczyło zmiany prezydenta w mieście, a o to zapytaliśmy mieszkańców Łodzi, Poznania, Lublina, Kielc oraz Wrocławia. Sprawdziliśmy również, jak ich opinia w tej tej sprawie zmienia się z zależności od wieku, poglądów czy popieranej partii politycznej. 

 

Exit Poll OGB – Zmiana Prezydenta

Oprócz pytania o zmianę prezydenta, w badaniu Exit Poll OGB mieszkańców miast, jak oceniają obecnego włodarza miasta. Dotychczas opublikowaliśmy materiały dotyczące Jacka Sutryka, Jacka Jaśkowiaka, Hanny Zdanowskiej oraz Krzysztofa Żuka. Podobnie, jak w przypadku pytań o zmianę prezydenta miasta, również tu sprawdziliśmy, jak opinia mieszkańców zmienia się w zależności od płci czy światopoglądu.