Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Co zrobić, aby zostać wybranym w wyborach samorządowych? – 04.2023 – sondaż przewodnik


Na rok przed wyborami samorządowymi, Instytut Badań Samorządowych sprawdził, czym wyborcy kierują się przy wyborze osób, na które chcieliby zagłosować. Przygotowaliśmy pięć raportów: dla radnych miast i gmin, dla radnych sejmików, dla wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast. Poniżej publikujemy ich fragmenty, a całość można zakupić poniżej. 

W badaniu zadaliśmy szczegółowe pytania, dotyczące tego, czego wyborcy oczekują od osób kandydujących w wyborach samorządowych. Dowiedzieliśmy się, jaki powinien być zdaniem wyborców m.in. wiek kandydatów ubiegających się o poszczególne stanowiska, a także, jakie wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe jest odpowiednie, aby pełnić daną funkcję. Sprawdziliśmy też, czy zdaniem Polaków, przyszły kandydat startujący w wyborach samorządowych, powinien być mocno powiązany z partią, z której list startuje, a także czy ważne jest dla nich uwidocznienie na materiałach wyborczych rodzin. Odpowiedzi dla pretendentów ubiegających się o poszczególne stanowiska, znacznie różnią się od siebie, dlatego przygotowaliśmy pięć osobnych raportów, które można zakupić. 

Kto powinien mieć wykształcenie wyższe?

Doświadczenie zawodowe kandydata na radnego miasta/gminy

Brak doświadczenia
do 5 lat
5-10 lat

 

 

Z badania wynika, że radni miejscy, gminni oraz sejmiku powinni być młodsi niż włodarze miast. Wyborcy Prawa i Sprawiedliwości nie dostrzegają zalet płynących z młodego wieku, na wszystkich stanowiskach widzieliby osoby pomiędzy 40., a 59. rokiem życia. Nie zgadzają się z nimi elektoraty Nowej Lewicy i Konfederacji - oni najczęściej wskazywali, że w samorządzie woleliby zobaczyć młodsze twarze. Polacy doceniają długie doświadczenie zawodowe, szczególnie w przypadku burmistrzów i prezydentów miast. Mieszkańcy największych miejscowości, uważają za to, że osoby kandydujące na radnego gminy czy miasta oraz sejmiku mogą mieć krótsze, maksymalnie 5-letnie doświadczenie zawodowe.

KUP RAPORTY

Związek z partią ważny dla elektoratu PiS-u

Kandydaci na radnych sejmików wojewódzkich, obok prezydentów miast, powinni być mocno związani z partią. Co ciekawe, uwidocznienie powiązań politycznych ma znaczenie dla osób znajdujących się w najstarszych, jak i najmłodszych grupach wiekowych. Jest też ono ważniejsze dla wyborców PiS-u niż dla pozostałych elektoratów. Mocne związanie z ugrupowaniem zaczyna mieć większe znaczenie, dopiero w przypadku wyborów na prezydenta miasta - takie jest nie tylko zdanie Polaków, ale także wyborców większości ugrupowań politycznych. 

A czy osoby kandydujące w wyborach samorządowych w swoich materiałach wyborczych powinny podkreślać rodzinę? Kwestia ta jest bardzo istotna dla osób powyżej 60. roku życia oraz mieszkańców wsi, a najmniej ważna dla osób z najmłodszej grupy wiekowej oraz osób o lewicowym światopoglądzie.

Prezentowanie rodziny na materiałach wyborczych kandydata na prezydenta miasta

Ważne
Nieważne

 

"Każdy z raportów to przewodnik po wizerunku idealnego samorządowca i zasób cennej wiedzy dla osoby planującej kampanię samorządową. Ogromna ilość danych pozwala na szczegółowe określenie pożądanego wizerunku dla wyborcy o określonej płci, wieku, miejscu zamieszkania czy preferencjach politycznych. Czy na materiałach wyborczych kandydata powinna znajdować się rodzina? Jak ważne są związki z partiami politycznymi? Jaki jest idealny wiek, aby zostać radnym, wójtem, burmistrzem czy prezydentem miasta? W obliczu historycznej fali zmian w samorządach lokalnych ta wiedza jest szczególnie cenna."

Franciszek Michałowski
Szef działu badań OGB Pro

 

Kto powinien mieć wykształcenie wyższe?

Wykształcenie kandydata na burmistrza

Podstawowe gimnazjalne
Zasadnicze zawodowe
Średnie
Wyższe

 

 

Ponad 40% Polaków uważa, że kandydaci na radnych w miastach lub gminach oraz w sejmikach, nie potrzebują ukończenia studiów, aby startować w wyborach samorządowych. Jednak przyszli wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci miast powinni posiadać już wykształcenie wyższe. Niezależnie od funkcji, jaką chcą pełnić przyszli kandydaci, ukończenie studiów jest ważne dla wyborców Nowej Lewicy i Polski 2050.

Czego jeszcze dowiesz się z raportów?

Raporty podzielone są ze względu na grupy społeczne, dzięki czemu będziesz w stanie dotrzeć do interesującego Cię elektoratu. Dowiesz się z nich, co o swoim przyszłym radnym, wójcie, burmistrzu czy prezydencie myślą kobiety oraz mężczyźni, trzydziestolatkowie i sześćdziesięciolatkowie, mieszkańcy największych miast czy mieszkańcy wsi. Zebraliśmy opinie badanych również w podziale na wyznawany światopogląd czy popierane partie polityczne - to wszystko pozwoli na odpowiednie przygotowanie się do batalii, która czeka Cię w przyszłym roku.

DOŁĄCZ DO OGB PRO 360°

Każdy z raportów, przygotowany dla kandydatów na radnego miasta czy gminy oraz sejmiku, wójta, burmistrza i prezydenta zawiera prawie 30 stron danych, na temat tego, czego dziś chcą wyborcy.

Przyszli samorządowcy - powodzenia!