Coraz więcej miast na LokalnaPolityka.pl!

Jelenia Góra, Konin, Krosno, Mielec i Nowa Sól to pięć nowych miast na portalu LokalnaPolityka.pl, które oceniliśmy pod względem sytuacji politycznej oraz działań podejmowanych przez urzędy w zakresie walki ze smogiem, programów senioralnych czy rozwoju infrastruktury.

Jelenia Góra dba o środowisko

Władze Jeleniej Góry najprężniej działają w obszarze smogu, poprzez nasadzenie nowych drzew czy akcje „Turystyczna niedziela bez samochodu”. Pół punktu mniej miasto otrzymało w kategorii kultura i rekreacja (5,5 na 10). Nieco gorzej wyglądają inicjatywy podejmowane w zakresie komunikacji i infrastruktury oraz rozwoju rynku pracy. Najniższą ocenę (4,5 na 10) przyznaliśmy Jeleniej Górze za działania skierowane do Seniorów i osób niepełnosprawnych.

Prezydentem Jeleniej Góry jest Jerzy Łużniak, który pełni tą funkcję od 2018 roku. Jego pozycja jest obecnie stabilna, szczególnie przy samodzielnej większości w Radzie Miasta komitetu, z którego startował.

Rynek pracy, walka ze smogiem i rozwój infrastruktury priorytetem Konina

Konin to miasto które otrzymało najniższą ocenę wśród nowych 5 miejscowości w kategorii kultura i rekreacja. Nieco lepiej działania władz samorządowych prezentują się w zakresie rozwoju komunikacji i infrastruktury, walki ze smogiem oraz działaniom podejmowanym na rzecz poprawy rynku pracy (ocena 5,5 na 10 we wszystkich trzech kategoriach). Gorzej miasto radzi sobie jednak z pomocą niepełnosprawnym, którym nie oferuje wielu form wsparcia (ocena 4 na 10).

Prezydentem Konina od listopada 2018 roku jest Piotr Korytkowski, który podobnie jak pozostali prezydenci ma na razie stabilną pozycję, która jest uzależniona od jego dalszych działań.

Krosno rozwija się w zakresie infrastruktury i komunikacji

Spośród wszystkich kategorii Krosno najwyższą ocenę otrzymało w zakresie komunikacji i infrastruktury. Wpływ na to miała rozbudowana Strategia Rozwoju Miasta Krosna na lata 2014-2022, modernizacja miejskich ulic oraz program na rzecz rozwoju transportu niskoemisyjnego. Miasto inwestuje również w programy senioralne i pomoc niepełnosprawnym oraz promowanie kultury. Najniższą ocenę (4,5 na 10) Krosno otrzymał w obszarze smogu i zieleni miejskiej oraz rynku pracy.

Piotr Przytocki, który funkcję Prezydenta Krosna sprawuje już piątą kadencję, nie może być pewny swojej reelekcji w 2023 roku, choć jego pozycja jest obecnie stabilna.

Mielec miastem kultury

Mieszkańcy Mielca mogą korzystać z szerokiej oferty kulturalno-rekreacyjnej miasta, dostosowanej do różnych grup wiekowych (ocena 7 na 10). Miasto prowadzi remonty dróg, inwestuje w rozwój miejskiego monitoringu oraz modernizację oświetlenia miejskiego czy budowę parkingów. Nieco gorzej samorząd radzi sobie z walką ze smogiem i dbałością o zieleń miejską oraz rozwój rynku pracy. Najniżej w Mielcu ocenione zostały działania miasta skierowane do seniorów i osób niepełnosprawnych, które ograniczają się jedynie do kilku inicjatyw (ocena 3 na 10).

Prezydentem Mielca jest Jacek Wiśniewski, którego pozycję oceniamy na stabilną, choć jego reelekcja będzie w dużej mierze uzależniona od pozycji Prawa i Sprawiedliwości w mieście, które jest w opozycji do Prezydenta Wiśniewskiego.

Nowa Sól miastem kultury

Spośród pięciu nowych miast to Nowa Sól została oceniona najwyżej w kategorii kultury i rekreacji (7,5 na 10), na co wpływ ma organizowanie przez władze miasta licznych wydarzeń kulturalnych i turniejów sportowych. Miasto inwestuje również w rozwój komunikacji i infrastruktury (6 na 10) oraz pomoc osobom starszym i niepełnosprawnym (4,5 na 10). Najniższe oceny wśród powyższych miast Nowa Sól otrzymała z kolei w zakresie smogu i zieleni miejskiej (3,5 na 10) oraz rozwoju lokalnego rynku pracy, ocenionego na 1 w skali 10. Tak niska ocena jest spowodowana brakiem informacji o prowadzonych działaniach w tym zakresie.

Obecnym Prezydentem Nowej Soli jest Jacek Milewski, który stanowisko to objął na początku 2020 roku, zastępując wieloletniego Prezydenta, a obecnie Senatora, Wadima Tyszkiewicza. Jacek Milewski może być pewny swojej reelekcji w 2023 roku, na co wpływa jego popularność wśród mieszkańców miasta. Podczas styczniowych wyborów otrzymał on bowiem aż 76,75% głosów

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką