Do miast na LokalnaPolityka.pl dołącza pięć nowych

Bełchatów, Biała Podlaska, Bytom, Chorzów i Ciechanów - to kolejne pięć miast, które znajdziesz na Lokalnej Polityce. Przyjrzeliśmy się im pod kątem infrastruktury, walki ze smogiem, inwestycjach w kulturę i rekreację, a także wsparcia dla seniorów. Które z nich plasuje się najwyżej w naszym rankingu? Bełchatów, Biała Podlaska, Bytom, Chorzów, a może Ciechanów?

Zielony Bełchatów

Bełchatów uzyskał najwyższy wynik w kategorii – “Walka ze smogiem i zieleń w mieście”, bo aż 9 na 10 punktów. Projekt “Bełchatów w Zieleni” znakomicie poprawia jakość przestrzeni zielonej w miejscowości. Co więcej – miasto inwestuje również w edukację ekologiczną mieszkańców, na przykład poprzez imprezy o tej tematyce. Na poprawę jakości powietrza wpływa także zakup niskoemisyjnych autobusów, dopłaty do wymiany pieców czy rozbudowa sieci PEC. Bełchatów jest ponadto przyjazny dla samochodów elektrycznych. Drugim najwyżej ocenionym punktem jest komunikacja miejska i infrastruktura – 6 na 10. Miasto inwestuje w modernizację chodników i remonty dróg, rozbudowuje również miejsca parkingowe, a komunikacja jest całkowicie bezpłatna. W Bełchatowie funkcjonuje wiele organizacji zrzeszających najstarszych bełchatowian. Prowadzony jest tu również Przegląd Twórczości Osób niepełnosprawnych. To wszystko składa się na ocenę 5,5 na 10 w kategorii – “Seniorzy i osoby niepełnosprawne”. Miasto nieszczególnie podejmuje się tematyki wspierania miejsc pracy – ograniczone jest jedynie do podstawowych działań PUP, toteż Bełchatów otrzymuje ocenę 4 na 10 w tej dziedzinie. Piętą Achillesową Bełchatowa jest kultura i rekreacja – oferta miasta nie jest szeroka i ogranicza się do stypendiów artystycznych czy wydarzeń pod patronatem Prezydenta.

Mariola Czechowska już drugą kadencję pełni rolę włodarza Bełchatowa. Jej pozycja jest jednak zagrożona. W I turze otrzymała zaledwie 18.94% głosów, a w drugiej zwyciężyła minimalnie (51,8%).

Biała Podlaska z empatią dla seniorów i niepełnosprawnych

Położona na północnym-wschodzie Polski Biała Podlaska to miasto, które mocno wspiera seniorów oraz osoby niepełnosprawne. Oprócz licznych organizacji zrzeszających najstarszych mieszkańców miejscowości oraz obchodów dnia seniora, Magistrat przewidział także wsparcie dla nich w dobie pandemii oraz kartę seniora. Miasto wspomaga również osoby niepełnosprawne – funkcjonuje tutaj zespół zadaniowy ds. opracowania programu działań na rzecz osób niepełnosprawnych czy liczne programy, a także festiwale filmowe. Z tego powodu miejscowość otrzymała 7,5 na 10 punktów w tej kategorii. Ważnymi tematami dla Białej Podlaskiej są również walka ze smogiem (6,5 na 10 punktów) oraz wspieranie miejsc pracy (6 na 10 punktów). Miasto przygotowało stypendia artystyczne oraz dla sportowców, a także zwalnia mieszkańców z podatku od nieruchomości. W miejscowości powstał również projekt “Załóż firmę i odnieś sukces!”. Urząd Miasta inwestuje w przestrzeń zieloną, zachęca mieszkańców do zbierania plastikowych nakrętek, jak i opracowuje projekt “odnawialne źródła energii w Białej Podlaskiej”. Kultura i rekreacja oraz komunikacja miejska i infrastruktura nie są najmocniejszymi stronami Białej Podlaskiej, lecz nie można powiedzieć, iż miasto w nie nie inwestuje. Budowane są chodniki oraz ścieżki rowerowe, remontowane ulice czy budynki. Co więcej – miasto inwestuje w ekologiczne autobusy. W Białej Podlaskiej funkcjonuje wodny plac zabaw, przebudowany został amfiteatr, zrewitalizowany zespół zamkowo-parkowy. Wybudowano również stadion miejski. Ponadto funkcjonują tutaj wydarzenia lokalne i festiwal muzyki organowej. 

Michał Litwiniuk po raz pierwszy pełni rolę Prezydenta Białej Podlaskiej. W I turze uzyskał 32,45% poparcia, a w II 53,11%. Komitet Koalicji Obywatelskiej nie rządzi jednak samodzielnie – jest on w koalicji z Białą Samorządową. Sytuacja Prezydenta jest stabilna.

Bytom walczy ze smogiem

Śląski Bytom to miasto, które sporo inwestuję w walce o lepszą jakość powietrza oraz miano “zielonej miejscowości”. Władze miasta przeprowadzają nowe nasadzenia drzew, akcje sprzątania, nie zapomina również o “braciach mniejszych”, tworząc skrzynki lęgowe dla ptaków. W Bytomiu powstała sieć monitoringu jakości powietrza oraz alarm smogowy. W przedszkolach zamontowano oczyszczacze powietrza. Miasto dofinansowuje wymiany źródeł ciepła. Działania bytomskich władz oceniliśmy w tej kategorii na 7,5 na 10 punktów. W pozostałych kwestiach miasto wypada jednak przeciętnie. Kultura i rekreacja (5 na 10) jest pełna wydarzeń kulturalnych, przyznawane są również stypendia dla twórców, lecz to wszystko. Miasto uruchomiło również programy mające wspierać miejsca pracy (5 na 10), tj. ulgi podatkowe, przewodnik inwestora oraz webinaria ZUS. W Bytomiu funkcjonuje również Centrum Obsługi Inwestora. Śląska miejscowość wspiera również seniorów, pomija jednak osoby niepełnosprawne, toteż działania Urzędu Miejskiego oceniliśmy na 4,5 na 10 w tej dziedzinie. Uruchomiony został program Halo Aktywni 60+, funkcjonuje tu również Uniwersytet Trzeciego Wieku, kluby seniora czy Bytomska Rada Seniora, a także Dzienny Dom “Senior-Wigor”. Przeprowadzane są ponadto spotkania edukacyjne dla najstarszych bytomian oraz darmowe zajęcia fizjoterapeutyczne. Najmniej uwagi Bytom poświęca komunikacji miejskiej i infrastrukturze (4 na 10) – co prawda przeprowadzane są remonty ulic i chodników czy rozwój ścieżek rowerowych, ale brakuje inwestycji w samą komunikację. 

Dla Mariusza Wołosza jest to pierwsza kadencja jako Prezydent miasta. W I turze uzyskał 30,27% głosów, a w drugiej 53,54%. Prezydent Wołosz rządzi w koalicji – z jego rodzimego komitetu w Radzie Miasta zasiada 9 radnych.

Miejsca pracy i seniorzy priorytetem dla Chorzowa

Ponad 100 tys. Chorzów może poszczycić się jedną z najniższych stóp bezrobocia w kraju. Jest to niewątpliwie zasługa wsparcia miejsc pracy. Śląskiemu miastu przyznaliśmy w tej kategorii 6 na 10 punktów przez wzgląd na działające portale inwestora oraz przedsiębiorcy, zaprojektowanie mapy terenów inwestycyjnych, zwolnienie z podatku od nieruchomości czy powstanie z inicjatywy miejscowości – Chorzowskiej Radzie Gospodarczej. Nie jest to jednak najwyżej oceniona przez nas kategoria w mieście. 6,5 na 10 punktów Chorzów otrzymał za wsparcie dla seniorów i osób niepełnosprawnych. Miasto uruchomiło program Chorzów 60+, utworzyło kartę seniora czy Chorzowską Radę Seniorów, a także Centrum Integracji Międzypokoleniowej. Prowadzone są również zajęcia “zdrowy styl życia”. Chorzów utworzył ponadto specjalną aplikację dla osób niewidomych i dowozi dzieci oraz uczniów niepełnosprawnych do placówek oświatowych. Te działania pochłaniają jednak sporo uwagi i środków miasta, gdyż w pozostałych dziedzinach miejscowość nie może poszczycić się takim rozwojem. Kultura i rekreacja (5 na 10) ograniczona jest do wydarzeń sportowych i miejskich pod patronatem Magistratu. Miasto uruchomiło wodny plac zabaw oraz system rowerów miejskich. Wyraźne braki są także w komunikacji miejskiej i infrastrukturze. Wymieniane są oświetlenia, remontowane ulice i tworzone aktywne przejścia dla pieszych, a także informacje o utrudnieniach, lecz sama komunikacja nie jest dostatecznie rozwinięta. Solą w oku śląskiego miasta pozostaje smog oraz przestrzeń zielona. Miasto przeprowadza termomodernizacje budynków, dofinansowuje wymiany starych pieców czy powiadamia o jakości powietrza, a także rozwija Park Śląski. Organizowane są również warsztaty wiedzy o czadzie. Brak jednak wyraźnych inwestycji w walkę z zanieczyszczeniami na szeroką skalę czy chociażby nasadzeń drzew i wsparcia dla zwierząt.

Andrzej Kotala może poszczycić się trzecią kadencją jako prezydent Chorzowa. Posiada duże uznanie wśród chorzowian, na co wskazuje wygrana w I turze przez uzyskanie 65,03% głosów. Komitet KO, z którego wywodzi się Prezydent posiada większość w Radzie Miasta. Sytuacja włodarza jest stabilna.

Ciechanów - lider wśród miast powiatowych

Zakres działań Ciechanowa jest niezwykle szeroki. Miasto żywo inwestuje w walkę ze smogiem i ekologię (9 na 10), co nie pozostaje bez echa. Ciechanów szczyci się m.in. certyfikatem za osiągnięcia w zakresie poprawy warunków życia mieszkańców czy znakiem promocyjnym Zielone Płuca Polski. Magistrat inwestuje w inteligentne pojemniki na segregowane odpady, urządzenia do dystrybucji wody w szkołach, wprowadza Strategię Rozwoju Elektromobilności, buduje parki czy przygotowuje projekt Planu Gospodarki Niskoemisyjnej. Ex aequo oceniliśmy działania Ciechanowa w kwestii kultury i rekreacji oraz komunikacji miejskiej i infrastruktury (7 na 10). Miasto przeprowadza zajęcia dla dzieci w ramach “Wakacje w mieście”, organizuje coroczny piknik historyczny, to tu odbywają się także Mistrzostwa Mazowsza w Lekkoatletyce czy wiele innych wydarzeń sportowych. W mieście istnieje także pumptruck, skatepark czy siłownie plenerowe, a także rower miejski. Magistrat przeznacza środki na renowację zabytków, remonty i modernizacje ulic, kanalizację, budowę miejsc parkingowych czy wiaduktu. Wprowadzona została również darmowa komunikacja dla osób powyżej 70 lat. Działania w zakresie wsparcia osób niepełnosprawnych i seniorów (6 na 10) są również szerokie. Miasto utworzyło Kartę Seniora, funkcjonują tu również zajęcia i programy dedykowane najstarszym, Rada Seniora czy Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz dom dziennego pobytu. Miasto ufundowało również program “usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” i współfinansuje programy wsparcia wraz z powiatem. Największą bolączką pozostaje rynek pracy (5 na 10). Ciechanów zaczyna stopniowo wspierać miejsca pracy – powstają programy aktywizujące, a dla przedsiębiorców i inwestorów dedykowano specjalną zakładkę na stronie Urzędu Miasta. 

Krzysztof Kosiński zarządza Ciechanowem drugą kadencję z rzędu. Już I tura wyborów została przez niego całkowicie zdominowana, uzyskał aż 83,59% poparcia. W Radzie Miasta KW PSL, z którego wywodzi się Prezydent posiada samodzielną większość.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką