Kolejne miasta na LokalnaPolityka.pl!

Dziś na portalu LokalnaPolityka.pl dodajemy kolejne pięć miast, które oceniliśmy pod względem działań podejmowanych przez władze samorządowe w zakresie walki ze smogiem, programów senioralnych czy rozwoju infrastruktury oraz sytuacji politycznej w mieście. Zapraszamy do zapoznania się z ocenami Ostrowca Świętokrzyskiego, Skarżyska-Kamiennej, Wałbrzycha, Włocławka i Zawiercia.

Władze Ostrowca Świętokrzyskiego stawiają na zrównoważony rozwój

Zarówno w obszarze rynku pracy, komunikacji i infrastruktury, smogu i zieleni miejskiej oraz pomocy seniorom i osobom niepełnosprawnym Ostrowiec Świętokrzyski otrzymał ocenę 5,5. Wpływ na to ma równomierny rozkład środków na programy w tych czterech kategoriach, dzięki czemu władze miasta mogą zadbać o wszystkie potrzeby mieszkańców, choć tempo rozwoju jest przez to niższe niż w innych miejscach Polski. Jedynie w zakresie kultury i rekreacji miasto podejmuje znacznie więcej działań, dzięki czemu otrzymało ocenę 7 na 10. Powodem są liczne wydarzenia skierowane do wszystkich grup społecznych mieszkających w Ostrowcu, od dzieci aż po seniorów.

Pozycja Jarosława Górczyńskiego jest stabilna. W 2018 roku Prezydent z sukcesem ubiegał się o reelekcję, zdobywając aż 70,39% głosów już w pierwszej turze. Wyraźna wygrana oraz większość w Radzie Miast powoduje, że Jarosław Górczyński może z optymizmem spoglądać na kolejne wybory.

Skarżysko-Kamienna stawia na kulturę

W Skarżysku-Kamiennej najwięcej działań podejmowanych przez władze miasta obejmuje obszar kultury i rekreacji (ocena 6,5 na 10). Samorząd inwestuje także w rozwój infrastruktury i komunikacji oraz walkę ze smogiem (ocena 5 na 10). Nieco gorzej (4,5 na 10) wyglądają inicjatywy na lokalnym rynku pracy, choć mieszkańcy mogą skorzystać z programu Skarżyski Inkubator Przedsiębiorczości czy Skarżyski Inkubator Technologiczny. Najniżej (2,5 na 10) oceniono działania władz samorządowych w obszarze pomocy seniorom i osobom niepełnosprawnym, na rzecz których brakuje inicjatyw w mieście.

Konrad Krönig został wybrany w 2018 roku na drugą kadencję i obecnie ma stabilną pozycję w mieście. Wpływa na to ma zarówno powtórna wygrana w wyborach, jak również koalicja w Radzie Miasta sprzyjająca Prezydentowi.

Wałbrzych walczy o czyste powietrze

Władze Wałbrzycha stawiają przede wszystkim na poprawę stanu powietrza w mieście oraz promowanie kultury i rekreacji wśród mieszkańców (oceny 6 na 10). Miasto inwestuje również w rozwój rynku pracy poprzez program „Wałbrzyski Inkubator Przedsiębiorczości” czy organizację konferencji „Wałbrzych dla Biznesu”. Władze podejmują także działania na rzecz poprawy stanu infrastruktury, jak budowa mieszkań komunalnych, modernizacja szkół czy budowa obwodnicy. Najniższą ocenę (4,5 na 10) Wałbrzych otrzymał w kategorii seniorzy i osoby niepełnosprawne.

Wieloletni Prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej, który funkcję tę sprawuje już 3 kadencję, może być pewny swojej reelekcji, co gwarantuje mu większość w Radzie Miasta i wysokie poparcie otrzymane od mieszkańców miasta w 2018 roku (84,49% głosów).

Włocławek z najwyższą oceną

Najwyższą średnią ocenę wśród nowych miast otrzymał Włocławek. Miasto w szczególności dba o seniorów i osoby niepełnosprawne tworząc programy ułatwiające codzienne funkcjonowanie (ocena 7,5 na 10). Samorządowcy inwestują również w rozwój rynku pracy poprzez inicjatywy takie jak „Włocławski Inkubator Innowacyjności i Przedsiębiorczości” (6,5 na 10). Taką samą ocenę miasto otrzymało w zakresie kultury i rekreacji. Nieco gorzej (ocena 5,5 na 10) Włocławek wypada w kategorii komunikacja i infrastruktura oraz smog i zieleń.

Obecny prezydent miasta, Marek Wojtkowski, sprawuje swoją drugą kadencję, a jego pozycja jest stabilna, ze względu na przychylną koalicję w Radzie Miasta.

Zawiercie walczy ze smogiem

Zawiercie skupia się na walce ze smogiem poprzez inicjatywy takie jak „LeadAIR” czy budowę instalacji odnawialnych źródeł energii. Miasto ocenione wysoko również w kategorii kultura i rekreacja. Władze podejmują także inicjatywy skierowane do seniorów i osób niepełnosprawnych, takie jak zniżki na przejazdy komunikacją miejską czy programy aktywizujące.

W 2018 roku zawiercianie zdecydowali, że stanowisko Prezydenta Miasta na swoją pierwszą kadencję obejmie Łukasz Konarski, który na razie ma w mieście stabilną pozycję, choć należy pamiętać, że wygrał on niewielką różnicą głosów (53,7% w II turze.)

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką