Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Kto wygra wybory? – 04.03


Śledzimy dzień po dniu wybory samorządowe 2024. Kto zostanie nowym prezydentem miasta? Kto ma największe szanse na rządzenie w sejmikach? Czyli wprost – kto wygra wybory samorządowe? Codziennie: sondaże, prognozy, dane i analizy.

Gdzie dojdzie do zmiany prezydentów? Darmowy raport!

W najnowszym scoringu, na którym oparliśmy raport „Gdzie zmienią się prezydenci w 2024?” wzięliśmy pod uwagę 91 ze 107 prezydentów miast, czyli tylko tych, którzy zdecydowali się ubiegać o reelekcję. W przygotowaniu analizy wzięliśmy pod uwagę 12 najważniejszych aspektów, na podstawie których przyznawaliśmy punkty zmiany. Są nimi m.in. liczba kadencji, wiek prezydenta, poparcie Prawa i Sprawiedliwości w mieście, start z własnego lub partyjnego komitetu oraz poparcie uzyskane w I turze w wyborach samorządowych w 2018 roku, a także nasze sondaże.

Jakie są główne czynniki, które mogą wpłynąć na zmianę ponad ⅓ prezydentów miast?

» Tak, jak pisaliśmy w poprzedniej, opublikowanej w 2021 roku analizie, wybory na prezydentów miast charakteryzują się dwoma fazami: stabilizacji i zmiany. W 2018 roku zmieniło się tylko 29 prezydentów, podobnie jak w 2010 r., w którym doszło do zmiany 24 włodarzy w największych miastach w Polsce. Lata te określiliśmy okresami stabilizacji. Inną sytuację, którą nazwaliśmy okresem zmiany, można było zauważyć w 2006 r., (zostało wybranych 39 nowych prezydentów) oraz w 2014 r. (38 włodarzy nie zdobyło reelekcji). Według najnowszej prognozy, w najbliższych wyborach, może zmienić się podobna liczba prezydentów.

Liczba prezydentów miast, która zmieniła się po wyborach

2006
2010
2014
2018
2024 (prognoza)

ZREALIZUJ SONDAŻ W SWOI MIEŚCIE Z NAGRODZONYM INSTYTUTEM!

analiza przedwyborcza również na Tik Toku!

@ogb_pro

» Pandemia, wojna w Ukrainie, inflacja… te wszystkie czynniki, wpłynęły na konieczność podniesienia istotnych kosztów życia w miastach, takich jak wywóz śmieci, wodę czy ciepło. Dodatkowo w wielu miastach, prezydenci zdecydowali się na podwyżkę swojego wynagrodzenie, mimo że w budżetach samorządów cały czas brakuje potrzebnych środków na rozwój.

» Jednym z bardziej istotnych kryteriów, o który oparliśmy nasz scoring, dotyczył wieku i liczby kadencji prezydentów miast, ponieważ mieszkańcy w miastach, w których prezydent uzyskiwał kilkukrotną reelekcję, potrzebują zmiany. Z raportu Potrzeba zmiany włodarzy w miastach wynika, że osoby mieszkające w miastach, w których prezydent lub burmistrz rządzi I lub II kadencję, rzadziej domagają się jego zmiany, niż osoby mieszkające w miastach, w których włodarz rządzi dłużej (kolejno 31,48% i 49,10% z nich wybrało odpowiedź “Tak”). Mieszkańcy miast, w których prezydent lub burmistrz rządzi krócej, są też przekonani, że ich miejscowość rozwija się lepiej, niż inne miasta podobnej wielkości, a tego przekonania nie mają osoby, które mieszkają w miastach, gdzie fotel prezydenta lub burmistrza jest zajęty przez tę samą osobę, przynajmniej przed III kadencje.

Prezydenci, z najmniejszą szansą na reelekcję

Największa szansa na zmianę w mieście, według naszego scoringu, jest w Zabrzu. Prezydent tego miasta, Małgorzata Mańka-Szulik otrzymała 89 punktów zmiany, tym samym ma 90% szansę na to, że nie zostanie ponownie wybrana na urząd, który pełni. Dużą szansę na zmianę, wynoszącą 80%, ma również prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski, który otrzymał 80 punktów zmiany. Taką samą szansę, na brak reelekcji ma również Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa, mimo że otrzymała o 8 punktów zmiany mniej. 

Prezydenci z największym prawdopodobieństwem zmiany

Małgorzata Mańka-Szulik (Zabrze)
Tadeusz Krzakowski (Legnica)
Mariola Czechowska (Bełchatów)
Marek Wojtkowski (Włocławek)
Waldemar Socha (Żory)
Piotr Jedliński (Koszalin)

 

"Na miesiąc przed wyborami samorządowymi wiemy jedno - będzie sporo zmian na stanowiskach urzędujących obecnie prezydentów. Może nie będzie to liczba wyższa, aniżeli w 2014, jednak biorąc pod uwagę okoliczności takie jak dłuższa kadencja, przeniesione wybory, inflacja, wojna, ograniczony budżet, z pewnością włodarze stoją przed nie lada wyzwaniem. Do tego zaobserwowaliśmy, że wybory prezydenckie charakteryzują się dwoma fazami - na przemian mamy wybory zmiany i stabilizacji, co oznacza, że w co drugich wyborach zmienia się więcej prezydentów niż zwykle. W wyborach 2018 mieliśmy fazę stabilizacji, a więc w tych wyborach przyszedł czas na zmiany. Według naszych wyliczeń prognozujemy, że tym razem w miastach zobaczymy 40 nowych prezydentów. Zapraszam do lektury naszego raportu i zapoznania się z zestawieniem!"

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB
 

 

bądź na bieżąco

» Dużą, 70% szansę na zmianę, ma Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka, Waldemar Socha, prezydent Żor oraz Piotr Jedliński, prezydent Koszalina, którzy otrzymali 68 i 61 punktów zmiany.

» Pozostałe miasta, w którym możemy spodziewać się zmiany prezydenta, to Piotrków Trybunalski, Zielona Góra, Toruń, Wejherowo, Ostrów Wielkopolski, Racibórz, Sieradz, Lubin oraz Gdynia.

Zapoznaj się z raportem:

KUP RAPORTY SPECJALNE