Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Kto wygra wybory? – 08.02


Śledzimy dzień po dniu wybory samorządowe 2024. Kto zostanie nowym prezydentem miasta? Kto ma największe szanse na rządzenie w sejmikach? Czyli wprost – kto wygra wybory samorządowe? Codziennie: sondaże, prognozy, dane i analizy.

Nie ma cwaniaka na Warszawiaka, czyli Trzaskowski w I turze

W grudniu 2023 przeprowadziliśmy badanie telefoniczne w Warszawie, pytając o potencjalnych kandydatów na prezydenta oraz komitety do rady miasta. Jeszcze wtedy możliwy był scenariusz, w którym wspólny komitet wystawia Lewica, Trzecia Droga i ruchy miejskie, a kandydatem jest Jan Mencwel. Dziś ten scenariusz jest praktycznie niemożliwy, ale dzięki zdobytym danym wiemy, że Rafał Trzaskowski prawie na pewno wygra wybory już w I turze.

» Jeśli Rafał Trzaskowski ma dostać ponad 50% już w I turze, to wyborców Koalicji Obywatelskiej jest do tego za mało. Musi przekonać sporą część elektoratu Nowej Lewicy i Trzeciej Drogi i wszystko na to wskazuje, że ich przekona. 

» Z badania wykonanego w grudniu najciekawsze, jest to, jak zachowuje się wyborca, który chciał głosować do rady miasta na komitet połączonych sił Nowej Lewicy, Trzeciej Drogi i Ruchów miejskich, a takich wyborców wcale nie było tak mało, bo aż 25% – szczegółowe wyniki z badania znajdziecie tutaj.

» Co jednak zaskakiwało to, to, że nawet wyborca, który nie chciał głosować na KO do rady miasta, chciał zagłosować na Rafała Trzaskowskiego w wyborach na Prezydenta Warszawy, mimo że miał “swojego” kandydata, czyli Jana Mencwela. Nie mówimy tu o wyrównanej rywalizacji, a wręcz dominacji Rafała Trzaskowskiego wśród wyborców raczej sceptycznie nastawionych do KO.

» Na Trzaskowskiego chciało zagłosować 68% wyborców, którzy zagłosowaliby na konkurencyjną w stosunku do KO listę do Rady. Na “swojego” kandydata, czyli Jana Mencwela zagłosowałoby tylko 22% wyborców.

» Co nam to mówi o wyborcach w Warszawie? Dwie rzeczy – po pierwsze, Trzaskowski to nie KO, a niechęć do głosowania na KO nie oznacza niechęci do głosowania na Trzaskowskiego, a to już spory zadatek przed wyborami. 

ZREALIZUJ SONDAŻ W SWOI MIEŚCIE Z NAGRODZONYM INSTYTUTEM!

analiza przedwyborcza również na Tik Toku!

@ogb_pro

Warszawa: Poparcie w I turze wyborów prezydenckich – 12.2023 (wyborcy Koalicji Obywatelskiej)

Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska)
Tobiasz Bocheński (Prawo i Sprawiedliwość)
Jan Mencwel (Koalicja NL, TD i Ruchów Miejskich)
Jan Śpiewak (KWW Jana Śpiewaka - Wygra Warszawa)
Sławomir Mentzen (Konfederacja)

Warszawa: Poparcie w I turze wyborów prezydenckich - 12.2023 (wyborcy NL, TD i Ruchów Miejskich)

Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska)
Jan Mencwel (Koalicja NL, TD i Ruchów Miejskich)
Sławomir Mentzen (Konfederacja)
Jan Śpiewak (KWW Jana Śpiewaka - Wygra Warszawa)
Tobiasz Bocheński (Prawo i Sprawiedliwość)

bądź na bieżąco

» Po drugie, dla wyborców w Warszawie, Trzaskowski to zawodnik top po stronie opozycyjnej. Sam fakt, że jakiś kandydat będzie startował pod szyldem partyjnym, który go popiera (czy do rady, czy do Sejmu) nie oznacza, że automatycznie zdobędzie ich poparcie. Tak się dzieje we wszystkich miastach w wyborach na prezydenta miasta, dlatego to tak ciekawe wybory.

» Trzaskowskiego do II tury mógłby próbować zmusić kandydat z tej samej ligi co obecny Prezydent Warszawy (pod względem rozpoznawalności i sympatii, jeśli chodzi o wyborców koalicji 15.10), a na to się w Warszawie nie zapowiada.

KUP RAPORTY SPECJALNE