Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Kto wygra wybory? – 09.02


Śledzimy dzień po dniu wybory samorządowe 2024. Kto zostanie nowym prezydentem miasta? Kto ma największe szanse na rządzenie w sejmikach? Czyli wprost – kto wygra wybory samorządowe? Codziennie: sondaże, prognozy, dane i analizy.

Poparcie dla PiS w miastach jest tak niskie jak w 2011 roku… i tego boją się prezydenci miast

Wybory parlamentarne 15 października pokazały, że poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości w powiatach grodzkich (66 największych miast w Polsce) wróciło do poziomu z 2011 roku. Będzie to miało kolosalne znaczenie dla wyborów na prezydentów miast i jest fatalną informacją dla urzędujących prezydentów.

Ale po kolei:

» 15.10 poparcie dla PiS w powiatach grodzkich wyniosło 26,81%, jeszcze w 2019 w wyborach do Sejmu było to 33,79%, w 2015 było to 31,57%, czyli tak źle nie było od 2011 roku.

» Jest to średnia ze wszystkich 66 miast na prawach powiatu, więc mamy tu i takie miasta jak Warszawa, Kraków, Wrocław jak miasta takie jak Radom, Częstochowa, Kalisz. Reguła jest jasna, im większe miasto tym poparcie dla PiS niższe, często są to rekordowo niskie wskazania, jak np. w Poznaniu.

» Struktura poparcia dla partii i tego, kto realnie w wyborach głosuje (miasta czy Polska powiatowa) jest tematem bardzo ciekawym, bo nie ma jednej Polski, są one dwie i często bardzo się różnią w sympatiach politycznych. Trend jest taki, że w kolejnych wyborach coraz więcej do powiedzenia mają jednak powiaty, a nie miasta. Tutaj odsyłam Was do naszej najnowszej analizy na StanPolityki.pl (OGB Pro).

» Wracając do rekordowo niskiego poparcia dla PiS, czemu ma to takie znaczenie? Przecież PiS i tak w miastach ma niewiele do powiedzenia i ma całych 5 prezydentów miast na 107. Otóż to wszystko prawda, ale kandydaci PiS wspierani przez wyborców PiS są potrzebni urzędującym prezydentom, by się z nimi zmierzyć w II turze.

» Prezydent miasta o niczym bardziej nie marzy jak o II turze z PiS, nie ma znaczenia, jak bardzo zmęczeni, byliby nim mieszkańcy i tak wybiorą takiego prezydenta niż kandydata PiS. Sprawa załatwiona, miasto obronione, można szykować się na kolejne 5 lat.

» No właśnie, a co wtedy jak poparcie PiS w mieście nagle spada i co za tym idzie, kandydat PiS do tej drugiej tury sie nie dostanie (nikt inny niż wyborcy PiS nie głosują na kandydatów PiS). Wtedy w II turze trzeba się zmierzyć jednak merytorycznie np. z kandydatem KO, Nowej Lewicy czy niezależnym. 

ZREALIZUJ SONDAŻ W SWOI MIEŚCIE Z NAGRODZONYM INSTYTUTEM!

analiza przedwyborcza również na Tik Toku!

@ogb_pro

Poparcie w powiatach grodzkich

bądź na bieżąco

» Zamiast dyskusji o PiS, Kaczyńskim i Macierewiczu jest dyskusja o inwestycjach, rozwoju, błędach i wypaczeniach prezydenta, który np. ma za sobą 11-16-20 lat. Dlatego spodziewamy się po pierwsze dużo mniej wygranych w I turze niż w 2018 roku (słaby PiS to brak zagrożenia) Po drugie wielu tych prezydentów pierwszy raz będzie musiało się zmierzyć z czymś więcej niż wizja przejęcia miasta przez Jarosława Kaczyńskiego. Dla wielu prezydentów może być to ostatnia kampania.

KUP RAPORTY SPECJALNE