Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Kto wygra wybory? – 12.02


Śledzimy dzień po dniu wybory samorządowe 2024. Kto zostanie nowym prezydentem miasta? Kto ma największe szanse na rządzenie w sejmikach? Czyli wprost – kto wygra wybory samorządowe? Codziennie: sondaże, prognozy, dane i analizy.

PiS traci, a Trzecia Droga zyskuje… albo nie

Dziś na StanPolityki.pl publikujemy naszą najnowszą prognozę poparcia dla partii politycznych opartą o ostatnie publikowane sondaże. W porównaniu z wynikami wyborów, kilka punktów procentowych traci PiS, kilka zyskuje Trzecia Droga, KO i Konfederacja. Taka prognoza na dwa miesiące przed wyborami może pokazywać, w jakim miejscu jesteśmy politycznie i jaka jest pozycja wyjściowa dla wyborców w wyborach do sejmików.

» Prognoza zawsze oparta jest o dostępne dane, nie ma w niej miejsca na sztuczne zawyżanie czy zaniżanie poparcia. Przygotowywana w ten sam sposób regularnie, mówi nam o trendach w polityce i trend w najnowszej prognozie jest widoczny. Pierwszy raz od bardzo dawna w prognozie prowadzi KO, a wynik PiS jest najniższy od stycznia 2021, czyli spadku poparcia tuż po wyroku Trybunały Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

» Jeśli sondaże prawidłowo wyczytują trend, to spadek poparcia przyszedł dla PiS w fatalnym momencie, bo decydować się będą losy sejmików, a co za tym idzie spora władza marszałków.

» Spadki PiS zauważyliśmy także w realizowanych przez nas badaniach lokalnych w miastach. W porównaniu z wynikami wyborów sprzed kilku miesięcy wszędzie tam poparcie dla PiS jest o wiele niższe. Zauważyliśmy jednak zdecydowanie większy odsetek odmów w pytaniu o poparcie dla partii.

» Odsetek odmów wzrósł średnio o połowę w stosunku do badań realizowanych przed wyborami 15.10. Co istotne, podejrzewamy, że podobne doświadczenia mają inne firmy badawcze, które publikują sondaże. To jak każda firma radzi sobie z odmowami i jak uwzględnia je w swoich kalkulacjach, jest zawsze ściśle chronioną tajemnicą, jednak ma to zawsze duży wpływ na ostateczny wynik.

» Możliwe jest, że atmosfera po 15.10 i utrata władzy przez PiS spowodowała, że wyborcy PiS częściej niż poprzednio niechętnie dzielą się swoimi sympatiami politycznymi. Nie jest żadną tajemnicą, że np. w badaniach exit poll odmowy odpowiedzi nie są rozdzielane proporcjonalnie i w znacznym stopniu dotyczą wyborców PiS. Dlatego w surowych danych w 2020 roku w II turze wygrywał Rafał Trzaskowski, ale opublikowane wyniki o 21:00 przez IPSOS zawierały korektę na korzyść Andrzeja Dudy i jego zwycięstwo.

 

ZREALIZUJ SONDAŻ W SWOI MIEŚCIE Z NAGRODZONYM INSTYTUTEM!

analiza przedwyborcza również na Tik Toku!

@ogb_pro

Prognoza poparcia partii do Sejmu – 02.2024

KO
PiS
Trzecia Droga
Nowa Lewica
Konfederacja
PJJ
BS
Inni

» Mamy podobne doświadczenia w naszych badaniach exit poll, najpierw w Rzeszowie, potem w Rudzie Śląskiej, a kończąc na ostatnim exit poll ogólnopolskim. Cała sztuka polega na tym, by wiedzieć, jaka część odmów dotyczy wyborców PiS, a jaka część jest proporcjonalna i rozkłada się na wszystkie partie. Kluczem do dobrego wyniku exit poll jest znalezienie tej proporcji i co widać po wynikach wyszło nam to odrobinę lepiej niż IPSOS.

bądź na bieżąco

» Jakie ma to teraz znaczenie? Zasada jest taka, że im więcej odmów całościowo tym procent “odmów PiS” jest mniejszy i podejrzewamy, że tak zbudowane są mechanizmy rozdzielania odmów w firmach badawczych. Co jednak wtedy, jeśli ta proporcja została zachwiana i wcześniejsze doświadczenia nie nadążają za zmianami w zachowaniu wyborców?

» Na całe szczęście czasu na dywagacje nie ma za dużo i dostaniemy bardzo konkretną odpowiedź 7 kwietnia wśród realnych wyników podanych przez PKW. Naszym zdaniem, jednak biorąc pod uwagę nietypowe dane, należy założyć, że wybory samorządowe dalekie są od rozstrzygnięcia.

KUP RAPORTY SPECJALNE