Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Kto wygra wybory? – 16.02


Śledzimy dzień po dniu wybory samorządowe 2024. Kto zostanie nowym prezydentem miasta? Kto ma największe szanse na rządzenie w sejmikach? Czyli wprost – kto wygra wybory samorządowe? Codziennie: sondaże, prognozy, dane i analizy.

5 największych miast, stan rywalizacji

Na LokalnaPolityka.pl regularnie prezentujemy przegląd miast, gdzie aktualizujemy szanse prezydentów na reelekcje, zbierając też w jednym miejscu dane, jakie mamy na temat miasta: sondaże w tym Exit Poll OGB, ocenę pracy, prognozy itd. Dzięki temu możemy już teraz wiedzieć, czego się spodziewać w wyborach samorządowych. Opublikowaliśmy już je dla największych miast, zatem teraz czas na krótkie podsumowanie dla 5 miast powyżej 500 tysięcy mieszkańców.

 

» Warszawa – Prezydentem będzie Rafał Trzaskowski, a naszym zdaniem zostanie nim już w I turze. Doprowadzenie przez Magdalenę Biejat do II tury byłoby dużym zaskoczeniem. Kandydat PiS otrzyma wynik w granicach wyniku PiS do Sejmu (18-22%).

» Kraków – Jacek Majchrowski nie startuje, a kandydat, którego wspiera, nie ma szans na wejście do II tury (zrezygnował on nawet ze startu z komitetu Jacka Majchrowskiego, co pewnie potraktował jako obciążenie). Wybory rozegrają się pomiędzy Łukaszem Gibałą (faworyt) i Aleksandrem Miszalskim z KO. Reszta kandydatów będzie tylko tłem.

» Wrocław – Duży wpływ na wynik wyborów będzie miała decyzja, czy KO wystawi kandydata w mieście (byłby nim Michał Jaros), co według nas jest mało prawdopodobne. Nawet wtedy faworytem byłby Jacek Sutryk (I kadencja w dużym mieście). Dużo polityki wokół Wrocławia, to trochę kara dla obecnego prezydenta miasta za angażowanie się w politykę ogólnopolską (działania na rzecz ruchu Tak Dla Polski).

» Łódź – Bez zaskoczenia, ponownie startuje Hanna Zdanowska. Zaskoczeniem jest natomiast start z komitetu KO, a nie własnego. Tutaj, podobnie jak w Warszawie, wybory zakończą się najprawdopodobniej w I turze. Druga tura byłaby sporym zaskoczeniem.

ZREALIZUJ SONDAŻ W SWOI MIEŚCIE Z NAGRODZONYM INSTYTUTEM!

analiza przedwyborcza również na Tik Toku!

@ogb_pro

Czy uważa Pan(i), że w Poznaniu potrzebna jest zmiana prezydenta?

Zdecydowanie nie
Raczej nie
Ani tak, ani nie
Raczej tak
Zdecydowanie tak

bądź na bieżąco

» Poznań - Mało rozpoznawalny kandydat PiS na prezydenta miasta to potencjalnie bardzo zła wiadomość dla Jacka Jaśkowiaka. W tym mieście jest duża szansa, że do II tury dojdzie, a jak w tej drugiej turze będzie inny kandydat niż kandydat PiS? Wiele będzie zależeć od kandydata Polski 2050, ponieważ jeśli ktoś może sprowadzić wynik Jaśkowiaka poniżej 50% to właśnie kandydat od Hołowni. Rekordowo niski wynik PiS w mieście powoduje, że ta druga tura byłaby dla Jaśkowiaka problematyczna. Czy Poznań jest rozstrzygnięty? Nie!

KUP RAPORTY SPECJALNE