Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Kto wygra wybory? – 20.02


Śledzimy dzień po dniu wybory samorządowe 2024. Kto zostanie nowym prezydentem miasta? Kto ma największe szanse na rządzenie w sejmikach? Czyli wprost – kto wygra wybory samorządowe? Codziennie: sondaże, prognozy, dane i analizy.

Najnowszy sondaż parlamentarny

Gdyby wybory parlamentarne odbyłyby się w minioną niedzielę, na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 34,20% wyborców, co oznacza wzrost względem wyborów o 3,50 p.p. Na drugim miejscu znalazłoby się Prawo i Sprawiedliwość  z poparciem 32,98%, czyli mniejszym o 2,40 p.p. niż partia ta uzyskała w październikowym głosowaniu. Tym samym przewaga partii rządzącej nad główną partią opozycyjną wynosi 1,22 p.p.

Na trzecim miejscu z wynikiem 15,25% znalazłaby się Trzecia Droga, co oznacza wzrost względem października o 0,85 p.p. Konfederacja uzyskałaby 9,36% poparcia (wzrost o 2,20%). Poniżej progu wyborczego znalazłyby się ugrupowania: Nowa Lewica – 4,89%, Bezpartyjni Samorządowcy – 2,53% i Polska Jest Jedna – 0,79%.

Sondaż OGB był drugim najdokładniejszym sondażem przed wyborami  parlamentarnymi w 2023 r. oraz najdokładniejszym sondażem przed wyborami prezydenckimi w 2020 r. według konkursu o Puchar Pytli

Koalicja rządząca bez Nowej Lewicy

» Przekładając poparcie dla partii na mandaty poselskie, to Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na najwięcej, bo 178 miejsc w sejmowych ławach, czyli do samodzielnej większości partii Jarosława Kaczyńskiego brakłoby 53 mandatów. Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 173 miejsca w Sejmie. Trzecia Droga wprowadziłaby 69 posłów, a Konfederacja – 39. Ostatni mandat należałby do przedstawiciela Mniejszości Niemieckiej.

ZREALIZUJ SONDAŻ W SWOI MIEŚCIE Z NAGRODZONYM INSTYTUTEM!

analiza przedwyborcza również na Tik Toku!

@ogb_pro

Badanie zrealizowane przez Ogólnopolską Grupę Badawczą
Badanie ogólnopolskie: Poparcie w wyborach parlamentarnych
(OGB, 12-15 02.2024)
Koalicja Obywatelska - 34.20%
Prawo i Sprawiedliwość - 32.98%
Trzecia Droga - 15.25%
Konfederacja - 9.36%
Nowa Lewica - 4.89%
Bezpartyjni Samorządowcy - 2.53%
Polska Jest Jedna - 0.79%
Data:
12.02.2024 - 15.02.2024
Źródło:
Ogólnopolska Grupa Badawcza
Technika badawcza:
CATI
Wielkość próby:
1000

 

"Najnowszy sondaż parlamentarny na niecałe 2 miesiące przed wyborami samorządowymi pokazuje nam istotne trendy.

Po pierwsze zmienił się sondażowy lider, biorąc pod uwagę poparcie ogólnopolskie (co potwierdzają też inne badania). Spadek poparcia PiS od wyborów 15.10 też jest faktem (choć w mniejszej skali, niż to było widać w innych badaniach). Przewaga KO jest niewielka, czyli statystycznie mamy remis, ale ciekawsze jest źródło tej przewagi - niski wynik Nowej Lewicy. Być może zgodnie z tym trendem Donald Tusk nie zdecydował się na wspólny start z Nową Lewicą. Zarówno w tym, jak i w wielu innych badaniach realizowanych w miastach obserwujemy przejście wyborców Nowej Lewicy do Koalicji Obywatelskiej. W wielu miejscach w kraju politycy Nowej Lewicy startują na listach KO mimo, że nie mają ogólnopolskiego porozumienia. W ten sposób trudniej będzie też Nowej Lewicy wspierać kampanie do sejmików, skoro w miastach i gminach nie będzie ich komitetów. 

Ta sytuacja jest o tyle groźna dla Nowej Lewicy, że bardzo trudno z takim poparciem w skali kraju będzie rywalizować tej partii o mandaty w sejmikach, a co za tym idzie, zdobędzie ich mniej dla koalicji 15.10. To są osobne głosowania, ale jeśli baza poparcia dla Lewicy będzie niska (na poziomie 5%), to trudno będzie wyciągnąć wyższe poparcie w wyborach samorządowych. Z innych trendów, w skali kraju poparcie dla Konfederacji znowu oscyluje w okolicach 10%. Gdyby udało im się osiągnąć taki wynik do sejmików w skali kraju, to w kilku województwach ich mandaty mogą zadecydować o większości."

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB 

 

 

» Przy takim układzie, koalicję rządzącą utworzyłyby Koalicja Obywatelska oraz Trzecia Droga. Wspólnie te dwa ugrupowania miałyby 242 parlamentarzystów. Połączone siły Prawa i Sprawiedliwości i Konfederacji dawałoby opozycji 217 mandatów.

Sondaż parlamentarny - 12-15.02.2024 r. (podział mandatów)

PiS
KO
Polska 2050
Konfederacja
Inni

bądź na bieżąco

Pełen raport z danymi z sondażu, dostępny jest dla użytkowników OGB Pro na StanPolityki.pl. Można w nim znaleźć informacje, m.in. która partia dominuje na wsi, która wśród młodych wyborców, czy jak wygląda rywalizacja w świetle poglądów elektoratu.

KUP RAPORTY SPECJALNE