Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Kto wygra wybory? – 21.02


Śledzimy dzień po dniu wybory samorządowe 2024. Kto zostanie nowym prezydentem miasta? Kto ma największe szanse na rządzenie w sejmikach? Czyli wprost – kto wygra wybory samorządowe? Codziennie: sondaże, prognozy, dane i analizy.

Prognoza poparcia dla partii w miastach… czyli komu szkodzi niskie poparcie PiS

Dziś na LokalnaPolityka.pl opublikowaliśmy naszą prognozę, jak wygląda poparcie dla partii politycznych w 107 miastach prezydenckich. Jest to poparcie do Sejmu, a nie do rady miasta (tutaj są różne konfiguracje, zależności, komitety prezydentów itd.).

» Dlaczego to poparcie polityczne ma tak duże znaczenie w wyborach prezydenckich? Bo stanowi podstawę poparcia dla kandydatów, w największym stopniu dla osób związanych z PiS, w mniejszym dla innych partii. Dzięki wiedzy, jak układa się poparcie w miastach, czyli ilu jest wyborców danej partii w mieście, można oszacować np. szanse kandydatów PiS na wejście do II tury.

» Jeśli poparcie to jest bardzo niskie, kandydata PiS w II turze nie będzie (głosują na nich prawie wyłącznie wyborcy PiS), a urzędujący prezydenci będą musieli mierzyć się z kimś z własnego obozu politycznego — idealny przykład to Poznań, gdzie Jacek Jaśkowiak pewnie będzie mierzył się z kandydatem Polski 2050. Z drugiej strony, jeśli poparcie dla PiS jest wysokie, wtedy kandydat wejdzie do II tury i może walczyć o zwycięstwo (ale tylko wtedy, gdy poparcie dla partii jest powyżej 40%).

TOP 5 miast z najniższym poparciem dla PiS – prognoza

Poznań
Gdańsk
Sopot
Gdynia
Zielona Góra

ZREALIZUJ SONDAŻ W SWOI MIEŚCIE Z NAGRODZONYM INSTYTUTEM!

analiza przedwyborcza również na Tik Toku!

@ogb_pro

» 5 miast z najniższym poparciem dla PiS to Poznań, Gdańsk, Sopot, Gdynia, Zielona Góra i to tam sytuacja może być bardzo ciekawa.

» Tam, gdzie jest duża szansa na II turę: każde z wymienionych miast, oprócz Gdańska to tak naprawdę rywalizacja, której prezydenci nie znają. Argument bronienia miasta przed PiS już nie wystarczy, a spór będzie dotyczyć potrzeby zmiany czy inwestycji.

bądź na bieżąco

» Co ważne, mimo że kandydat PiS w takiej II turze się nie znajdzie, to wyborcy, których jest 15-20% w II turze, mogą jednak zagłosować i chcieć wybrać mniejsze zło, mniej zaangażowanego polityka po stronie Anty-PiS lub po prostu chcieć zmiany w ratuszu.

» Każdy prezydent miasta chciałby w II turze zmierzyć się z kandydatem z PiS, ponieważ wtedy wynik jest już rozstrzygnięty. Wszystko jednak wskazuje, że tych kandydatów w II turach będzie rekordowo mało, a wtedy mogą czekać nas niespodzianki jak np. w Poznaniu czy Zielonej Górze.

KUP RAPORTY SPECJALNE