Łódź, Szczecin, Kielce – jaki będzie wynik wyborów?

W ramach projektu “Prognozy Wyników Wyborów 2018”, realizowanego wspólnie przez portal Lokalna Polityka oraz Instytut Badań Samorządowych przedstawiamy prognozę wyborczą dla Łodzi, Szczecina i Kielc. Zadaniem prognozy jest przewidzenie jak najdokładniejszego wyniku wyborów, które odbędą się 21 października. Informacje o tym, jak powstają nasze prognozy, znajdziecie pod tym linkiem.

Prognoza wyniku w Łodzi

Jak wynika z naszej prognozy, najwyższy wynik w Łodzi osiągnie obecnie urzędująca na stanowisku prezydenta tego miasta — Hanna Zdanowska (75,88%). Na drugiej pozycji znajdzie się kandydat Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Buda (18,71%). Trzecie miejsce z wynikiem 2,46% zajmie Rafał Górski z Kukiz’15. Wyniki kolejnych kandydatów ubiegających się o fotel prezydenta Łodzi to: 1,23% dla Krzysztofa Lipczyka z KWW Wolność #MuremZaŁodzią, 0,77% dla Piotra Misztala z KWW Bezpartyjni – Piotr Misztal oraz 0,32% dla Janusza Rutkowskiego z KWW Prawo i Moc. Poparcie dla Urszuli Niziołek-Janiak z KWW Tak! oraz Zbigniewa Mauera z KWW Akcja Narodowa wyniesie po 0,00%. Gdyby prognoza okazała się trafna, wybory w Łodzi zakończą się już w I turze.

Prognoza wyniku w Kielcach

Według naszej prognozy w Kielcach na pierwszej pozycji znajdzie się Bogdan Wenta z KWW Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty, jego poparcie wyniesie 33,77%. Na drugim miejscu z wynikiem 29,83% znajdzie się obecny prezydent Kielc — Wojciech Lubawski. Trzecia pozycja to Piotr Liroy-Marzec z poparciem 15,77%. Wyniki kolejnych kandydatów w Kielcach to: 12,38% dla Artura Gierady (Koalicja Obywatelska), 5,04% dla Krzysztofa Adamczyka (Polskie Stronnictwo Ludowe), 2,77% dla Marcina Chłodnickiego (SLD Lewica Razem) oraz 0,44% dla Arkadiusza Jelonka (KWW Bezpartyjni Samorządowcy).

Prognoza wyniku w Szczecinie

Według naszej prognozy najwyższe poparcie w Szczecinie uzyska obecny prezydent — Piotr Krzystek z KWW Piotra Krzystka Bezpartyjni (47,04%). Druga pozycja z wynikiem 24,94% to Sławomir Nitras z Koalicji Obywatelskiej. Trzecie miejsce zdobędzie Bartłomiej Sochański, kandydat Prawa i Sprawiedliwości (23,03%). Kolejne pozycje to: Dawid Krystek z SLD Lewica Razem (2,14%), Piotr Czypicki z KW Szczeciński Ruch Miejski (2,07%) oraz Jakub Kozieł z KWW Koalicja Antysystemowa (0,78%).  Według naszej prognozy to Sławomir Nitras znajdzie się w II turze, choć różnica jest minimalna.

Różnice pomiędzy sondażem a prognozą

W Łodzi wynik prognozy pokrywa się praktycznie z wynikiem sondażu po rozdzieleniu wyborców niezdecydowanych. Wynika to głównie z faktu, że w naszym badaniu w Łodzi jest już tylko 3,72% niezdecydowanych. Różnica pomiędzy sondażem a prognozą wynosi: 0,92 p.p.

W Kielcach łączna różnica pomiędzy sondażem a prognozą wynosi 4.40 p.p. Nie zmienia to kolejności – na pierwszym miejscu będzie Bogdan Wenta, a na drugim Wojciech Lubawski.

W Sczecinie różnica pomiędzy sondażem a prognozą wynosi 2.10 p.p. Mimo minimalnych różnic w sondażu i w prognozie, przewidujemy, że do drugiej tury dostanie się Sławomir Nitras.

 

Do tej pory przygotowaliśmy prognozę dla Słupska, Katowic i Wrocławia, o której więcej możecie przeczytać tutaj. Prognozę dla Lublina, Olsztyna i Białegostoku, znajdziecie tutaj. Prognoza dla Nowego Sącza, Poznania i Częstochowy dostępna jest pod tym linkiem.

Trafność naszych prognoz oraz sondaży IBS będzie można sprawdzić po 21 października na sprawdzamysondaze.pl.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką