Lojalność wyborców partii politycznych w wyborach prezydenckich

Wiele czynników decyduje o tym, na kogo oddajemy głos w wyborach samorządowych. Są to m.in. oferta wyborcza, chęć zmiany czy długość kadencji prezydenta. Czy ważne jest także poparcie dla partii w mieście? Jak bardzo elektoraty partyjne są lojalne kandydatom swoich partii? Przygotowaliśmy dla Was zestawienie na podstawie badań Instytutu Badań Samorządowych.

Najwierniejsi z PIS

W badanych przez IBS miastach średnia poparcia kandydata PiS na prezydenta miasta przez wyborców PiS wynosiła 57,20%. Jest to najwięcej ze wszystkich elektoratów partyjnych. Warto pamiętać o tym, że w tego typu wyborach kandydaci startują nie tylko z poparciem partii, lecz często jako członkowie własnych komitetów.

Przykładowo w jednym z miast rządzonych przez prezydenta o prawicowych poglądach poparcie zwolenników PiS dla kandydata wystawionego przez PiS wynosi 25%, czyli mniej niż średnia, reszta elektoratu wybiera obecnego prezydenta ze względu na jego poglądy. Inny przykład miasta, w którym prezydent jest z Platformy Obywatelskiej pokazuje, że poparcie wyborców PiS dla kandydata z PIS wynosi 86,54%, czyli elektorat jest dużo bardziej zmotywowany, po części poprzez przeniesienie sporu polityki ogólnopolskiej na grunt samorządów.

Potwierdza się opinia, że elektorat PiSu uchodzi za najbardziej lojalny i wierny swojej partii. Przekłada się to na wyniki kandydatów w I turach, w ostatnich wyborach na 69 miast w których odbyła się II tura, kandydaci PIS znaleźli się w 26 z nich.

Nie przekłada się to jednak na sukces w II turze  ze względu na duży elektorat negatywny o czym pisaliśmy tutaj.

Platforma Obywatelska na 2 miejscu

W mniejszym stopniu głosowaniem „po linii partyjnej” zainteresowani są zwolennicy Platformy Obywatelskiej. Na kandydata PO średnio głos oddałoby 43,90% sympatyków partii. To poparcie waha się w zależności od miasta i obecnie urzędującego prezydenta.

Z jednej strony w jednym z miast, w którym prezydent należy do PO poparcie wynosi 82,93% wśród wyborców Platformy. Natomiast w innym mieście gdzie mamy popularnego prezydenta z SLD kandydat PO może liczyć jedynie na 6,82% poparcia zwolenników tej partii.

Problemem kandydatów PO jest pokrywanie się elektoratów z kandydatami SLD, oraz niezależnymi, kandydaci PIS nie mają aż tak dużej konkurencji. Widoczne jest to na przykładzie Krakowa, gdzie Prezydent Majchrowski regularnie co wybory zabiera kandydatowi PO 50% poparcia wyborców tej partii, dzięki czemu Platforma nie tylko nie potrafi zawalczyć o to miasto, ale w kolejnych wyborach najprawdopodobniej nie wprowadzi kandydata do II tury.

Trudno liczyć na wyborców Nowoczesnej

W analizowanych badaniach braliśmy również pod uwagę potencjalnych kandydatów Nowoczesnej. Poparcie dla tej partii w poszczególnych badaniach oscylowała wtedy wokół 10-15% w poszczególnych miastach. Dziś ta sytuacja wygląda zupełnie inaczej, ale warto sprawdzić jak zachowywał się elektorat .N.

Średnio tylko 34,90% zwolenników tej partii w wyborach samorządowych chciało głosować na jej kandydata. Oznacza to, że ⅔ sympatyków Nowoczesnej nie chciało wybierać po linii partyjnej. Poparcie to nie wahało się też tak mocno jak w przypadku wcześniej wspomnianych partii.

Dla przykładu w jednym z dużych miast, w którym Prezydent należy do PO poparcie zwolenników Nowoczesnej dla “własnego” kandydata wynosi tylko 23,68%. W innym mieście, gdzie prezydent należy do SLD, a w wyborach parlamentarnych na Nowoczesną zagłosowałoby 14,93% mieszkańców miasta (czyli znacznie więcej niż poparcie dla tej partii w skali kraju), kandydat Nowoczesnej może pochwalić się 44% poparciem zwolenników swojej partii.  

Podobne wnioski zauważyliśmy w wyborach do rady miejskiej, tam też elektorat Nowoczesnej był najmniej lojalny wobec lokalnych komitetów .N. Wyborcy traktowali tę partię bardziej jako twór stworzony do polityki ogólnopolskiej i nie czuli się w obowiązku kierować swoim wyborem także w wyborach lokalnych. Dziś gdy większość kandydatów .N na prezydenta to kandydaci Koalicji Obywatelskiej ich los i sukces w wyborach jest w rękach wyborców PO. 

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką