Lublin, Olsztyn, Białystok – jaki będzie wynik wyborów?

W ramach projektu “Prognozy Wyników Wyborów 2018”, realizowanego wspólnie przez portal Lokalna Polityka oraz Instytut Badań Samorządowych przedstawiamy prognozę wyborczą dla Lublina, Olsztyna i Białegostoku. Zadaniem prognozy jest przewidzenie jak najdokładniejszego wyniku wyborów 21 października, o sposobie tworzenia naszych prognoz możecie przeczytać tutaj.

Prognoza wyniku w Lublinie

Jak wynika z prognozy, największe poparcie w Lublinie, bo aż 67,15%, uzyska urzędujący prezydent Krzysztof Żuk. Druga pozycja przypadnie kandydatowi Prawa i Sprawiedliwości, Sylwestrowi Tułajewowi (29,68%). Wyniki kolejnych kandydatów ubiegających się o prezydenturę w Lublinie to 1,21% dla Mariana Kowalskiego (KWW “My z Lublina”), 0,89% dla Jakuba Kuleszy (KWW Kukiz, Wolność, Lubelscy Patrioci i Ruchy Miejskie) oraz 0,71% dla Magdaleny Długosz (KWW Miasto dla Ludzi – Lubelski Ruch Miejski). Według naszej prognozy na ostatnim miejscu znajdzie się Joanna Knuc, kandydatka KWW Joanna Knuc WIS Lublin Kornel Morawiecki z wynikiem 0,36%.

Prognoza wyniku w Olsztynie

W Olsztynie ze wszystkich 8 kandydatów ubiegających się o prezydenturę  najwyższy wynik osiągnie obecny prezydent, Piotr Grzymowicz. Według naszej prognozy jego poparcie wyniesie 41,71%. Na drugim miejscu z wynikiem 25,16% znajdzie się Czesław Małkowski (KWW Czesława Jerzego Małkowskiego). Trzecia pozycja przypadnie Michałowi Wypijowi z Prawa i Sprawiedliwości (16,36%). Wyniki kolejnych kandydatów ubiegających się o fotel prezydenta Olsztyna to: 7,56% dla Moniki Falej (KWW “Wspólny Olsztyn”), 5,22% dla Beaty Bublewicz (Koalicja Obywatelska), 2,75% dla Krzysztofa Kacprzyckiego (SLD Lewica Razem), 0,79% dla Andrzeja Maciejewskiego (Kukiz’15) oraz 0,45% dla Tomasza Pitura (KWW “Olsztyn Kocham”).

Prognoza wyniku w Białymstoku

Zdecydowanym faworytem w walce o fotel prezydenta Białegostoku jest kandydat Koalicji Obywatelskiej, Tadeusz Truskolaski. Według naszej prognozy obecny prezydent może liczyć na 65,58% poparcia. Druga pozycja przypadnie kandydatowi Prawa i Sprawiedliwości, Jackowi Żalkowi (20,14%). Następne miejsca zajmą Tadeusz Arłukowicz (KWW Tadeusza Arłukowicza “Białystok na TAK”) – 9,60%, Katarzyna Sztop-Rutkowska (KWW Inicjatywa dla Białegostoku) – 4,68% oraz Stanisław Bartnik, kandydat KWW Spoza Sitwy, jego wynik to 0,00%.    

Różnice pomiędzy sondażem a prognozą

W Białymstoku oraz Lublinie prognoza znacząca nie odbiega od wyników sondaży przeprowadzonych w tych miastach (po rozdzieleniu głosów niezdecydowanych) i nie wpływa na ostateczne rozstrzygnięcie czyli wygrane obecnych prezydentów w I turze wyborów.

Różnica łączna w Lublinie pomiędzy sondażem a prognozą wyniosła 3,56 p.p. i najbardziej premiowała Sylwestra Tułajewa. Różnica w Białymstoku wyniosła 2,62 p.p. i premiowała najbardziej Jacka Żalka.

W Olsztynie różnica wyniosła 4,5 p.p. i wyraźnie wskazuje na to, kto znajdzie się w II turze wyborów z obecnym prezydentem Piotrem Grzymowiczem. Z naszej prognozy w Olsztynie wynika, że będzie to Czesław Małkowski, który ma bezpieczną przewagę nad kandydatem PIS. To oznacza, że w Olsztynie trzecie wybory z rzędu para kandydatów w II turze wyborów nie zmieni się co jest ewenementem w polityce samorządowej w Polsce.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką