Małe miasta – wielka polityka

Trzy miasta w tych wyborach samorządowych będą miały większy wpływ na politykę niż wynikałoby to z ich wielkości i położenia. Miasta takie jak Słupsk, Nowy Sącz i Siedlce warto śledzić w najbliższych wyborach bo ich wynik może odbić się szerokim echem w polityce ogólnopolskiej.

Słupsk, czyli operacja zatrzymać Biedronia

To, że 3 września obecny prezydent Słupska Robert Biedroń ogłosił, że nie będzie ubiegać się o reelekcję, nie zmienia faktu, że wybory tam nie będą nudne. Wręcz przeciwnie, Robert Biedroń udzielił poparcia swojej zastępczyni, Krystynie Danileckiej-Wojewódzkiej. Wiceprezydent Słupska stanie do walki m.in. ze startującą z ramienia Koalicji Obywatelskiej, Beatą Chrzanowską.

Jeśli Krystynie Danileckiej-Wojewódzkiej nie uda się zwyciężyć z kandydatką KO, dla R. Biedronia będzie to spory cios. KO przekuje to zapewne w przekaz, że mieszkańcy Słupska nie pokochali Biedronia tak bardzo, jak to pokazywały ogólnopolskie media więc podobnie będzie w całej Polsce. R. Biedroń musi wiedzieć, że sukces jego zastępczyni w Słupsku będzie miał kluczowe znaczenie dla powodzenia jego projektu politycznego. Porażka w Słupsku z KO może okazać się bolesnym falstartem dla R. Biedronia i jego nowo powstającej partii.

Nowy Sącz, czyli odbić bastion PiS

Wyniki sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Samorządowych wskazują, że w Nowym Sączu – największym mieście, w którym rządził PiS w kadencji 2014-2018, może dojść do zmiany. Największe szanse na wygraną ma tam Leszek Zegzda z Koalicji Obywatelskiej, a poważny konflikt w lokalnym PiS tylko je wzmacnia.

Stawka wyborów jest jeszcze większa, gdy weźmie się pod uwagę, że kandydatkę PiS Iwonę Mularczyk, wskazał osobiście Jarosław Kaczyński. Gdyby się okazało, że Prawo i Sprawiedliwość utraci swój największy bastion, może odbić się to szerokim echem w polityce ogólnopolskiej. To w Nowym Sączu PiS zdobył 50,20% w ostatnich wyborach parlamentarnych, więc jeśli nie tam mają wygrywać kandydaci PiS to gdzie? Co więcej, jak wynika z badań IBS niespełna 25% mieszkańców Nowego Sącza pozytywnie ocenia prezydenturę obecnego włodarza Ryszarda Nowaka i jest to dramatycznie niska ocena w porównaniu do badanych przez IBS miast w Polsce.

Więcej na temat przedwyborczego sondażu IBS w Nowym Sączu pisaliśmy tutaj.

Siedlce, czyli syn ministra na prezydenta

W Siedlcach Prawo i Sprawiedliwość rządzi nieprzerwanie od 2006 r. Wojciech Kudelski, sprawujący aktualnie już trzecią kadencję zrezygnował z ubiegania się o reelekcję w nadchodzących wyborach samorządowych. Kandydatem PiS-u w Siedlcach został Karol Tchórzewski, syn Krzysztofa Tchórzewskiego, obecnego Ministra Energii.

Oczekiwania wobec K. Tchórzewskiego są bardzo wysokie, każdy wynik oprócz wygranej w mieście postrzegany byłby jako porażka PiS, ale także porażka obecnego Ministra Energii.  W wyborach parlamentarnych PiS zdobył w Siedlcach 42,21% poparcia. Przegrana w takim mieście mogłoby wpłynąć na wewnętrzną rywalizację w obozie władzy i podkopać już teraz niepewną sytuację Ministra Energii.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką