Prognozy szans kandydatów

Redakcja lokalnej polityki ocenia prawdopodobieństwo wygranej kandydatów w wyborach prezydenckich w poszczególnych miastach.

Gdańsk

Ostatnia frekwencja: 40.02%
Liczba osób uprawnionych do głosowania: 356 433

Ocena szans

7 czerwca 2018
7 sierpnia 2018
19 października 2018
29 października 2018

Uzasadnienie

29 października 2018

Paweł Adamowicz osiągając wynik 36,97% głosów w I turze, zmierzy się już 4 listopada z Kacprem Płażyńskim z PiS, który zdobył 29,68% głosów. Jak wskazuje sondaż IBRiSu, największe szanse na wygraną w II turze ma Paweł Adamowicz, który reprezentuje elektorat antyPiS i uzyskał poparcie Jarosława Wałęsy (Koalicja Obywatelska). Wynik w Gdańsku w takiej parze wydaje sie być formalnością.

19 października 2018

W najnowszym sondażu IBS Paweł Adamowicz może liczyć na 39,63% mieszkańców Gdańska w I turze. Jego dwaj główni rywale – Jarosław Wałęsa startujący z Koalicji Obywatelskiej i Kacper Płażyński z PiS otrzymują kolejno: 28,93% i 21,38% głosów. W II turze najpewniej znajdą się P. Adamowicz i J. Wałęsa jednak to szanse obecnego prezydenta oceniamy jako wyższe. Jeżeli w II turze znalazłby się jednak Kacper Płażyński, to niezależnie z którym z kandydatów jego szanse na wygraną są minimalne.

7 sierpnia 2018

Gdańsk będzie przykładem najbardziej wyrównanej kampanii samorządowej. W sytuacji, w której Jarosław Wałęsa został już oficjalnym kandydatem Koalicji Obywatelskiej, pojedynek jego i Pawła Adamowicza będzie starciem rywali wyrosłych z tego samego zaplecza politycznego i walką o ten sam elektorat. W przypadku II tury P. Adamowicz / J. Wałęsa dystans pomiędzy zwycięzcą i przegranym może być bardzo niewielki. Prawdopodobny jest także scenariusz, w którym II tura to pojedynek P. Adamowicza lub J. Wałęsy z Kacprem Płażyńskim z PiS. Ciężko jednak uwierzyć w scenariusz, w którym kandydat PiS, w jednym z bastionów PO może wygrać walkę o fotel prezydenta. Jego szanse na pewno wzrosłyby w pojedynku z obecnym prezydentem, jeżeli zadecydowałaby potrzeba zmiany. Tak naprawdę, dopiero wrześniowe sondaże będą mogły dać nam więcej odpowiedzi dotyczących potencjalnego wyniku wyborów w Gdańsku.

7 czerwca 2018

Gdańsk to jedno z ciekawszych starć w tych wyborach a do walki o prezydenturę stanie trzech głównych kandydatów - Paweł Adamowicz, Jarosław Wałęsa i Kacper Płażyński. Najbardziej prawdopodobny scenariusz na II turę to ten, w którym K. Płażyński z PiS staje naprzeciwko P. Adamowicza lub J. Wałęsy. Jednocześnie to właśnie K. Płażyński ma najmniejsze szanse na prezydenturę w Gdańsku, mieście z silnym poparciem dla Platformy Obywatelskiej, które wynosi dziś w mieście około 39%. Jakiekolwiek nadzieje na zwycięstwo K. Płażyńskiego daje tylko II tura z P. Adamowiczem, gdzie kluczowa może być chęć zmian w mieście. Ciekawe byłoby starcie dwóch polityków powiązanych z PO - P. Adamowicza i J. Wałęsy, których szanse na zwycięstwo w II turze rozkładają się niemal po równo z delikatną przewagą P. Adamowicza, którego intensywna kampania trwa od momentu ogłoszenia kolejnego startu, natomiast Jarosław Wałęsa jeszcze nie został ogłoszony.

Sondaże

Gdańsk: Poparcie w I turze wyborów prezydenckich (IBS, 18.10.2018)
Paweł Adamowicz - 39.63% KWW Pawła Adamowicza Wszystko dla Gdańska
Jarosław Wałęsa - 28.93% Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska
Kacper Płażyński - 21.38% Prawo i Sprawiedliwość
Elżbieta Jachlewska - 1.26% KWW Ruch Społeczny Lepszy Gdańsk
Andrzej Ceynowa - 0.94% SLD Lewica Razem
Jacek Hołubowski - 0.63% KWW Gdańsk tworzą Mieszkańcy
Dorota Maksymowicz-Czapkowska - 0.31% KWW Narodowego Frontu Polskiego - Wojciecha Olszańskiego
Nie wiem / Trudno powiedzieć - 6.92%
Data:
18/10/2018
Źródło:
Instytut Badań Samorządowych
Technika badawcza:
CATI
Wielkość próby:
502

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką