Prognozy szans kandydatów

Redakcja lokalnej polityki ocenia prawdopodobieństwo wygranej kandydatów w wyborach prezydenckich w poszczególnych miastach.

Kalisz

Obecny prezydent: Grzegorz Sapiński

Ostatnia frekwencja: 41.30%
Liczba osób uprawnionych do głosowania: 82 722

Uzasadnienie

26 października 2018

Ciekawie zapowiada się rywalizacja o fotel prezydenta Kalisza. Sprawujący pierwszą kadencję Grzegorz Sapiński odpadł z wyborczego wyścigu już po I turze z wynikiem 8,15%. Tym samym o fotel prezydenta miasta powalczą Wojciech Kinastowski z lokalnego komitetu (21,34% w I turze) i Dariusz Grodziński z Koalicji Obywatelskiej (19,95% w I turze). Faworytem jest W. Kinastowskim zarówno ze względu na poparcie udzielone mu przez byłego prezydenta, który rządził w Kaliszu do 2014 roku, jak i polaryzację. Wyborcy Prawa i Sprawiedliwości nie oddadzą w II turze głosu na kandydata Koalicji Obywatelskiej i tym samym chętniej poprą W. Kinastowskiego.

13 września 2018

W Kaliszu czterech kandydatów będzie się liczyć w walce o urząd prezydenta miasta. Ostateczne starcie rozegra się na pewno dopiero w II turze wyborów. Spotkają się w niej zapewne urzędujący Prezydent Grzegorz Sapiński oraz któryś z pretendentów. Największe szanse na wejście do II tury z G. Sapińskim naszym zdaniem ma Karolina Pawliczak, kandydatka SLD Lewica Razem, która pełniła funkcję zastępcy obecnego prezydenta Kalisza. Poza K. Pawliczak w walce o II turę i ewentualne zwycięstwo szanse mają: kandydat Koalicji Obywatelskiej, Dariusz Grodziński oraz Krystian Kinastowski, wspólny kandydat stowarzyszeń Wszystko dla Kalisza oraz Samorządny Kalisz promowany przez byłego prezydenta miasta Janusza Pęcherza.
Szanse kandydatów w Kaliszu oceniamy następująco: K. Pawliczak 35%, G. Sapiński 30%, D. Grodziński 20% i K. Kinastowski 15%.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką