Prognozy szans kandydatów

Redakcja lokalnej polityki ocenia prawdopodobieństwo wygranej kandydatów w wyborach prezydenckich w poszczególnych miastach.

Legnica

Obecny prezydent: Tadeusz Krzakowski

Ostatnia frekwencja: 38.15%
Liczba osób uprawnionych do głosowania: 80 186

Uzasadnienie

26 października 2018

Faworytem II tury w Legnicy pozostaje Tadeusz Krzakowski, który rządzi w Legnicy od 5 kadencji i w I turze uzyskał wynik 42,52%. Jego konkurentem jest Jarosław Rabczenko z Koalicji Obywatelskiej, który uzyskał 26,57% głosów legniczan. Biorąc pod uwagę fakt, że wyborcy chętniej popierają urzędujących prezydentów, a także to, że odpadł kandydat Prawa i Sprawiedliwości, którego wyborcy nie poprą kandydata KO, Tadeusz Krzakowski może być raczej spokojny o 6. kadencję.

4 września 2018

W Legnicy trzech kandydatów może realnie zawalczyć o fotel prezydenta – obecnie urzędujący prezydent Tadeusz Krzakowski, Arkadiusz Baranowski z Prawa i Sprawiedliwości oraz Jarosław Rabczenko z Platformy Obywatelskiej. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to starcie obecnego prezydenta z kandydatem PiSu w II turze wyborów. Za sprawą silnej polaryzacji zwycięstwo T. Krzakowskiego wydaje się wówczas prawie przesądzone. Kandydaci PiS startujący na urząd prezydenta w większych miastach mają zdecydowanie mniejsze szanse na zdobycie głosów spoza własnego elektoratu, zatem przeciwnicy PiS w Legnicy w II turze zagłosują najprawdopodobniej na T. Krzakowskiego.
Więcej o tym, dlaczego kandydaci PiS przegrywają w miastach, pisaliśmy tutaj: http://lokalnapolityka.pl/dlaczego-pis-nie-wygrywa-prezydentow-w-miastach

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką