Prognozy szans kandydatów

Redakcja lokalnej polityki ocenia prawdopodobieństwo wygranej kandydatów w wyborach prezydenckich w poszczególnych miastach.

Radomsko

Obecny prezydent: Jarosław Ferenc

Ostatnia frekwencja: 46.23%
Liczba osób uprawnionych do głosowania: 39 221

Ocena szans

13 września 2018
26 października 2018

Uzasadnienie

26 października 2018

II tura w Radomsku rozegra się pomiędzy urzędującym Jarosławem Ferencem (36,88% w I turze) a Wiolettą Pal popieraną przez PiS, SLD i Kukiz'15 (27,88% w I turze). Faworytem pozostaje J. Ferenc, który sprawuje pierwszą, niepełną kadencję od 2016 r. kiedy wygrał w przedterminowych wyborach. Za J. Ferencem poza pierwszą kadencją przemawia także fakt, że elektorat kontrkandydatów, którzy odpadli w pierwszej turze będzie bardziej skłonny zagłosować na urzędującego prezydenta niż W. Pal.

13 września 2018

Ciekawie zapowiada się starcie o urząd prezydenta Radomska. W tym mieście kampania wyborcza będzie wyjątkowo wyrównana i nieprzewidywalna. Największe szanse na wygraną ma obecny Prezydent Jarosław Ferenc a jego główną konkurentką będzie Wioletta Pal popierana przez PiS. Obecny prezydent pełni swoją funkcję ponad 2 lata, został wybrany na urząd w przedterminowych wyborach przeprowadzonych w 2016 r. Jego wygrana w II turze była wówczas sporą sensacją. J. Ferenc pokonał kandydata PiSu – Wiesława Kamińskiego z wynikiem 63,75%. Największym zagrożeniem dla obecnego prezydenta jest Wioletta Pal. Jej kandydaturę oficjalnie wspiera PiS, SLD i Kukiz’15. Tym samym szanse dwóch głównych kandydatów oceniamy na 60 do 40 biorąc pod uwagę fakt, że pierwsza, i do tego niepełna kadencja obecnego prezydenta, daje mu spory argument by starać się o kolejną kadencję.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką