Prognozy szans kandydatów

Redakcja lokalnej polityki ocenia prawdopodobieństwo wygranej kandydatów w wyborach prezydenckich w poszczególnych miastach.

Szczecin

Ostatnia frekwencja: 35.38%
Liczba osób uprawnionych do głosowania: 310 871

Ocena szans

6 czerwca 2018
18 października 2018
29 października 2018

Uzasadnienie

29 października 2018

W Szczecinie I turę wyborów wygrał Piotr Krzystek z wynikiem 47,25%, drugie miejsce zajął Bartłomiej Sochański (21,99%). Wybory potwierdziły wyniki sondażu przeprowadzonego przez IBS, w którym w 100% pokrył się wynik prezydenta. Faworytem rywalizacji jest obecny prezydent ze względu na silną polaryzację. Wyborcy pozostałych kandydatów nie oddadzą w II turze głosu na kandydata Prawa i Sprawiedliwości i tym samym chętniej poprą Krzystka.

18 października 2018

W Szczecinie najpewniej Piotr Krzystek po raz czwarty zostanie prezydentem miasta. W najnowszym sondażu IBS poparło go 41,48% mieszkańców Szczecina. W walce o II turę toczy się wyrównany pojedynek Sławomira Nitrasa z Koalicji Obywatelskiej i Bartłomieja Sochańskiego z PiS, różnica tych kandydatów w I turze to tylko 0,96 p.p. To jednak S. Nitras ma większe szanse na II turę w Szczecinie. Nie widać jednak, by kandydat KO był w stanie przekonać wyborców PiS, a bez ich głosów nie jest w stanie zagrozić reelekcji P. Krzystka.

6 czerwca 2018

Szczecin to starcie urzędującego prezydenta Piotra Krzystka z bardzo aktywnym w polityce ogólnopolskiej Sławomirem Nitrasem z PO. Właśnie ta bardzo duża aktywność i charakter S. Nitrasa mogą stanąć mu na drodze do wygranej w Szczecinie. Kolejna kadencja P. Krzystka i jego wyniki pokazują, że mogłoby dojść w tym mieście do zmiany. Możemy spodziewać się II tury Krzystek - Nitras jednak o tym, kto zostanie prezydentem, zadecydują w dużej mierze wyborcy PiS. Elektorat kandydata PiS, który uzyska w I turze najpewniej trzeci wynik, nie zdecyduje się bowiem na poparcie S. Nitrasa - jednego z kluczowych polityków PO. Jedyna nadzieja dla S. Nitrasa to wyborcy PiS, którzy zostaną w domu w dniu II tury, ale dziś taki scenariusz wydaje się mało prawdopodobny. Na chwilę obecną im bardziej aktywny S. Nitras na scenie ogólnopolskiej, tym mniejsze szanse na wygraną w Szczecinie.

Sondaże

Szczecin: Poparcie w I turze wyborów prezydenckich (IBS, 17.10.2018)
Piotr Krzystek - 41.48% KWW Piotra Krzystka Bezpartyjni
Sławomir Nitras - 21.22% Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska
Bartłomiej Sochański - 20.26% Prawo i Sprawiedliwość
Dawid Krystek - 2.57% SLD Lewica Razem
Piotr Czypicki - 1.61% KW Szczeciński Ruch Miejski
Jakub Kozieł - 0.64% KWW Koalicja Antysystemowa
Nie wiem / Trudno powiedzieć - 12.22%
Data:
17/10/2018
Źródło:
Instytut Badań Samorządowych
Technika badawcza:
CATI
Wielkość próby:
512

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką