Nowa odsłona LokalnaPolityka.pl

Rusza nowa odsłona portalu lokalnapolityka.pl. Teraz jeszcze więcej wiedzy na temat polityki samorządowej oraz polityki miejskiej zebranej w jednym miejscu. Na start oceniliśmy sytuację w 38 miastach. Nie tylko prezentujemy badania i analizy, ale także śledzimy, jaką politykę miejską prowadzą największe polskie miasta.

Motywacje

Lokalna Polityka jest jedynym miejscem z tak obszerną wiedzą na temat samorządów, polityki miejskiej oraz badań przeprowadzanych w samorządach. W nowej odsłonie serwisu, oceniamy sytuację prezydentów w miastach, a także poddajemy ocenie miasta pod względem działań, które podejmują w różnych obszarach ważnych dla mieszkańców. Nasza wiedza oparta jest na doświadczeniu naszych ekspertów oraz danych pochodzących z badań Instytutu Badań Samorządowych. Chcemy, poprzez nową odsłonę portalu, dostarczać w sposób ciekawy i zrozumiały rzetelnych informacji o sytuacji w polskich miastach.

 

Co kryje nowa odsłona?

Portal lokalnapolityka.pl to przede wszystkim obszerna wiedza oraz sondaże. Na start nowej odsłony oceniliśmy 38 miast i prezydentów, a zebraną wiedzę przedstawiliśmy w dwóch zakładkach: Prezydenci oraz Miasta. W pierwszej z nich można uzyskać informacje na temat sytuacji politycznej panującej w miastach – czy prezydent uzyskał absolutorium, jakie ma relacje z Radą Miasta, a także jaki jest wymagany próg do referendum, aby go odwołać. Dodatkowo w jednym miejscu zebraliśmy sondaże polityczne z poparciem prezydentów miast, zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych. Przedstawiliśmy także poziom zaufania Polaków do 12 prezydentów miast, który zbadaliśmy w ramach Samorządowego Rankingu Zaufania.

Stworzyliśmy również Ranking Prezydentów składający się z 5 kategorii: Poparcie prezydentów w I turze, Rywalizacja w II turze wyborów, Wzrost poparcia obecnego prezydenta, Wzrost frekwencji pomiędzy 2014 a 2018 r. oraz Wiek prezydenta. W każdej kategorii, na podstawie sprawdzonych danych, prezydent widniejący na stronie, został oceniony i umiejscowiony w rankingu. W zakładce “Prezydenci” przedstawiliśmy TOP 3 w każdej z powyższych kategorii, a klikając na miejsce zostajemy przekierowani do całego rankingu.

Natomiast w drugiej zakładce dostarczamy wiedzę na temat sytuacji panującej w miastach. Podobnie jak w przypadku prezydentów, tak i w miastach, stworzyliśmy ranking, oceniając każde miasto pod względem działań realizowanych w obszarach takich jak: Seniorzy i osoby niepełnosprawne, Wspieranie miejsc pracy, Komunikacja miejska i infrastruktura, Smog i zieleń w mieście, a także Kultura i rekreacja. W części zakładki o polityce miasta znajduje się wiedza, co dane miasto robi i jakie inicjatywy podejmuje oraz nasza ocena w każdej kategorii. Przy wystawianiu ocen braliśmy pod uwagę nie tylko realizowane działania, ale także komunikację z mieszkańcami i łatwość dotarcia do informacji o podejmowanych inicjatywach. Przedstawiliśmy również TOP 3 najlepiej ocenione miasta w każdym obszarze, a po przejściu do rankingu można zobaczyć 10 najlepszych miast w każdej kategorii. W jednym miejscu zebraliśmy także badania w miastach zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych na temat kwestii społecznych np. potrzeba zmiany w mieście, walka ze smogiem, czy wspieranie przez miasto osób starszych.

Wiedzę na temat konkretnego prezydenta lub miasta można zgłębić w profilach Prezydenci/Miasta. Uzyskamy tam informacje na temat oceny pozycji prezydenta czy sytuacji politycznej, a także szerszą wiedzę na temat działań realizowanych przez miasto w 5 obszarach.

Co dalej?

Na start ocenionych zostało przez nas 38 miast, jednak w najbliższym czasie  planujemy dodawać kolejne – finalnie na stronie ma znajdować się 107 miast prezydenckich. W późniejszym okresie, będziemy zgłębiać wiedzę na temat mniejszych miast, w których rządzą burmistrzowie. Na stronie nie zabraknie także ciekawych artykułów, zawierających badania, analizy i komentarze, oraz raportów przygotowanych na zlecenie lokalnapolityka.pl. Aby mieć pełny dostęp do wszystkich publikowanych przez nas treści, materiałów i danych zachęcamy do zarejestrowania się w OGB Pro.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką