Nowe miasta na LokalnaPolityka.pl!

Chełm, Głogów, Kędzierzyn-Koźle, Ostrów Wielkopolski i Piła. To kolejne miasta, które oceniliśmy pod względem sytuacji politycznej oraz działań podejmowanych przez urzędy w zakresie walki ze smogiem, programów senioralnych czy rozwoju infrastruktury.

Rynek pracy priorytetem władz Chełma

Najwyższą ocenę – 7, miasto Chełm otrzymało w kategorii miejsc pracy. Władze Chełma stawiają na aktywizowanie osób bezrobotnych i tworzą programy skierowane do młodych przedsiębiorców. Równie dobrze jak rynek pracy oceniony został obszar kultury i rekreacji. Mieszkańcy miasta mogą korzystać z wielu atrakcji oferowanych w ramach Chełmskiego Domu Kultury czy Młodzieżowego Domu Kultury. Władze miasta nie zapominają również o rodzinach, które dzięki Chełmskiej Karcie 3+ mogą korzystać z licznych zniżek. Chełm dba także o swoich seniorów oraz osoby niepełnosprawne (ocena 6,5 na 10), poprzez programy aktywizujące i angażujące w życie społeczne miasta. Najniżej ocenione zostały z kolei obszary „smog i zieleń” oraz „komunikacja i infrastruktura” (ocena 5 na 10).

Prezydentem Chełma jest Jakub Banaszek, który pełni tą funkcję od 2018 roku. Jego pozycja jest obecnie stabilna, szczególnie po uzyskaniu absolutorium i wotum zaufania za 2019 rok.

Głogów miastem dla seniorów

Zarówno w obszarze komunikacji i infrastruktury, smogu i zieleni miejskiej oraz kultury i rekreacji Głogów otrzymało ocenę 6. Wpływ na to ma równomierny rozkład środków na programy w tych kategoriach, dzięki czemu władze miasta mogą zadbać o wszystkie potrzeby mieszkańców. Dużo uwagi miasto przykłada do rozwijania rynku pracy (ocena 7,5 na 10), poprzez zachęty podatkowe i programy skierowane do inwestorów oraz młodych przedsiębiorców. Najwyższą ocenę – 8,5, Głogów otrzymało z kolei za działania podejmowane w zakresie wsparcia osób niepełnosprawnych oraz najstarszych mieszkańców.

Pozycję obecnego prezydenta Głogowa, Rafaela Rokaszewicza, oceniono jako stabilną. W 2018 roku został on wybrany na drugą kadencję już w pierwszej turze, otrzymując 61,17% głosów, a w 2020 roku otrzymał od Rady Miasta wotum zaufania na kolejny rok.

Kędzierzyn-Koźle miastem kultury

Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźle mogą korzystać z szerokiej oferty kulturalno-rekreacyjnej miasta, dostosowanej do różnych grup wiekowych (ocena 8 na 10). Miasto prowadzi remonty dróg, inwestuje w rozwój elektromobilności, nowe Orliki i modernizację budynków miejskich, a także dba o rozwój rynku pracy (6,5 na 10). Nieco gorzej samorząd radzi sobie z walką ze smogiem i dbałością o zieleń miejską. Na 6 ocenione zostały również działania miasta w zakresie programów dla seniorów i osób niepełnosprawnych.

Sabina Nowosielska funkcję prezydenta Kędzierzyna-Koźle sprawuje już drugą kadencję i na chwilę obecną jej pozycja jest stabilna.

Ostrów Wielkopolski z najwyższą oceną

Najwyższą średnią ocenę wśród nowych miast otrzymał Ostrów Wielkopolski. Miasto w szczególności dba o seniorów i osoby niepełnosprawne (ocena 9 na 10), dzięki programom aktywizującym oraz dostosowywaniu przestrzeni miejskich do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Samorządowcy przykładają również dużą wagę do integrowania lokalnej społeczności poprzez organizację różnorodnych wydarzeń kulturalnych i sportowych. Ocenę 7 miasto otrzymało za działania w obszarach rynku pracy oraz komunikacji i infrastruktury. Najniżej ocenione zostały inicjatywy podejmowane przez władze w zakresie walki ze smogiem i dbałości o zieleń miejską (ocena 6,5 na 10), choć również i w tym obszarze miasto stara się odpowiadać na potrzeby mieszkańców.

Prezydentem Ostrowa Wielkopolskiego jest Beata Klimek, która pełni tę funkcję od 2014 roku. Jej pozycja jest obecnie stabilna, choć wotum zaufania prezydent miasta otrzymała różnicą jednego głosu.

Piła miastem dla mieszkańców

Władze miasta dbają o to, aby mieszkańcom żyło się w mieście jak najlepiej, poprzez tworzenie programów oraz wydarzeń odpowiadających na potrzeby wszystkich osób mieszkających w Pile, zarówno seniorów, niepełnosprawnych, dzieci czy młodzieży. Dlatego miasto ocenę 7,5 otrzymało zarówno w kategorii „seniorzy i osoby niepełnosprawne” jak i w kategorii „kultura i rekreacja”. Równie wysoko ocenione zostały działania samorządowców w zakresie wspierania miejsc pracy i pobudzania przedsiębiorczości. W Pile nieustannie prowadzone są także prace, wpływające na rozwój infrastruktury miejskiej, takie jak budowa budynków mieszkalnych, budowa Pilskiej Strefy Aktywności, czy wprowadzenie technologii Smart City. Niestety, poprzez skupienie się na innych obszarach, miasto zaniedbało kwestie walki ze smogiem i zielenią w mieście, stąd ocena 4 na 10 w tej kategorii.

Piotr Głowski został wybrany prezydentem na trzecią kadencję, zdobywając w I turze wyborów samorządowych w 2018 roku 60,49% głosów. Dlatego obecnie jego pozycja została oceniona jako stabilna, szczególnie przy samodzielnej większości komitetu prezydenta w Radzie Miasta.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką