Nowy Sącz, Poznań, Częstochowa – jaki będzie wynik wyborów?

W ramach projektu “Prognozy Wyników Wyborów 2018”, realizowanego wspólnie przez portal Lokalna Polityka oraz Instytut Badań Samorządowych przedstawiamy prognozę wyborczą dla Nowego Sącza, Poznania i Częstochowy. Zadaniem prognozy jest przewidzenie jak najdokładniejszego wyniku wyborów, które odbędą się 21 października. O prognozie, którą przygotowaliśmy dla Słupska, Katowic i Wrocławia możecie przeczytać tutaj , prognozę dla Lublina, Olsztyna i Białegostoku znajdziecie tutaj. Informacje o tym, jak powstają nasze prognozy, znajdują się pod tym linkiem.

Prognoza wyniku w Nowym Sączu

Jak wynika z naszej prognozy, największe poparcie w Nowym Sączu uzyska kandydatka Prawa i Sprawiedliwości Iwona Mularczyk (31,35%). Druga pozycja przypadnie Ludomirowi Handzlowi z KWW Koalicja Nowosądecka Ludomira Handzla. (28,43%). Na trzecim miejscu z wynikiem 17,87% znajdzie się Krzysztof Głuc z KWW Krzysztofa Głuca „Wybieram Nowy Sącz”. Kolejne pozycje będą należeć do Leszka Zegzdy z Koalicji Obywatelskiej (13,57%), Małgorzaty Belskiej z KWW Małgorzata Belska, Lucjana Stępnia – Nowy Sącz na Nowo (4,04%), Rafała Skąpskiego z SLD Lewica Razem (2,50%) oraz Jerzego Gwiżdża z KWW Jerzego Gwiżdża Samorządny Nowy Sącz (2,24%).

Prognoza wyniku w Poznaniu

W Poznaniu najwyższy wynik osiągnie obecnie urzędujący prezydent, Jacek Jaśkowiak. Według naszej prognozy jego poparcie wyniesie 58,63%. Na drugim miejscu z wynikiem 23,14% znajdzie się kandydat Prawa i Sprawiedliwości Tadeusz Zysk. Trzecia pozycja przypadnie Jarosławowi Puckowi z KWW Jarosława Pucka Dobro Miasta (8,24%). Wyniki kolejnych kandydatów w Poznaniu to: 3,13% dla Tomasza Lewandowskiego (KWW Lewica), 2,96% dla Przemysława Hinca (Kukiz’15), 2,29% dla Wojciecha Bratkowskiego (KWW Poznań od Nowa Inicjatywa Społeczna) oraz 1,61% dla Doroty Bonk-Hammermeister (KWW Społeczna Koalicja “Prawo do Miasta”). Gdyby prognoza okazała się trafna, wybory w Poznaniu zakończą się w I turze.

Prognoza wyniku w Częstochowie

Według naszej prognozy najwyższy wynik w Częstochowie osiągnie Krzysztof Matyjaszczyk z SLD Lewica Razem. Poparcie obecnego prezydenta wyniesie 70,52%. Druga pozycja to Artur Warzocha z PiS (19,36%). Trzecie miejsce z wynikiem 5,72% zdobędzie Marcin Maranda z KWW Marcin Maranda.Mieszkańcy Częstochowy. Wyniki kolejnych kandydatów ubiegających się o fotel prezydenta Częstochowy to: 3,22% dla Tomasza Jaskóły (Kukiz’15), 0,87% dla Jacka Krawczyka z Koalicji Obywatelskiej oraz 0,31% dla Martina Saczka (KWW Otwarta Częstochowa). Podobnie jak w Poznaniu, wybory w Częstochowie zakończą się już w I turze.

 

Różnice pomiędzy sondażem a prognozą

W Nowym Sączu łączna różnica pomiędzy sondażem a prognozą wynosi 5,32 p.p. Zasadniczo nie zmienia ona obrazu I tury i wskazania dwóch kandydatów, którzy zmierzą się w II turze czyli Iwona Mularczyk z PIS oraz Ludomir Handzel z Koalicji Nowosądeckiej.

W Poznaniu różnica pomiędzy sondażem a prognozą wynosi 9.0 p.p. Najwięcej na prognozie korzysta kandydat PiS Tadeusz Zysk (więcej o 3,39 p.p.), a najwięcej traci prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak (mniej o 4,34 p.p.). Nie zmienia to jednak ostatecznego wskazania, że wybory w Poznaniu zakończą się już w I turze.

W Częstochowie wynik prognozy pokrywa się praktycznie z wynikiem sondażu po rozdzieleniu wyborców niezdecydowanych, różnica jest nieznaczna i wynosi: 1,10 p.p. wynika to głównie z tego, że w sondażu niezdecydowanych było tylko 2,21% mieszkańców.

Trafność naszych prognoz oraz sondaży IBS będzie można sprawdzić po 21 października na sprawdzamysondaze.pl.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką