Oceniamy polskie miasta

Na portalu LokalnaPolityka.pl nieustannie oceniamy prezydentów polskich miast, a także sytuację w mieście w pięciu obszarach: seniorzy i osoby niepełnosprawne, wspieranie rynku pracy, komunikacja miejska i infrastruktura, walka ze smogiem i zieleń w mieście oraz kultura i rekreacja. W tym miesiącu dodajemy 5 kolejnych miejscowości. Są to Bielsko-Biała, Dąbrowa Górnicza, Ełk, Łomża i Radomsko.

Dąbrowa Górnicza z najwyższą średnią oceną

Dąbrowa Górnicza to miasto na prawach powiatu w województwie śląskim. Wyróżnia się ono szczególnie w zakresie wspierania lokalnego rynku pracy (ocena 8 na 10). Dąbrowscy seniorzy mogą liczyć na ciekawą ofertę zajęć i programów, spośród których najbardziej wyróżnia się dedykowany seniorom autobus, dowożący ich do urzędów i lekarzy. Władze miasta walczą także z problemami w zakresie infrastruktury, nieustannie modernizując kolejne części miasta, takie jak drogi, chodniki, ścieżki rowerowe oraz dworce kolejowe. W porównaniu do innych miast, Dąbrowa Górnicza mało aktywnie działa z kolei w zakresie walki ze smogiem i poprawą stanu zieleni miejskiej (ocena 6,5 na 10), choć i tutaj znajdziemy kilka interesujących propozycji.

Prezydentem Dąbrowy Górniczej jest Marcin Bazylak, sprawujący obecnie I kadencję. Do tego czasu był on wiceprezydentem, więc mimo
pierwszego roku w roli włodarza, można powiedzieć o ciągłości władzy. Z tego powodu oceniamy, że na ten moment może być on pewny swojej reelekcji w 2023 roku.

Bielsko-Biała przyciąga inwestorów

Bielsko-Biała to miasto, które dba o swoich mieszkańców, choć brakuje tu jeszcze kilku ciekawych rozwiązań, które pozwoliłyby na szybszy rozwój. Najwyżej ocenione zostały tu obszary z zakresu rynku pracy (konkurs „Firma Roku”, festiwal BBQ4.IT) oraz kultury i rekreacji, dzięki organizacji wielu imprez rodzinnych, dedykowanych mieszkańcom. Punkt mniej zdobyły z kolei działania miasta w celu poprawy infrastruktury i komunikacji oraz zieleni miejskiej i smogu.

Jarosław Klimaszewski to nowy Prezydent Bielska-Białej, który w wyborach samorządowych w 2018 roku dostał poparcie od byłego już Prezydenta, Jacka Krywulta. Mimo zwycięstwa dopiero w drugiej turze przewidujemy, że na tę chwilę Klimaszewski może być pewny zwycięstwa w kolejnych wyborach.

Łomża stawia na pomoc seniorom i osobom niepełnosprawnym

Spośród pięciu nowych miast to Łomża najaktywniej angażuje się w kwestie osób niepełnosprawnych i seniorów tworząc programy dedykowane tym dwóm grupom społecznym (ocena 7,5 na 10). Miasto wkłada też dużo wysiłku w budowę atrakcyjnego rynku pracy, który przyciągnąłby nowych mieszkańców i przedsiębiorców. Z kolei najmniej aktywnie władze miejskie działają w obszarze walki ze smogiem i poprawą stanu zieleni, choć odbywają się tu akcje sadzenia drzew czy ekologiczny Dzień Dziecka. Mimo to, miasto zostało ocenione na 4,5 punktu w kategorii środowiskowej.

Prezydent miasta, Mariusz Chrzanowski, nie ma również powodów do niezadowolenia. Jego pozycja jest bardzo stabilna, co potwierdziła druga już wygrana w 2018 roku.

Ełk stawia na kulturę i turystów

Ełk to z kolei miasto, które kładzie nacisk na równomierny rozwój, tworząc po kilka programów we wszystkich obszarach. Najwięcej dzieje się tu w zakresie kultury i rekreacji, dzięki organizacji licznych festiwali, koncertów i wydarzeń, będących dużą atrakcją nie tylko dla mieszkańców, ale także turystów. Miasto stawia również na rozbudowę zaplecza sportowego oraz remonty dróg. Warto także wspomnieć o programie likwidacji pieców węglowych oraz akcjach sadzenia drzew, które pozytywnie wpływają na stan środowiska na obszarach zabudowanych.

Działania podejmowane przez władze miejskie spotykają się ze społeczną akceptacją, o czym świadczy czwarta już kadencja Prezydenta Tomasza Andrukiewicza. Warto podkreślić, że od 2010 r. wygrywał on w pierwszej turze, zdobywając ponad 70% głosów.

Radomsko miastem przyszłości

Na ostatnim miejscu pod względem średniej oceny, spośród powyższych pięciu miast, znalazło się Radomsko. Nie znaczy to, że władze miasta całkowicie zaniedbały swoich mieszkańców, ponieważ i tutaj prowadzonych jest wiele programów na rzecz poprawy infrastruktury, środowiska czy w obszarze rynku pracy. Radomsko zostało kilkakrotnie docenione przez analityków Financial Times, jako miasto atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów, a redakcja magazynu fDi przyznała mu nagrodę „Polskiego Miasta Przyszłości 2019/20 roku”. Władze stawiają także na aktywność fizyczną, organizując liczne wydarzenia sportowe.

Spośród wszystkich wymienionych włodarzy, Jarosław Ferenc jest jedynym prezydentem, dla którego na tę chwilę będzie to naszym zdaniem ostatnia kadencja. Największym problemem prezydenta jest deficyt budżetowy oraz niepewna wygrana w wyborach 2018.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką