ADAM NEUMANN

Prezydent Gliwic

Adam Neumann
Stabilna pozycja
Komitet wyborczy: KWW Koalicja dla Gliwic Z. Frankiewicza
Wiek: 61 lat
Kadencja: 1
Poparcie w 2018 roku: 51.18%
-

7/01/2020

Adam Neumann wygrał już w I turze przyspieszonych wyborów w Gliwiach w 2020 r., po tym jak Z. Frankiewicz objął mandat senatora. Pozycję Prezydenta Gliwic na razie oceniamy na stabilną, jednak na jego wysoki wynik z pewnością miało wpływ poparcie ustępującego prezydenta i start z jego komitetu. Przy kolejnych wyborach wygrana włodarza miasta może nie być taka oczywista – Adam Neumann ma 4 lata, by wypracować sobie pozycję w mieście. W kolejnych wyborach przekonamy się, czy wykorzystał swoją szansę.

TOP Prezydenci

Sytuacja polityczna

NIE
TAK

Absolutorium

Gliwiccy radni jednogłośnie udzielili prezydentowi miasta absolutorium za wykonanie budżetu w 2018 roku. Uchwałę poparło 23 radnych.

Koalicja

Relacja
z Radą Miasta

Koalicja dla Gliwic, a więc komitet Prezydenta Zygmunta Frankiewicza nie wprowadziła do rady wystarczającej ilości radnych, żeby uzyskać samodzielną większość (11 na 25). Swoje poparcie dla prezydenta deklarowała jednak Koalicja Obywatelska, która uzyskała 6 mandatów i tym samym zapewniła przewagę połączonych klubów — KO i Koalicji dla Gliwic nad opozycyjnym PiS.

21.3%

Próg
do referendum

W Gliwicach, ze względu na przyspieszone wybory, próg do referendum się zmienił. Obecnie potrzeba udziału 21,3% uprawnionych do głosowania mieszkańców, żeby uznać za ważne referendum w sprawie odwołania Prezydenta Gliwic. Dość niski próg sprawia, że Adam Neumann nie do końca może czuć się bezpieczny.

Gliwice

Obecny prezydent: Adam Neumann

Liczba mieszkańców: 180708 os.
Budżet miasta: 1 498 855 946 zł
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: 5117.17 zł
2.6%

stopa bezrobocia

16.62

LICZBA PRZESTĘPSTW PRZYPADAJĄCYCH na 1000 Mieszkańców

112.8%

średnia płaca w stosunku do średniej krajowej (brutto)

TOP Miasta

Polityka miasta

Seniorzy i osoby niepełnosprawne

5/10

DZIAŁANIA:

Program "Gliwicki Senior", Rada Seniorów Miasta Gliwice, Kluby Seniora, Bezpłatne treningi nordic walking dla seniorów, Dofinansowanie opłat za odpady komunalne.

OPIS:

Gliwice w trosce o najstarszą grupę mieszkańców realizują program "Gliwicki Senior", w ramach którego osoby mieszkające na terenie Gliwic i będące powyżej 65. roku życia mogą skorzystać z pakietu zniżek. W mieście działa Rada Seniorów oraz Kluby Seniora, a ponadto z myślą o aktywnym spędzaniu czasu organizowane są bezpłatne treningi nordic walking dla seniorów. Dodatkowo miasto udziela dofinansowania osobom starszym do opłat za odpady komunalne. Brak informacji na temat działań podejmowanych na rzecz osób niepełnosprawnych.

Wspieranie miejsc pracy

3/10

DZIAŁANIA:

Zakładka na stronie miasta "Inwestuj w Gliwicach", Gliwicka Podstrefa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

OPIS:

W Gliwicach działa prężnie rozwinięta gliwicka podstrefa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, jednak miasto swoimi działaniami w niewielkim stopniu wspiera rynek pracy - jedynie na stronie miasta jest zakładka dla inwestorów "Inwestuj w Gliwicach - Dlaczego Gliwice", na której można sprawdzić dokumenty strategiczne miasta oraz informacje o budżecie.

image/svg+xml

Komunikacja miejska i infrastrktura

4/10

DZIAŁANIA:

Budowa południowej i zachodniej obwodnicy miasta, Budowa centrum przesiadkowego, Przebudowa ulic, Zagospodarowanie obszaru po torowisku, Rozwój oświetlenia ulicznego.

OPIS:

W gliwickim budżecie na 2019 r., w obszarze komunikacji i infrastruktury, zostały zaplanowane takie inwestycje, jak: budowa południowej i zachodniej obwodnicy miasta, przebudowa ulic w mieście oraz budowa centrum przesiadkowego. Dodatkowo miasto przeznaczy fundusze na zagospodarowanie obszaru po nieczynnym już torowisku, a także na rozbudowę i modernizację oświetlenia ulicznego.

Walka ze smogiem i zieleń w mieście

4/10

DZIAŁANIA:

Odnośnik do monitorowania stanu jakości powietrza, Dotacje na wymianę pieców na ekologiczne, Strona niskoemisyjne.gliwice.eu, Krótkoterminowe prognozy jakości powietrza.

OPIS:

Gliwice, w ramach walki ze smogiem, dofinansowują wymianę pieców na ekologiczne, dają możliwość monitorowania na stronie stanu jakości powietrza, a także mają osobną stronę niskoemisyjne.gliwice.eu, dotyczącą m.in. przyjętego Planu Gospodarki Niskoemisyjnej oraz informacji o możliwych do uzyskania dofinansowaniach czy Śląskiej Uchwały Antysmogowej. Dodatkowo miasto zamierza opracowywać krótkoterminowe prognozy jakości powietrza.

Kultura i rekreacja

5.5/10

DZIAŁANIA:

Arena Gliwice, Letnie Kino Plenerowe, System rowerów miejskich.

OPIS:

W 2018 r. w mieście otworzono główny obiekt związany z rekreacją - Arenę Gliwice. Wyposażona jest w profesjonalną ściankę wspinaczkową, nowoczesny stadion, arenę lekkoatletyczną, kryte lodowisko, liczne boiska, korty, hale sportowe oraz pływalnie, a w tym "Olimpijczyk" - basen o wymiarach olimpijskich. Dodatkowo w mieście są organizowane wydarzenia miejskie, takie jak np. Letnie Kino Plenerowe. Mieszkańcy Gliwic, w ramach rekreacji, mogą również korzystać z systemu rowerów miejskich zintegrowanego z systemami w Katowicach, Zabrzu, Sosnowcu, Tychach, Chorzowie lub w Siemianowicach Śląskich.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką