ANDRZEJ DZIUBA

Prezydent Tychów

Andrzej Dziuba
Ostatnia kadencja
Komitet wyborczy: KWW Prezydenta Andrzeja Dziuby
Wiek: 64 lat
Kadencja: 6
Poparcie w 2018 roku: 75.72%
-

10/12/2019

Andrzej Dziuba jest Prezydentem Tychów od 19 lat. Od 2010 roku ma stabilną pozycję i wygrywa kolejne starcia wyborcze już w I turze. Jednak wiele wskazuje na to, że może to być jego ostatnia kadencja – wpływ na taką ocenę sytuacji miał fakt, że już w tym roku był bliski wystartowania w wyborach do Senatu. Naszym zdaniem Prezydent Dziuba będzie chciał przygotować któregoś ze swoich zastępców do startu w następnych wyborach samorządowych, a sam będzie chciał zmienić swoją ścieżkę polityczną.

TOP Prezydenci

Sytuacja polityczna

NIE
TAK

Absolutorium

17 głosami "za" Andrzej Dziuba otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium za wykonanie budżetu za 2019 r.

Koalicja

Relacja
z Radą Miasta

W wyborach do Rady Miasta komitet Prezydenta Andrzeja Dziuby uzyskał 9 mandatów i zawiązał koalicję z Inicjatywą Tyską, która otrzymała 1 mandat oraz z Koalicją Obywatelska, która ma 5 mandatów. Włodarz miasta może więc liczyć na poparcie większości radnych.

31.0%

Próg
do referendum

Andrzej Dziuba jest Prezydentem Tychów od 2000 roku, w ostatnich trzech wyborach wygrał już w I turze. Jego relacje z Radą Miasta są dobre, sytuacja stabilna, więc nie musi on się obawiać o swoją pozycję. Jeżeli jednak doszłoby do referendum, musiałoby w nim wziąć udział aż 31,0% uprawnionych do głosowania mieszkańców Tych.

Tychy

Obecny prezydent: Andrzej Dziuba

Liczba mieszkańców: 127590 os.
Budżet miasta: 1 058 771 653 zł
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: 4916.90 zł
2.0%

stopa bezrobocia

22.9

LICZBA PRZESTĘPSTW PRZYPADAJĄCYCH na 1000 Mieszkańców

95.1%

średnia płaca w stosunku do średniej krajowej (brutto)

TOP Miasta

Polityka miasta

Seniorzy i osoby niepełnosprawne

7/10

DZIAŁANIA:

Rada Seniorów, Dzienny Dom Seniora, Kluby Seniora, Projekt "Po ludzku, po sąsiedzku, u siebie", Senioriada, Tyski Informator Dla Osób Niepełnosprawnych, Bezpłatne zajęcia z języka migowego.

OPIS:

Tychy aktywnie działają na rzecz osób starszych - w 2019 roku Tychy wygrały plebiscyt Gazety Wyborczej na najbardziej przyjazne seniorom miasto w województwie śląskim. Osoby starsze mogą spędzać czas w Klubach Seniora, kierowane są do nich również projekty m.in. takie jak "Po ludzku, po sąsiedzku, u siebie", który oferuje im opiekę i pomoc innych mieszkańców. Warto również dodać, że w Tychach działa największy Uniwersytet Trzeciego Wieku w Polsce, który często współpracuje z samorządem. Osoby starsze mają rzeczywisty wpływ na miasto poprzez działalność Ray Seniorów. Osoby niepełnosprawne mogą liczyć na zdecydowanie mniejsze wsparcie przez samorząd - jednak jakieś działania na ich rzecz są podejmowane. Jednym z nich jest organizacja zajęć z języka migowego, co może integrować mieszkańców, a także uczulać i edukować społeczność na problemy osób niepełnosprawnych.

Wspieranie miejsc pracy

5/10

DZIAŁANIA:

Gala Tyskiego Lidera Przedsiębiorczości, Dzień Przedsiębiorcy, Projekt "Pasja życia".

OPIS:

Tychy podejmują działania aktywizujące przedsiębiorców i zachęcają mieszkańców do zakładania działalności gospodarczej. Dzień Przedsiębiorcy to wydarzenie, podczas którego odbywają się spotkania ze specjalistami, którzy doradzają w kwestiach biznesu, pomagają wypełnić wnioski oraz informują na temat dotacji. Mimo, że coraz więcej mieszkańców Tychów decyduje się na zakładanie firm, to wydarzeń promujących przedsiębiorczość powinno być więcej.

image/svg+xml

Komunikacja miejska i infrastrktura

6/10

DZIAŁANIA:

Budowa mieszkań komunalnych i chronionych, Remont w rejonie węzła drogowego ul. Beskidzkiej z aleją Niepodległości, Rozbudowa Młodzieżowego Ośrodka Sportów Młodzieżowych, Nowa linia trolejbusowa G, Darmowy dojazd komunikacją miejską nad Jezioro Paprocańskie w weekendy i święta w sezonie letnim, Naprawa skweru przy ul. Dębowej.

OPIS:

Tychy prężnie się rozwijają. Miasto podejmuje wiele działań mających na celu poprawę stanu dróg i usprawnienie komunikacji miejskiej. Ważną inicjatywą było wybudowanie mieszkań komunalnych i chronionych dla najbardziej potrzebujących mieszkańców. Samorząd angażuje się w liczne remonty obiektów miejskich i w tworzenie ośrodków sportowych. Planowane są także liczne inwestycje na kolejne lata.

Walka ze smogiem i zieleń w mieście

6.5/10

DZIAŁANIA:

Program Ograniczenia Niskiej Emisji, Akcja Makulatura za Eko-Drzewko, Festiwal ,,Tyskie Żywioły’’, Akcja „Kompostujesz-zyskujesz”, Tabliczki informacyjne w parkach.

OPIS:

Miasto aktywnie podejmuje działania na rzecz ochrony środowiska. ,,Tyskie Żywioły’’ to festiwal edukacji ekologicznej, podczas którego mieszkańcy Tychów uczą się o kryzysie klimatycznym i o tym, jak żyć w zgodzie z naturą. Organizowane są akcje zachęcające do oddawania makulatury i zakładania kompostowników. W tyskich parkach stanęły tabliczki, które informują, na jakie pasma zieleni nie należy wchodzić, gdyż stanowią przestrzeń owadów, która konieczna jest do zachowania bioróżnorodności.

Kultura i rekreacja

7.5/10

DZIAŁANIA:

Perła Paprocan, Tyski Półmaraton, Rowerowa Parada Mikołajów, Konkurs „Poznaj Tyski Szlak Spacerowy”, Lodowiska sezonowe, Mistrzostwa Amatorów Miasta Tychy w Pływaniu, Festiwal Auksodrone, Dzień Zdrowia, Tyski Festiwal Monodramu.

OPIS:

Sport jest bardzo ważnym elementem życia społecznego w Tychach. Regularnie organizuje tu się wydarzenia zachęcające do aktywności fizycznej, takie jak biegi czy zawody w pływaniu. Zimą mieszkańcy miasta mogą spędzać czas na lodowiskach. Mniej wydarzeń ma charakter kulturowy. Raz na jakiś czas mieszkańcy Tych mogą wziąć udział w festiwalu muzycznym lub teatralnym.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką