ANDRZEJ DZIUBA

Prezydent Tychów

Andrzej Dziuba
Ostatnia kadencja
Komitet wyborczy: KWW Prezydenta Andrzeja Dziuby
Wiek: 64 lat
Kadencja: 6
Poparcie w 2018 roku: 75.72%
-

10/12/2019

Andrzej Dziuba jest Prezydentem Tychów od 19 lat. Od 2010 roku ma stabilną pozycję i wygrywa kolejne starcia wyborcze już w I turze. Jednak wiele wskazuje na to, że może to być jego ostatnia kadencja – wpływ na taką ocenę sytuacji miał fakt, że już w tym roku był bliski wystartowania w wyborach do Senatu. Naszym zdaniem Prezydent Dziuba będzie chciał przygotować któregoś ze swoich zastępców do startu w następnych wyborach samorządowych, a sam będzie chciał zmienić swoją ścieżkę polityczną.

TOP Prezydenci

Sytuacja polityczna

NIE
TAK

Absolutorium

Andrzej Dziuba uzyskał absolutorium z wykonania budżetu za 2018 rok. 17 Radnych głosowało za przyjęciem uchwały, 8 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw. Podczas głosowania obecni byli wszyscy radni.

Koalicja

Relacja
z Radą Miasta

W wyborach do Rady Miasta komitet Prezydenta Andrzeja Dziuby uzyskał 9 mandatów i zawiązał koalicję z Inicjatywą Tyską, która otrzymała 1 mandat oraz z Koalicją Obywatelska, która ma 5 mandatów. Włodarz miasta może więc liczyć na poparcie większości radnych.

31.0%

Próg
do referendum

Andrzej Dziuba jest Prezydentem Tychów od 2000 roku, w ostatnich trzech wyborach wygrał już w I turze. Jego relacje z Radą Miasta są dobre, sytuacja stabilna, więc nie musi on się obawiać o swoją pozycję. Jeżeli jednak doszłoby do referendum, musiałoby w nim wziąć udział aż 31,0% uprawnionych do głosowania mieszkańców Tych.

Tychy

Obecny prezydent: Andrzej Dziuba

Liczba mieszkańców: 112594 os.
Budżet miasta: 1 058 771 653 zł
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: 4630.83 zł
2.4%

stopa bezrobocia

16.32

LICZBA PRZESTĘPSTW PRZYPADAJĄCYCH na 1000 Mieszkańców

95.80%

średnia płaca w stosunku do średniej krajowej (brutto)

TOP Miasta

Polityka miasta

Seniorzy i osoby niepełnosprawne

7/10

DZIAŁANIA:

Rada Seniorów, Dzienny Dom Seniora, Kluby Seniora, Projekt "Po ludzku, po sąsiedzku, u siebie", Senioriada, Tyski Informator Dla Osób Niepełnosprawnych, Bezpłatne zajęcia z języka migowego.

OPIS:

Tychy aktywnie działają na rzecz osób starszych - w 2019 roku Tychy wygrały plebiscyt Gazety Wyborczej na najbardziej przyjazne seniorom miasto w województwie śląskim. Osoby starsze mogą spędzać czas w Klubach Seniora, kierowane są do nich również projekty m.in. takie jak "Po ludzku, po sąsiedzku, u siebie", który oferuje im opiekę i pomoc innych mieszkańców. Warto również dodać, że w Tychach działa największy Uniwersytet Trzeciego Wieku w Polsce, który często współpracuje z samorządem. Osoby starsze mają rzeczywisty wpływ na miasto poprzez działalność Ray Seniorów. Osoby niepełnosprawne mogą liczyć na zdecydowanie mniejsze wsparcie przez samorząd - jednak jakieś działania na ich rzecz są podejmowane. Jednym z nich jest organizacja zajęć z języka migowego, co może integrować mieszkańców, a także uczulać i edukować społeczność na problemy osób niepełnosprawnych.

Wspieranie miejsc pracy

5/10

DZIAŁANIA:

Gala Tyskiego Lidera Przedsiębiorczości, Dzień Przedsiębiorcy, Projekt "Pasja życia".

OPIS:

Tychy podejmują działania aktywizujące przedsiębiorców i zachęcają mieszkańców do zakładania działalności gospodarczej. Dzień Przedsiębiorcy to wydarzenie, podczas którego odbywają się spotkania ze specjalistami, którzy doradzają w kwestiach biznesu, pomagają wypełnić wnioski oraz informują na temat dotacji. Mimo, że coraz więcej mieszkańców Tychów decyduje się na zakładanie firm, to wydarzeń promujących przedsiębiorczość powinno być więcej.

image/svg+xml

Komunikacja miejska i infrastrktura

6/10

DZIAŁANIA:

Budowa mieszkań komunalnych i chronionych, Remont w rejonie węzła drogowego ul. Beskidzkiej z aleją Niepodległości, Rozbudowa Młodzieżowego Ośrodka Sportów Młodzieżowych, Nowa linia trolejbusowa G, Darmowy dojazd komunikacją miejską nad Jezioro Paprocańskie w weekendy i święta w sezonie letnim, Naprawa skweru przy ul. Dębowej.

OPIS:

Tychy prężnie się rozwijają. Miasto podejmuje wiele działań mających na celu poprawę stanu dróg i usprawnienie komunikacji miejskiej. Ważną inicjatywą było wybudowanie mieszkań komunalnych i chronionych dla najbardziej potrzebujących mieszkańców. Samorząd angażuje się w liczne remonty obiektów miejskich i w tworzenie ośrodków sportowych. Planowane są także liczne inwestycje na kolejne lata.

Walka ze smogiem i zieleń w mieście

6.5/10

DZIAŁANIA:

Program Ograniczenia Niskiej Emisji, Akcja Makulatura za Eko-Drzewko, Festiwal ,,Tyskie Żywioły’’, Akcja „Kompostujesz-zyskujesz”, Tabliczki informacyjne w parkach.

OPIS:

Miasto aktywnie podejmuje działania na rzecz ochrony środowiska. ,,Tyskie Żywioły’’ to festiwal edukacji ekologicznej, podczas którego mieszkańcy Tychów uczą się o kryzysie klimatycznym i o tym, jak żyć w zgodzie z naturą. Organizowane są akcje zachęcające do oddawania makulatury i zakładania kompostowników. W tyskich parkach stanęły tabliczki, które informują, na jakie pasma zieleni nie należy wchodzić, gdyż stanowią przestrzeń owadów, która konieczna jest do zachowania bioróżnorodności.

Kultura i rekreacja

7.5/10

DZIAŁANIA:

Perła Paprocan, Tyski Półmaraton, Rowerowa Parada Mikołajów, Konkurs „Poznaj Tyski Szlak Spacerowy”, Lodowiska sezonowe, Mistrzostwa Amatorów Miasta Tychy w Pływaniu, Festiwal Auksodrone, Dzień Zdrowia, Tyski Festiwal Monodramu.

OPIS:

Sport jest bardzo ważnym elementem życia społecznego w Tychach. Regularnie organizuje tu się wydarzenia zachęcające do aktywności fizycznej, takie jak biegi czy zawody w pływaniu. Zimą mieszkańcy miasta mogą spędzać czas na lodowiskach. Mniej wydarzeń ma charakter kulturowy. Raz na jakiś czas mieszkańcy Tych mogą wziąć udział w festiwalu muzycznym lub teatralnym.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką