ANDRZEJ NOWAKOWSKI

Prezydent Płocka

Andrzej Nowakowski
Stabilna pozycja
Komitet wyborczy: Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska
Wiek: 49 lat
Kadencja: 3
Poparcie w 2018 roku: 60.65%
-

24/09/2019

Prezydent Nowakowski wygrał w I turze uzyskując 60,65% głosów, jednak należy pamiętać, że w Płocku dobre wyniki osiąga Prawo i Sprawiedliwość, które zapewne będzie chciało powalczyć o miasto w 2023 roku.

TOP Prezydenci

Sytuacja polityczna

NIE
TAK

Absolutorium

Prezydent Płocka otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium za 2019 r. większością głosów Rady Miasta. 15 radnych głosowało "za", troje było przeciw, pięcioro wstrzymało się od głosu, a dwoje nie wzięło udziału w głosowaniu.

Koalicja

Relacja
z Radą Miasta

Chociaż Prezydent Andrzej Nowakowski startujący z Koalicji Obywatelskiej zwyciężył już w I turze (60,65% głosów) to KO nie była w stanie uzyskać w Radzie Miasta samodzielnej większości. Zawiązała jednak koalicję z radnymi PSL, która stanowi przeciwwagę dla opozycyjnego klubu radnych PiS.

32.9%

Próg
do referendum

Andrzej Nowakowski wygrał w ostatnich wyborach samorządowych w I turze, a by ewentualne referendum w sprawie jego odwołania było ważne, musiałoby wziąć w nim udział przynajmniej 32,9% uprawnionych do głosowania mieszkańców Płock - taki rozwój wypadków jest jednak mało prawdopodobny.

Płock

Obecny prezydent: Andrzej Nowakowski

Liczba mieszkańców: 119425 os.
Budżet miasta: 1 069 162 409 zł
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: 6091.56 zł
6.1%

stopa bezrobocia

20.03

LICZBA PRZESTĘPSTW PRZYPADAJĄCYCH na 1000 Mieszkańców

117.8%

średnia płaca w stosunku do średniej krajowej (brutto)

TOP Miasta

Polityka miasta

Seniorzy i osoby niepełnosprawne

6/10

DZIAŁANIA:

Płocka Karta Seniora, Płocka Rada Seniorów, Akcja "Miejsca Przyjazne Seniorom", Projekt MOPS "Teraz SENIORZY!", Centrum Aktywności Seniora, „Aktywny Samorząd”.

OPIS:

Płoccy seniorzy mogą korzystać z Karty Seniora, która oferuje ulgi i zniżki dla wszystkich mieszkańców po 65. roku życia, a ich interesy reprezentuje Płocka Rada Seniorów. W ramach akcji „Miejsca Przyjazne Seniorom” wyróżniane są te placówki, które są otwarte na potrzeby osób starszych. Swój projekt realizuje też MOPS – projekt „Teraz SENIORZY!” to zajęcia dla seniorów, spotkania z interesującymi osobami czy obchody Ogólnopolskiego Dnia Seniora. W 2017 r. uruchomione zostało Centrum Aktywności Seniora. Organizowane są w nim zajęcia gimnastyczne, taneczne czy kursy komputerowe. Działania na rzecz osób niepełnosprawnych podejmowane są w ramach projektu „Aktywny Samorząd”.

Wspieranie miejsc pracy

5/10

DZIAŁANIA:

Płockie Targi Aktywności i Przedsiębiorczości, Staże dla osób bezrobotnych ze środków Funduszu Pracy, biuletyn "Praca i Rozwój".

OPIS:

W Płocku w ramach działań na rzecz rynku pracy odbywają się Płockie Targi Aktywności i Przedsiębiorczości, które są szansą do zaprezentowania swoich biznesów szerszemu gronu odbiorców, przedstawienia dostępnych ofert pracy i nawiązania kontaktów biznesowych. Dla osób bezrobotnych w ramach Funduszu Pracy realizowane są staże dokształcające, a Miejski Urząd Pracy wydaje także biuletyn „Praca i Rozwój”, który zawiera przydatne informacje na temat możliwości zawodowych czy aktualnie realizowanych programów.

image/svg+xml

Komunikacja miejska i infrastrktura

5.5/10

DZIAŁANIA:

Wymiana taboru autobusowego, Darmowe bilety dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w strefie taryfowej A, Remonty miejskich ulic, Budowa stadionu Wisły Płock, Systemy SmartCity.

OPIS:

W Płocku miasto dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjów podróżujących w strefie taryfowej A zapewnia darmową komunikację miejską, a jej komfort jest polepszany przez zakupy kolejnych hybrydowych autobusów. Miasto wprowadza także kolejne elementy w ramach SmartCity m.in. inteligentny system zarządzania ruchem na głównych skrzyżowaniach, system zarządzania parkingami oraz system ostrzegania kierowców o utrudnieniach. Prowadzone są także remonty i przebudowy miejskich ulic takich jak Kolejowa, Spółdzielcza czy Chopina. W najbliższym czasie rozpocząć ma się także budowa stadionu Wisły Płock o wartości 130 mln zł, która ma trwać do 2022 r.

Walka ze smogiem i zieleń w mieście

5/10

DZIAŁANIA:

Strona z monitoringiem stanu powietrza, Drzewa Młodych Płocczan, Rozwój zieleni miejskiej.

OPIS:

Miasto Płock udostępnia swoim mieszkańcom stronę internetową, na której mogą śledzić aktualny stan jakości powietrza w mieście, na bazie danych z 6 stacji. W celu walki ze smogiem oraz zwiększania ilości powierzchni zielony realizowany jest program „Rozwój terenów zielonych w mieście Płock”, czemu służą też „Drzewa Młodych Płocczan” – akcja sadzenia drzew, które upamiętniają narodziny dziecka.

Kultura i rekreacja

4/10

DZIAŁANIA:

Budowa przestrzeni rekreacyjnej na Radziwiu, Płocki Rower Miejski, Bieg Uliczny Obrońców Płocka 1920, Filmowy Płock.

OPIS:

Chcąc zapewnić mieszkańcom atrakcyjne tereny rekreacyjne miasto podpisało umowę na budowę przestrzeni rekreacyjnej na Radziwiu, która ma być gotowa w 2020 r. Z kolei od 2018 r. działa Płocki Rower Miejski, na który składa się 25 stacji. Wśród miejskich wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych, z których korzystać mogą mieszkańcy, warto zwrócić uwagę na Filmowy Płock, czyli coroczny cykl plenerowych pokazów filmów, a także Bieg Uliczny Obrońców Płocka 1920, który w 2019 r. odbył się po raz czwarty.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką