ANDRZEJ NOWAKOWSKI

Prezydent Płocka

Andrzej Nowakowski
Stabilna pozycja
Komitet wyborczy: Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska
Wiek: 49 lat
Kadencja: 3
Poparcie w 2018 roku: 60.65%
-

24/09/2019

Prezydent Nowakowski wygrał w I turze uzyskując 60,65% głosów, jednak należy pamiętać, że w Płocku dobre wyniki osiąga Prawo i Sprawiedliwość, które zapewne będzie chciało powalczyć o miasto w 2023 roku.

TOP Prezydenci

Sytuacja polityczna

NIE
TAK

Absolutorium

Dzięki głosom koalicjantów z klubów Koalicji Obywatelskiej i PSL, Prezydent Płocka otrzymał absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2018 rok. Wniosek poparło 15 radnych, z kolei 10 wstrzymało się od głosu.

Koalicja

Relacja
z Radą Miasta

Chociaż Prezydent Andrzej Nowakowski startujący z Koalicji Obywatelskiej zwyciężył już w I turze (60,65% głosów) to KO nie była w stanie uzyskać w Radzie Miasta samodzielnej większości. Zawiązała jednak koalicję z radnymi PSL, która stanowi przeciwwagę dla opozycyjnego klubu radnych PiS.

32.9%

Próg
do referendum

Andrzej Nowakowski wygrał w ostatnich wyborach samorządowych w I turze, a by ewentualne referendum w sprawie jego odwołania było ważne, musiałoby wziąć w nim udział przynajmniej 32,9% uprawnionych do głosowania mieszkańców Płock - taki rozwój wypadków jest jednak mało prawdopodobny.

Płock

Obecny prezydent: Andrzej Nowakowski

Liczba mieszkańców: 120000 os.
Budżet miasta: 1 069 162 409 zł
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: 5474.96 zł
6.1%

stopa bezrobocia

11.15

LICZBA PRZESTĘPSTW PRZYPADAJĄCYCH na 1000 Mieszkańców

118.0%

średnia płaca w stosunku do średniej krajowej (brutto)

TOP Miasta

Polityka miasta

Seniorzy i osoby niepełnosprawne

6/10

DZIAŁANIA:

Płocka Karta Seniora, Płocka Rada Seniorów, Akcja "Miejsca Przyjazne Seniorom", Projekt MOPS "Teraz SENIORZY!", Centrum Aktywności Seniora, „Aktywny Samorząd”.

OPIS:

Płoccy seniorzy mogą korzystać z Karty Seniora, która oferuje ulgi i zniżki dla wszystkich mieszkańców po 65. roku życia, a ich interesy reprezentuje Płocka Rada Seniorów. W ramach akcji „Miejsca Przyjazne Seniorom” wyróżniane są te placówki, które są otwarte na potrzeby osób starszych. Swój projekt realizuje też MOPS – projekt „Teraz SENIORZY!” to zajęcia dla seniorów, spotkania z interesującymi osobami czy obchody Ogólnopolskiego Dnia Seniora. W 2017 r. uruchomione zostało Centrum Aktywności Seniora. Organizowane są w nim zajęcia gimnastyczne, taneczne czy kursy komputerowe. Działania na rzecz osób niepełnosprawnych podejmowane są w ramach projektu „Aktywny Samorząd”.

Wspieranie miejsc pracy

5/10

DZIAŁANIA:

Płockie Targi Aktywności i Przedsiębiorczości, Staże dla osób bezrobotnych ze środków Funduszu Pracy, biuletyn "Praca i Rozwój".

OPIS:

W Płocku w ramach działań na rzecz rynku pracy odbywają się Płockie Targi Aktywności i Przedsiębiorczości, które są szansą do zaprezentowania swoich biznesów szerszemu gronu odbiorców, przedstawienia dostępnych ofert pracy i nawiązania kontaktów biznesowych. Dla osób bezrobotnych w ramach Funduszu Pracy realizowane są staże dokształcające, a Miejski Urząd Pracy wydaje także biuletyn „Praca i Rozwój”, który zawiera przydatne informacje na temat możliwości zawodowych czy aktualnie realizowanych programów.

image/svg+xml

Komunikacja miejska i infrastrktura

5.5/10

DZIAŁANIA:

Wymiana taboru autobusowego, Darmowe bilety dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w strefie taryfowej A, Remonty miejskich ulic, Budowa stadionu Wisły Płock, Systemy SmartCity.

OPIS:

W Płocku miasto dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjów podróżujących w strefie taryfowej A zapewnia darmową komunikację miejską, a jej komfort jest polepszany przez zakupy kolejnych hybrydowych autobusów. Miasto wprowadza także kolejne elementy w ramach SmartCity m.in. inteligentny system zarządzania ruchem na głównych skrzyżowaniach, system zarządzania parkingami oraz system ostrzegania kierowców o utrudnieniach. Prowadzone są także remonty i przebudowy miejskich ulic takich jak Kolejowa, Spółdzielcza czy Chopina. W najbliższym czasie rozpocząć ma się także budowa stadionu Wisły Płock o wartości 130 mln zł, która ma trwać do 2022 r.

Walka ze smogiem i zieleń w mieście

5/10

DZIAŁANIA:

Strona z monitoringiem stanu powietrza, Drzewa Młodych Płocczan, Rozwój zieleni miejskiej.

OPIS:

Miasto Płock udostępnia swoim mieszkańcom stronę internetową, na której mogą śledzić aktualny stan jakości powietrza w mieście, na bazie danych z 6 stacji. W celu walki ze smogiem oraz zwiększania ilości powierzchni zielony realizowany jest program „Rozwój terenów zielonych w mieście Płock”, czemu służą też „Drzewa Młodych Płocczan” – akcja sadzenia drzew, które upamiętniają narodziny dziecka.

Kultura i rekreacja

4/10

DZIAŁANIA:

Budowa przestrzeni rekreacyjnej na Radziwiu, Płocki Rower Miejski, Bieg Uliczny Obrońców Płocka 1920, Filmowy Płock.

OPIS:

Chcąc zapewnić mieszkańcom atrakcyjne tereny rekreacyjne miasto podpisało umowę na budowę przestrzeni rekreacyjnej na Radziwiu, która ma być gotowa w 2020 r. Z kolei od 2018 r. działa Płocki Rower Miejski, na który składa się 25 stacji. Wśród miejskich wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych, z których korzystać mogą mieszkańcy, warto zwrócić uwagę na Filmowy Płock, czyli coroczny cykl plenerowych pokazów filmów, a także Bieg Uliczny Obrońców Płocka 1920, który w 2019 r. odbył się po raz czwarty.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką