Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

ANDRZEJ WNUK

Prezydent Zamościa

Andrzej Wnuk
Stabilna pozycja
Komitet wyborczy: Prawo i Sprawiedliwość
Wiek: 45 lata
Kadencja: 2
Poparcie w 2018 roku: 51.52%
-

24/09/2019

Andrzej Wnuk to jeden z niewielu prezydentów PiS, który w 2018 roku wygrał wybory. Obserwując sytuację polityczną i poparcie dla Prawa i Sprawiedlwiości należy oczekiwać stabilnej pozycji Prezydenta Zamościa.

TOP Prezydenci

Sytuacja polityczna

NIE
TAK

Absolutorium

Z tytułu wykonanego budżetu za 2019 r. Rada Miasta Zamościa przyznała Prezydentowi absolutorium. Włodarz otrzymał od radnych również wotum zaufania.

Koalicja

Relacja
z Radą Miasta

KWW Andrzeja Wnuka do Rady Miasta zdobył 4 mandaty, jednak sam Prezydent startował z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, które w Radzie ma 9 radnych. Współpraca obu tych komitetów pozwala na uzyskanie koalicyjnej większości głosów w Radzie Miasta.

28.1%

Próg
do referendum

Andrzej Wnuk nie powinien obawiać się widma referendum odwoławczego, dla którego ważności musiałoby wziąć w nim udział przynajmniej 28,1% uprawnionych do głosowania mieszkańców Zamościa.

Zamość

Obecny prezydent: Andrzej Wnuk

Liczba mieszkańców: 63437 os.
Budżet miasta: 561 888 080 zł
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: 4579.4 zł
8.7%

stopa bezrobocia

17.92

LICZBA PRZESTĘPSTW PRZYPADAJĄCYCH na 1000 Mieszkańców

88.6%

średnia płaca w stosunku do średniej krajowej (brutto)

TOP Miasta

Polityka miasta

Seniorzy i osoby niepełnosprawne

7/10

DZIAŁANIA:

Zamojska Karta Seniora, Zamojski Uniwersytety Trzeciego Wieku, Klub Aktywnego Seniora "Magiczny Ogród", Zamojska Rada Seniorów, Dzienny Dom Senior-WIGOR, Projekt "Aktywny senior, zdrowy senior", Program „Aktywny Senior”, Samorządowy Program działań na rzecz osób niepełnosprawnych Miasta Zamość na lata 2018-2021.

OPIS:

Zamość swoimi działaniami wspiera seniorów oferując m.in. zajęcia w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Klubu Aktywnego Seniora "Magiczny Ogród". Miasto wdrożyło także dwa projekty, zachęcające osoby starsze do ruchu i integracji - "Aktywny senior, zdrowy senior" oraz „Aktywny Senior”. Zainteresowani seniorzy mogą wyrobić swoją imienną Zamojską Kartę Seniora, uprawniającą do licznych zniżek. W urzędzie funkcjonuje również Zamojska Rada Seniora, która nadzoruje wdrażane programy i akcje skierowane do seniorów, tak, aby były jak najlepiej dostosowywane do ich potrzeb. Z kolei osoby niepełnosprawne mogą liczyć na wsparcie w wielu zakresach w ramach Samorządowego Programu na rzecz osób niepełnosprawnych Miasta Zamość na lata 2018-2021.

Wspieranie miejsc pracy

3.5/10

DZIAŁANIA:

Aktywizacja zawodowa mieszkańców, Strona www.investin.zamosc.pl.

OPIS:

Zamość w nieznacznym stopniu wspiera miejscowy rynek pracy. W mieście funkcjonują powiatowe programy aktywizujące osoby młode i bezrobotnych powyżej 30 roku życia. Inwestorzy chcących zakładać biznes i inwestować w Zamościu mogą z kolei skorzystać z dedykowanej strony www.investin.zamosc.pl.

image/svg+xml

Komunikacja miejska i infrastrktura

6/10

DZIAŁANIA:

Przebudowa drogi krajowej nr 74, Przebudowa i modernizacja wielu dróg miejskich, Otwarcie centrum przesiadkowego „HUB”, Zakup autobusów niskoemisyjnych, Zniżki w komunikacji miejskiej dla uczniów i seniorów.

OPIS:

Zamość skupia się obecnie na przebudowach i modernizacjach ulic na terenie miasta. Główną inwestycją jest przebudowa drogi krajowej nr 74, którą miasto realizuje dzięki środkom z „Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 PRIORYTET: IV Infrastruktura drogowa dla miast”. W Zamościu otwarto także „HUB” - duży punkt przesiadkowy, z którego codziennie korzysta wielu mieszkańców. W zakresie komunikacji miejskiej, Zamość może pochwalić się zakupem 8 niskoemisyjnych autobusów oraz szeroką oferta zniżek komunikacyjnych dla uczniów oraz seniorów.

Walka ze smogiem i zieleń w mieście

7.5/10

DZIAŁANIA:

Wyróżnienie w konkursie ECO- MIASTO w kategorii „zieleń a powietrze”, „Bluszczowe przystanki”.

OPIS:

Zamość to jedno z miast wyróżnionych w konkursie ECO-MIASTO w kategorii „zieleń a powietrze”, którego celem jest promowanie zrównoważonego rozwoju w polskich miastach. Zamość został doceniony za swój dotychczasowy wkład w rozwój i pielęgnację zieleni miejskiej, która pozytywnie wpływa na stan powietrza. Nowym pomysłem realizowanym przez miasto są przykładowo „Bluszczowe przystanki”. Aby walczyć ze smogiem miejskie przystanki zostaną obsadzone roślinnością, aby oczyszczać powietrze z zanieczyszczeń i poprawiać wygląd miasta.

Kultura i rekreacja

7.5/10

DZIAŁANIA:

Lato w mieście, ''Muza na Kwadracie'', Zajęcia muzealne, Cykliczne wystawy w Ratuszu, Międzynarodowy Festiwal Fotografii „Wschodnia 2019”.

OPIS:

W Zamościu co roku organizowana jest akcja „Lato w mieście” z licznymi atrakcjami dla dzieci i młodzieży szkolnej. W okresie wakacyjnym miasto organizuje także wiele wydarzeń dla dorosłych: cykl koncertów plenerowych Orkiestry Symfonicznej „Muza na Kwadracie”, zajęcia muzealne, wystawy w ratuszu. Zamość jest także domem Międzynarodowego Festiwali Fotografii „Wschodnia 2019”, organizowanego przez Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne, przy wsparciu finansowym miasta.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką