Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

BOGDAN WENTA

Prezydent Kielc

Bogdan Wenta
Stabilna pozycja
Komitet wyborczy: KWW Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty
Wiek: 59 lat
Kadencja: 1
Poparcie w 2018 roku: 37.62%
61.25%

24/09/2019

Z jednej strony Bogdan Wenta powinien mieć pewną reelekcję, ponieważ to dopiero jego I kadencja Prezydenta Kielc, ale z drugiej strony mamy do czynienia ze sporym politycznym zamieszaniem w mieście. Utrata większości w Radzie Miasta i konflikty ze swoimi dotychczasowymi sprzymierzeńcami powodują, że nic nie jest pewne w wyborach za 4 lata.

TOP Prezydenci

Sytuacja polityczna

NIE
TAK

Absolutorium

Bogdan Wenta nie otrzymał wotum zaufania, ale przyznano mu absolutorium za 2019 r. Przeciwko przyznaniu wotum zaufania prezydentowi Kielc było 15 radnych. To otwiera możliwość przeprowadzenia referendum ws. odwołania włodarza miasta.

Opozycja

Relacja
z Radą Miasta

W Kielcach komitet Prezydenta Bogdana Wenty Projekt Świętokrzyskie wprowadził do Rady Miasta 7 radnych. Wewntrzne konfikty w ugrupowaniu prezydenta i brak formalnej koalicji z innymi radnymi spowodował, że Prezydent nie ma obecnie stałej wiekszości w radzie. Największą ilością radnych, bo aż 11 dysponuje Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska 6 radnych w 25 osobowej radzie.

31.3%

Próg
do referendum

Chociaż wizja referendum odwoławczego w Kielcach jest możliwa ze względu na nieprzychylny Bogdanowi Wencie układ w Radzie Miasta, to aby było ono skuteczne potrzeba frekwencji na poziomie 31,3%. Ostatnie referendum odwoławcze w Kielcach zmobilizowało 17,61% uprawnionych do głosowania Kielczan. Biorąc pod uwagę fakt, że to pierwsza kadencja Prezydenta Kielc nie wydaje się, by mieszkańcy byli skłonni do jego odwołania.

Sondaże polityczne

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych
Kielce: Poparcie w I turze wyborów prezydenckich (IBS, 16.10.2018)
Bogdan Wenta - 29.60% KWW Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty
Wojciech Lubawski - 27.44% KWW Porozumienie Samorządowe W. Lubawski
Piotr Liroy-Marzec - 14.08% KWW Wolność w Samorządzie
Artur Gierada - 10.11% Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska
Krzysztof Adamczyk - 3.97% Polskie Stronnictwo Ludowe
Marcin Chłodnicki - 3.25% SLD Lewica Razem
Arkadiusz Jelonek - 0.72% KWW Bezpartyjni Samorządowcy
Nie wiem / Trudno powiedzieć - 10.83%
Data:
16/10/2018
Źródło:
Instytut Badań Samorządowych
Technika badawcza:
CATI
Wielkość próby:
504

Wybory samorządowe 2018

Sprawdź trafność sondaży

Wybory samorządowe 2018

Pobierz raport

Kielce
Top najdokładniejsze badania

Sondaż 1.

Błąd łączny:
10,95 p.p.

Sondaż 2.

Błąd łączny:
11,05 p.p.

Sondaż 3.

Błąd łączny:
27,43 p.p.

Kielce

Obecny prezydent: Bogdan Wenta

Liczba mieszkańców: 194852 os.
Budżet miasta: 1 497 661 177 zł
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: 4879.19 zł
4.8%

stopa bezrobocia

30.5

LICZBA PRZESTĘPSTW PRZYPADAJĄCYCH na 1000 Mieszkańców

94.3%

średnia płaca w stosunku do średniej krajowej (brutto)

TOP Miasta

Polityka miasta

Seniorzy i osoby niepełnosprawne

5.5/10

DZIAŁANIA:

Kielecka Rada Seniorów, Kluby Seniora, Ogólnopolska Karta Seniora, „Seniorzy aktywni dla Kielc – Kielce przyjazne seniorom”, Senioralia, Taxi dla seniora, Uniwersytety Trzeciego Wieku.

OPIS:

Kielecka polityka senioralna skupia swoje działania głównie wokół dokumentu „Seniorzy aktywni dla Kielc – Kielce przyjazne seniorom”. Jest pierwszy taki miejski dokument, który proponuje konkretne rozwiązania ułatwiające funkcjonowanie w mieście osobom starszym. Zakłada on m.in. utworzenie kolejnych dwóch klubów seniora, zwiększenie do 200 liczby mieszkań chronionych dla osób starszych oraz wprowadzenie teleopieki, czyli systemu wsparcia opieki nad osobami starszymi. W ramach programu została wprowadzona Ogólnopolska Karta Seniora, uprawiająca do rozmaitych zniżek. W mieście funkcjonują także cztery Uniwersytety Trzeciego Wieku. Kielce wspierają osoby w wieku senioralnym, oferując usługę Taxi dla seniora oraz organizując integracyjną imprezę - Senioralia.

Wspieranie miejsc pracy

5/10

DZIAŁANIA:

"Program wspierania przedsiębiorczości dla Miasta Kielce”, Kielecki Park Technologiczny.

OPIS:

Kielce należą do Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice", stanowiącej połączenie potrzeb inwestorów z potrzebami regionu i miasta Kielce. SSE zapewnia przede wszystkim ulgi podatkowe dla przedsiębiorców. Tereny włączone do SSE to tereny działającego Kieleckiego Parku Technologicznego. Park oferuje nowoczesną i profesjonalnie przygotowaną infrastrukturę oraz uzbrojone tereny inwestycyjne. W Kielcach, wpisując się w potrzeby mieszkańców, został wprowadzony "Program wspierania przedsiębiorczości dla Miasta Kielce” - jego zadaniem jest stworzenie warunków do zwiększenia zainteresowania inwestorów miastem i rozwoju przedsiębiorczości, wykorzystanie potencjału turystycznego i rekreacyjnego Kielc, a także zwiększenie zewnętrznej dostępności i wewnętrznej spójności komunikacyjnej Kielc.

image/svg+xml

Komunikacja miejska i infrastrktura

6/10

DZIAŁANIA:

Bezpłatne przejazdy dla osób 70+, Projekt "Rozwój infrastruktury transportu publicznego w Kielcach", Bezpłatna komunikacja dla uczniów w wakacje, Budowa łącznika pomiędzy drogą krajową nr 74 do drogi krajowej 73.

OPIS:

Miasto w ramach obszaru komunikacji i infrastruktury realizuje szereg inwestycji, by podnieść jakość życia mieszkańców. Najważniejsze działania skupiają się wokół projektu "Rozwój infrastruktury transportu publicznego w Kielcach" - w ramach niego miasto zakupi 25 sztuk autobusów o napędzie spełniającym co najmniej normę Euro 6, zamontuje 30 szt. elektronicznych tablic informacyjnych, a także rozbuduje ul. Wapiennikową w Kielcach wraz z rozbudową skrzyżowań: z ul. Ściegiennego i ul. Husarską oraz z ul. Ks. J. Popiełuszki i ul. Rtm. W. Pileckiego. Dodatkowo zostanie rozbudowana ul. Cmentarna na odcinku od ul. Sandomierskiej do ul. Zielnej wraz z przebudową parkingu przy cmentarzu Cedzyna w Kielcach. Miasto oferuje również bezpłatne przejazdy dla osób 70+ oraz w wakacje dla uczniów. Jednak najważniejszą i najdroższą inwestycją w tym obszarze jest budowa łącznika pomiędzy drogą krajową nr 74 do drogi krajowej 73, czyli rozbudowa ulic Zagnańskiej i Witosa oraz budowa nowego połączenia ulicy Witosa z Radomską i włączenie do Szybowcowej. Całość prac pochłonie w sumie ponad 130 mln zł, z czego 85% to dofinansowanie unijne.

Walka ze smogiem i zieleń w mieście

6/10

DZIAŁANIA:

Kongres Ekologii Powietrza, Konkurs pod hasłem „Zaloguj czyste powietrze”, Smogowóz, Zakaz używania jednorazowych opakowań z tworzywa sztucznego w UM.

OPIS:

Kielce, nazywane stolicą walki ze smogiem, postanowiły zakupić Smogowóz, czyli mobilne laboratorium do badania zanieczyszczeń powietrza - dzięki temu miasto będzie mogło systematycznie kontrolować jakość powietrza. Dodatkowo wraz z Targami Kielce, miasto organizuje Kongres Ekologii Powietrza, a także, dając ekologiczny przykład, wprowadziło zakaz używania jednorazowych opakowań, naczyń oraz sztuców wykonanych z tworzywa sztucznego w Urzędzie Miasta Kielce, oraz jednostkach podległych. W Kielcach organizowany jest również konkurs pod hasłem „Zaloguj czyste powietrze” - inicjatywa skierowana jest do uczniów i polega na stworzeniu filmiku, w którym klasa w kreatywny sposób pokaże, jak można walczyć ze smogiem.

Kultura i rekreacja

5/10

DZIAŁANIA:

"Lato w mieście", Europejski Tygodnia Sportu dla Wszystkich, Festiwale muzyczne, Festiwal Form Dokumentalnych "NURT", Święto Miasto.

OPIS:

Miasto, tradycyjnie przystąpiło do XI Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich - XXV Sportowego Turnieju Miast i Gmin - głównym celem imprezy jest promowanie zdrowego stylu życia oraz aktywności ruchowej jako najlepszej formy spędzania wolnego czasu. W ramach działań kulturalno-rekreacyjnych, Kielce organizują "Lato w mieście", podczas którego można wziąć udział w warsztatach wokalnych, tanecznych, wystawach, zajęcia w Domu Kultur czy zajęcia w miejskiej bibliotece. Kielce oferują swoim mieszkańcom także festiwale muzyczne oraz Festiwal Form Dokumentalnych "NURT", międzynarodowe plenery fotograficzno-plastyczne "Art-Eko" i liczne przeglądy i koncerty. Organizowane Święto Miasto jest doskonałą okazją do uczestnictwa w różnych formach rozrywki, od koncertów z udziałem gwiazd polskiej piosenki, poprzez wystawy prac kieleckich twórców, festyny, pokazy i zawody sportowe.

Sondaże w miastach

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych
Kielce: Potrzeba zmiany w mieście (10.2018)
Zdecydowanie nie - 4.67%
Raczej nie - 3.05%
Ani tak ani nie - 10.37%
Raczej tak - 16.87%
Zdecydowanie tak - 65.04%
Źródło:
Instytut Badań Samorządowych
Technika badawcza:
CATI
Wielkość próby:
504
Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych
Kielce: Potrzeba walki ze smogiem (05.2018)
Zdecydowanie nie - 2.01%
Raczej nie - 2.41%
Ani tak ani nie - 3.01%
Raczej tak - 25.50%
Zdecydowanie tak - 67.07%
Źródło:
Instytut Badań Samorządowych
Technika badawcza:
CATI
Wielkość próby:
501
Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych
Kielce: Wspieranie seniorów przez miasto (05.2018)
Zdecydowanie nie - 10.77%
Raczej nie - 33.00%
Ani tak ani nie - 26.32%
Raczej tak - 25.60%
Zdecydowanie tak - 4.31%
Źródło:
Instytut Badań Samorządowych
Technika badawcza:
CATI
Wielkość próby:
501

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką