HANNA ZDANOWSKA

Prezydent Łodzi

Hanna Zdanowska
Pewna reelekcja
Komitet wyborczy: KWW Hanny Zdanowskiej
Wiek: 60 lat
Kadencja: 3
Poparcie w 2018 roku: 70.22%
-

24/09/2019

Hanna Zdanowska uzyskała bardzo dobry wynik w ostatnich wyborach (70,22%), dodatkowo mimo chwilowego zaangażowania w politykę ogólnopolską brak jest pogłosek, by obecna Prezydent Łodzi chciała zmienić samorząd na politykę ogólnopolską. Dlatego na obecną chwilę H. Zdanowska może liczyć na pewną reelekcję.

TOP Prezydenci

Sytuacja polityczna

NIE
TAK

Absolutorium

Zgodnie z przewidywaniami Prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska, otrzymała absolutorium z wykonania budżetu za 2018 rok. Za udzieleniem absolutorium zagłosowało 30 radnych Koalicji Obywatelskiej i SLD, przeciw było 8 radnych PiS-u.

Samodzielna większość

Relacja
z Radą Miasta

W Radzie Miasta w Łodzi zasiadają przedstawiciele dwóch komitetów: KWW Hanny Zdanowskiej i Prawa i Sprawiedliwości. Komitet prezydent miasta ma aż 32 z 40 mandatów w radzie, nie musi więc obawiać się blokowania swoich decyzji przez opozycyjnych radnych PiS.

34.5%

Próg
do referendum

Hanna Zdanowska w ostatnich wyborach samorządowych zapewniła sobie reelekcję w I turze ze świetnym wynikiem, a jej komitet posiada pewną większość w Radzie Miasta. Nawet gdyby udało się zebrać podpisy pod referendum w sprawie jej odwołania, co jest bardzo mało prawdopodobne, udział w nim musiałoby wziąć 34,5% uprawnionych do głosowania łodzian.

Hanna Zdanowska

Hanna Zdanowska

Prezydent Łodzi

25.92%
13.16%
20.7%
40.22%

Legenda

Ufam
Jest mi obojętny(a)
Nie ufam
Nie znam

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych na reprezentatywnej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski.

Sondaże polityczne

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Samorządowych
Łódź: Poparcie w I turze wyborów prezydenckich (IBS, 15-16.10.2018)
Hanna Zdanowska - 73.05% KWW Hanny Zdanowskiej
Waldemar Buda - 17.96% Prawo i Sprawiedliwość
Rafał Górski - 2.48% Kukiz 15
Krzysztof Lipczyk - 0.93% KWW Wolność Murem za Łodzią
Agnieszka Wojciechowska-Van Heukelom - 0.93% KWW Agnieszki Wojciechowskiej – Bezpartyjni
Piotr Misztal - 0.62% KWW Bezpartyjni-Piotr Misztal
Janusz Rutkowski - 0.31% KWW Prawo i Moc
Urszula Niziołek-Janiak - 0.00% KWW Tak!
Zbigniew Maurer - 0.00% KWW Akcja Narodowa
Nie wiem / Trudno powiedzieć - 3.72%
Data:
15/10/2018
Źródło:
Instytut Badań Samorządowych
Technika badawcza:
CATI
Wielkość próby:
506

Łódź

Obecny prezydent: Hanna Zdanowska

Liczba mieszkańców: 685285 os.
Budżet miasta: 4 720 794 373 zł
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: 4462.50 zł
5.2%

stopa bezrobocia

11.27

LICZBA PRZESTĘPSTW PRZYPADAJĄCYCH na 1000 Mieszkańców

98.9%

średnia płaca w stosunku do średniej krajowej (brutto)

TOP Miasta

Polityka miasta

Seniorzy i osoby niepełnosprawne

8.5/10

DZIAŁANIA:

Łódzka Tytka Seniora, Mikrogranty dla seniorów, Teleopieka, Centrum Aktywnego Seniora, Miejska Karta Seniora, Telefon życzliwości dla seniorów, Niezbędnik emeryta, Instytucje: Oddział ds. Polityki Senioralnej i Rzecznik ds. Seniorów, Kluby Seniora, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Pudełko Życia, Karta Życia, Łódzka Karta Bez Barier, Wideo Tłumacz w UMŁ, Łódzkie Centrum Wsparcia, Wsparcie Osób Niesamodzielnych.

OPIS:

Działania dla łódzkich seniorów koncentrują się na wielu obszarach ich funkcjonowania, a jako pierwszy wskazać można aktywizację społeczną i fizyczną. Cyklicznie wydawana jest Łódzka Tytka Seniora – koperta informator z harmonogramami wydarzeń, wycieczek czy warsztatów, działa Centrum Aktywnego Seniora, które zlokalizowane jest w 5 dzielnicach, a grupy seniorskie i organizacje pozarządowe mogą liczyć na mikrogranty na działania, które mają wspierać pomoc sąsiedzką, aktywizację i wolontariat wśród osób starszych. Seniorzy, korzystając z Miejskiej Karty Seniora, mogą liczyć na zniżki i promocje skierowane bezpośrednio do nich. Wśród działań organizowanych dla seniorów warto wspomnieć też o Telefonie Życzliwości, gdzie starsi mieszkańcy Łodzi dyżurują przy telefonie wsparcia. Zdrowie łódzkich seniorów jest wspierane w ramach działania systemu teleopieki, projektów „Pudełko życia” czy „Karta życia”, które mają zapewnić sprawną pomoc służb medycznych. W Łodzi działa Oddział ds. Polityki Senioralnej, Rzecznik ds. Seniorów oraz Miejska Rada Seniorów. Pomoc niepełnosprawnym w Łodzi realizowana jest poprzez Wsparcie dla osób niesamodzielnych, Łódzką Kartę Bez Barier, która pozwala korzystać z ofert, ulg, zniżek i promocji, które są przygotowane dla nich przez instytucje oraz firmy czy funkcjonowanie wideo tłumacza w Urzędzie Miasta. Z kolei niepełnosprawni uczniowie pomiędzy 14 a 24 rokiem życia mogą liczyć na wsparcie przy odrabianiu lekcji, wsparcie psychologa, pomoc prawną w Łódzkim Centrum Wsparcia.

Wspieranie miejsc pracy

9.5/10

DZIAŁANIA:

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Program „Młodzi w Łodzi”, Miejsca coworkingowe, Bionanopark, Art_Inkubator, Park Naukowo-Technologiczny Brukowa Business Center, Program "Łódzkie Centrum Przedsiębiorczości".

OPIS:

Łódź jest obszarem działania Specjalnej Strefy Ekonomicznej (zwolnienia podatkowe, wspieranie rekrutacji, opiekun inwestora szybka ścieżka proceduralna, wsparcie dla działań PR firm), jednak miasto nie zamyka się na działania realizowane tylko w jej zakresie. W ramach programu „Młodzi w Łodzi” realizowane jest wsparcie dla studentów w rozwoju kariery zawodowej, a jednocześnie przedsiębiorców i inwestorów w pozyskiwaniu kadry. Łódź tworzy przestrzenie coworkingowe a na terenie miasta działają centra biznesowe i parki technologiczne. W ramach „Łódzkiego Centrum Przedsiębiorczości” oferowane jest wsparcie merytoryczne dla wszystkich prowadzących własny firmy osób oraz tych, którzy są dopiero na początku swojego biznesu.

image/svg+xml

Komunikacja miejska i infrastrktura

9/10

DZIAŁANIA:

Remonty nawierzchni dróg i chodników w mieście, Wspólne honorowanie biletów MPK i ŁKA, Darmowa komunikacja miejska dla osób 70+, Wymiana taboru autobusowego, Program „Tramwaj dla Łodzi”, Nowe biblioteki miejskie.

OPIS:

W Łodzi systematycznie prowadzone są remonty nawierzchni dróg i chodników, by odpowiadać zarówno na potrzeby kierowców, jak i pieszych. W ramach remontowanych ulic pojawia się nowa zieleń miejska, miejsca parkingowe i infrastruktura rowerowa. Wszystkie osoby po 70. roku życia korzystają z darmowej komunikacji miejskiej. Komunikacja publiczna w Łodzi rozwijana jest przez zakup nowych autobusów, które wyposażone są w ogniwa fotowoltaiczne, na nowe torowiska i tramwaje zostało przeznaczone 660 mln zł a bilety MPK i ŁKA, są honorowane łącznie. Mieszkańcy miasta mogą korzystać także z Łódzkiego Roweru Publicznego.

Walka ze smogiem i zieleń w mieście

7/10

DZIAŁANIA:

30 miejskich parków, Projekt „Zielona Łódź”, Dofinansowanie wymiany starych pieców, Liczne nasadzenia zieleni.

OPIS:

W Łodzi funkcjonuje 30 miejskich parków, a jak zapowiadają władze miasta miejska zieleń w parkach i przy drogach ma być wzbogacona o 2 tys. drzew i 35 tys. krzewów i bylin. W ramach projektu „Zielona Łódź” w parkach organizowane są bezpłatne wydarzenia skierowane do mieszkańców, które dostosowane są do wszystkich grup wiekowych. Miasto, podejmując walkę ze smogiem, dofinansowuje wymianę starych pieców na ogrzewanie gazowe lub elektryczne.

Kultura i rekreacja

9/10

DZIAŁANIA:

Dni z darmowymi wstępami do miejskich muzeów, Zniżki w teatrach kierowane do różnych grup mieszkańców (seniorów, rodzin), Urodziny Łodzi, Festiwal Światła, Transatlantyk Festival, Fotofestiwal, Łódź Design Festival, Łódź Disco Fest, Festiwal Komiksu i Gier, Cinergia Festival, Lato w mieście, Miejskie strefy aktywności na świeżym powietrzu.

OPIS:

Łódź, chcąc stworzyć atrakcyjną ofertę kulturalną dla swoich mieszkańców, realizuje szereg wydarzeń i festiwali w tym m.in. Urodziny Łodzi, Festiwal Światła, Lato w mieście. Posiadacze Miejskiej Karty Seniora, Karty Dużej Rodziny czy Karty Absolwenta Uniwersytetu Łódzkiego mogą liczyć na zniżki w Teatrze Lalek, a w Teatrze Powszechnym na zniżki na bilety mogą liczyć emeryci czy osoby bezrobotne. W miejskich muzeach w Łodzi wyznaczone zostały dni darmowych wstępów na wystawy, a dla wszystkich mieszkańców, którzy chcą korzystać z zalet aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, stworzone zostały 3 siłownie plenerowe oraz 4 strefy street workout.

Sondaże w miastach

Łódź: Potrzeba zmiany w mieście (10.2018)
Zdecydowanie nie - 18.38%
Raczej nie - 8.28%
Ani tak ani nie - 19.39%
Raczej tak - 18.79%
Zdecydowanie tak - 35.16%
Źródło:
Instytut Badań Samorządowych
Technika badawcza:
CATI
Wielkość próby:
506

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką