JACEK KARNOWSKI

Prezydent Sopotu

Jacek Karnowski
Ostatnia kadencja
Komitet wyborczy: KWW Platforma Sopocian Jacka Karnowskiego
Wiek: 57 lat
Kadencja: 6
Poparcie w 2018 roku: 59.24%
-

7/01/2020

Sytuację Jacka Karnowskiego oceniamy na ostatnią kadencję. Długoletni staż Prezydenta Sopotu wpływa na fakt, że będzie on starał się szukać innego miejsca w polityce – być może pójdzie w ślady Prezydenta Nowej Soli – Wadima Tyszkiewicza i zaangażuje się w politykę ogólnopolską. Ewidentnie widać, że Sopot dla J. Karnowskiego to za mało, o czym świadczy jego zaangażowanie i członkostwo w sztabie wyborczym KO.

TOP Prezydenci

Sytuacja polityczna

NIE
TAK

Absolutorium

Prezydent, który ma większość w Radzie Miasta, uzyskał absolutorium tylko głosami swojego komitetu wyborczego. Radni Prawa i Sprawiedliwości głosowali przeciw, a radni komitetu Kocham Sopot wstrzymali się od głosu.

Samodzielna większość

Relacja
z Radą Miasta

Prezydent i jego komitet Platforma Sopocian Jacka Karnowskiego, zdobyli większość mandatów w Radzie Miasta, mogą więc samodzielnie podejmować decyzje. Pozostałe komitety - Prawo i Sprawiedliwość oraz Kocham Sopot - mają po 4 mandaty.

37.3%

Próg
do referendum

Jacek Karnowski jest Prezydentem od 1998 roku, wybory wygrywa zawsze w I turze. W 2009 roku odbyło się referendum w sprawie jego odwołania, które osiągnęło wymaganą frekwencję, jednak Sopocianie zagłosowali przeciw usunięciu go ze stanowiska. Włodarz ma przeciwników, którzy często apelują o referendum, więc mimo wysokiego progu wynoszącego, 37,3% głosowanie mogłoby się odbyć. Warto jednak pamiętać, że prezydent ma bardzo silne poparcie mieszkańców Sopotu dlatego wynik takiego referendum byłby zapewne dla niego korzystny.

Sopot

Obecny prezydent: Jacek Karnowski

Liczba mieszkańców: 36046 os.
Budżet miasta: 388 056 700 zł
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: 5700.74 zł
1.5%

stopa bezrobocia

19.11

LICZBA PRZESTĘPSTW PRZYPADAJĄCYCH na 1000 Mieszkańców

117.9%

średnia płaca w stosunku do średniej krajowej (brutto)

TOP Miasta

Polityka miasta

Seniorzy i osoby niepełnosprawne

8.5/10

DZIAŁANIA:

Sopockie Centrum Seniora, Rada Seniora, Kluby Seniora, Sopockie Dni Seniora, Sopocki Program Strategiczny na rzecz Seniorów do 2020 roku, Sopockie Targi Seniora, Asystent Osoby Niepełnosprawnej, Sopocki Program Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na lata 2018 – 2026, Program „Rower dla Niepełnosprawnego”, Miejsca dziennej opieki wytchnieniowej.

OPIS:

Sopot to miasto, w którym 35% mieszkańców przekroczyło 60. rok życia. Władze dbają o tę część społeczeństwa, realizując Sopocki Program Strategiczny na rzecz Seniorów do 2020 roku. W mieście także prężnie działa Rada Seniorów oraz Sopockie Centrum Seniora. Natomiast Sopockie Dni Seniora to aż 5 dni wykładów, zabaw, warsztatów i koncertów. Samorząd aktywnie działa również na rzecz osób niepełnosprawnych, które mogą otrzymać wsparcie Asystenta Osoby Niepełnosprawnej. Do tej grupy osób kierowane są programy aktywizacyjne, takie jak na przykład umożliwienie wypożyczania specjalnie przystosowanych rowerów. Miasto wspiera nie tylko niepełnosprawnych, ale też ich rodziny, oferując miejsca dziennej opieki wytchnieniowej, a także psychologiczne wsparcie dla opiekunów w ich miejscu zamieszkania.

Wspieranie miejsc pracy

8/10

DZIAŁANIA:

Sopocki Akcelerator Przedsiębiorczości, Konkurs „Sopockie Perły”, Program promocji zatrudnienia oraz aktywizacji sopockiego rynku pracy na lata 2014-2020, Sopocki Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej.

OPIS:

Miasto wspiera przedsiębiorców poprzez działania takich instytucji jak Sopocki Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej i Sopocki Akcelerator Przedsiębiorczości, w których mogą otrzymać porady biznesowe od ekspertów. Natomiast konkurs „Sopockie Perły” jest skierowany do przedsiębiorców prowadzących działalność turystyczną, którzy mają pozytywny wpływ na rozwój i wizerunek miasta.

image/svg+xml

Komunikacja miejska i infrastrktura

8/10

DZIAŁANIA:

Remont wiaduktu kolejowego, Nowe ronda, chodniki, ścieżki rowerowe i zatoczki autobusowe, Rewitalizacja części Parku Północnego, Przebudowa koryta Potoku Grodowego, Budowa kanalizacji deszczowej.

OPIS:

Władze miasta prowadzą liczne przebudowy infrastrukturalne oraz podejmują nowe inwestycje w tym zakresie. Zmodernizowano ulicę Wejherowską, która oprócz dwóch nowych rond zyskała też chodniki i ścieżki rowerowe. Bezpieczeństwo kierowców ma zapewniać nowy wiadukt nad torami kolejowymi w ciągu ul. Jana z Kolna. Część inwestycji jest poświęcona ekologii, na przykład przebudowa koryta Potoku Grodowego. Natromiast w celu ochrony miasta przed podtopieniami na kilku ulicach Sopotu zbudowana została kanalizacja deszczowa.

Walka ze smogiem i zieleń w mieście

9/10

DZIAŁANIA:

Nowe sosny w Lasku Karlikowskim, Uzupełnianie i odtwarzanie ulicznych szpalerów drzew, Dopłaty miasta za wymianę pieca węglowego na ogrzewanie ekologiczne, Obniżki czynszu za wymianę pieca, Eko Piknik, Targi ekologiczne „Bo Sopot jest eko”, Segregacja odpadów.

OPIS:

Sopot to miasto pełne zieleni, a władze wspierają mieszkańców w praktycznych działaniach na rzecz środowiska, na przykład poprzez dopłaty miasta za wymianę pieca węglowego na ogrzewanie czy obniżki czynszów mieszkań komunalnych za wymianę pieca. Oprócz tego prowadzone są działania edukacyjne. Na targach ekologicznych „Bo Sopot jest eko’’ mieszkańcy Sopotu uczyli się robienia naturalnych kosmetyków, biżuterii i środków czystości i wysłuchali wykładów na temat ochrony środowiska. Zieleń miejska jest pielęgnowana, regularnie sadzone są nowe drzewka. Warto dodać, że Sopot to miasto, które osiąga jeden z najwyższych wskaźników segregacji odpadów w Polsce.

Kultura i rekreacja

8.5/10

DZIAŁANIA:

Art. Inkubator, Sopot Catamaran Cup, Amatorskie Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Górskim Family Cup, Puchar Prezydenta Sopotu, Konkurs „Tyczka na Molo” Sopocka Majówka, Slow fest-Sopot od kuchni, Sopot Festival, Festiwal „Literacki Sopot”, Sopot Jazz Festival.

OPIS:

Mieszkańcy Sopotu z pewnością nie nudzą się, ponieważ miasto organizuje wiele różnych wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych. Odbywają się tu festiwale muzyczne jak Sopot Festival, na którym można usłyszeć popularnych wykonawców, jak i Sopot Jazz Festival, jedna z najstarszych imprez jazzowych w Polsce. Dobrze bawić się tutaj mogą także fani sportu, na przykład podczas Pucharu Prezydenta Sopotu, czyli zawodów windsurfingowych. Ciekawą inicjatywą samorządu było utworzenie specjalnej instytucji - Art Inkubatora. To specjalne miejsce poświęcone kulturze, z którego mogą korzystać zarówno artyści, jak i wszyscy mieszkańcy Sopotu.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką