JACEK MILEWSKI

Prezydent Nowej Soli

Jacek Milewski
Pewna reelekcja
Komitet wyborczy: KWW Wadim Tyszkiewicz
Wiek: 55 lat
Kadencja: 1
Poparcie w 2018 roku: 76.75%
-

20/03/2020

Jacek Milewski może być pewny swojej reelekcji w 2023 r. Prezydent wygrał już w I turze przyspieszonych wyborów w Nowej Soli, startując z poparciem ustępującego prezydenta i uzyskując 76,75% głosów. Czyli za 4 lata będzie startował mając za soba niepełna kadencje.

TOP Prezydenci

Sytuacja polityczna

NIE
TAK

Absolutorium

Prezydent otrzymał absolutorium za 2018 rok. Za głosowało 14 radnych, a 3 było przeciwko, nikt się nie wstrzymał.

Samodzielna większość

Relacja
z Radą Miasta

W Nowej Soli KWW Wadima Tyszkiewicza zdobył 17 mandatów. Z kolei KW PiS otrzymał 4 mandaty. Mimo że Wadim Tyszkiewicz nie jest już Prezydentem Nowej Soli, radni z jego komitetu popierają obecnego prezydenta Jacka Milewskiego, który wcześniej był wiceprezydentem miasta. W związku z tym większość w Radzie Miasta jest niezagrożona.

30.1%

Próg
do referendum

Następca Wadima Tyszkiewicza Jacek Milewski cieszy się dużym poparciem wśród mieszkańców Nowej Soli. W przyspieszonych wyborach został wybrany w I turze zdobywając ponad 75% głosów. Dobrze układa mu się współpraca z Radą Miasta, więc nic nie wskazuje na to, by był zagrożony referendum.

Nowa Sól

Obecny prezydent: Jacek Milewski

Liczba mieszkańców: 38843 os.
Budżet miasta: 203 524 595 zł
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: 3914.15 zł
8.9%

stopa bezrobocia

20.14

LICZBA PRZESTĘPSTW PRZYPADAJĄCYCH na 1000 Mieszkańców

86.40%

średnia płaca w stosunku do średniej krajowej (brutto)

TOP Miasta

Polityka miasta

Seniorzy i osoby niepełnosprawne

4.5/10

DZIAŁANIA:

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowej Soli, Klub Seniora Polskiego, Nowosolski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Centrum Aktywności Społecznej, Środowiskowy Dom Samopomocy.

OPIS:

W Nowej Soli działa Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, które przystąpiło do programu Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej. Rozpoczęto już nabór na asystentów, by wspierać w codziennym życiu osoby z niepełnosprawnościami. Do końca 2021 roku w Nowej Soli ma powstać Dom Dziennego Pobytu dla nowosolskich seniorów. Dom ma działać w ramach budowanego Centrum Aktywności Społecznej, której celem będzie aktywizacja osób starszych i chęć zaopiekowania się nimi w ciągu dnia. Poza tym starsi nowosolanie mają możliwość uczestniczenia w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Klubu Seniora Polskiego. W Nowej Soli działa też Środowiskowy Dom Samopomocy, który jest dziennym ośrodkiem wspierającym osoby z zaburzeniami psychicznymi.

Wspieranie miejsc pracy

1/10

DZIAŁANIA:

Miasto nie angażuje się we wspieranie miejsc pracy. Na stronie internetowej urzędu miasta nie ma nawet odnośnika do bazy ofert pracy w PUP.

OPIS:

Brak

image/svg+xml

Komunikacja miejska i infrastrktura

6/10

DZIAŁANIA:

Inwestycje i remonty - drogi, Kryta Pływalnia Solan, Muzeum Odry, Centrum Informacyjne Środkowej Odry, Nowe rozwiązania w komunikacji miejskiej, Pakiet info-usług, Bilety elektroniczne w autobusach miejskich.

OPIS:

Miasto inwestuje w remonty dróg i infrastruktury miasta. Trwają prace remontowe skrzyżowania ul. Zielonogórskiej z Kamienną. Miasto rozpoczęło budowę Krytej Pływalni Solan, która będzie miała m.in. basen z sześcioma torami o dł. 25 m, basen rekreacyjny, brodzik, jacuzzi, saunę fińską i łaźnię parową. Władze planują otworzyć pływalnię w czerwcu 2020 roku. Poza tym miasto w ramach projektu pakiet info-usług starało się zwiększyć dostępność e-usług publicznych oferowanych przez Miasto Nowa Sól dla obywateli i sektora biznesowego. Oprócz tego miasto realizuje budowę Muzeum Odry i Centra Informacyjnego Doliny Środkowej Odry w ramach projektu Dziedzictwo Kulturowe Środkowego Nadodrza w innowacyjnej przestrzeni dwóch obiektów historycznych w Nowej Soli. Ukończenie prac jest planowane na koniec 2020 roku. W mieście funkcjonuje Międzygminne Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SubBus, które jest odpowiedzialne za komunikację miejską w Nowej Soli i okolicznych miejscowościach (łącznie 6 gmin powiatu nowosolskiego). Od marca 2020 roku w SubBusie działa system biletów elektronicznych.

Walka ze smogiem i zieleń w mieście

3.5/10

DZIAŁANIA:

Odnośnik “Czysty komin, czysta gmina”, Monitoring jakości powietrza.

OPIS:

Na stronie internetowej miasta znajduje się reklama strony Kominiarz.pl: “czysty komin, czysta gmina”, czyli programu, który umożliwia tworzenie projektów sprawnych kominów. Poza tym jedynym działaniem jakie miasto zdaje się realizować dla mieszkańców w kwestii smogu jest monitoring powietrza. Mieszkańcy mogą sprawdzić na stronie internetowej stan powietrza w różnych dzielnicach Nowej Soli. Miasto inwestuje także w parki miejskie.

Kultura i rekreacja

7.5/10

DZIAŁANIA:

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (orliki, przystań pasażerska, Marina), Nadodrzański Park Rekreacyjny, Park Krasnala, Park Fizyki, Nowosolski Dom Kultury z kinem, Muzeum Miejskie, Biblioteka Miejska, Solanin Film Festiwal Offowy Festiwal Filmowy, Festiwal Sztuki Ludowej i Jadła Regionalnego "CEPELIADA, Święto Solan.

OPIS:

Miasto dba o rozwój kulturalny i rekreację mieszkańców Nowej Soli. W mieście zrewitalizowano budynki Nowosolskiego Domu Kultury, w którym odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych. Z myślą o najmłodszych utworzono Park Krasnala, a nieco starsi mogą spędzać wolny czas w Nadodrzańskim Parku Rekreacyjnym np. w Wodnym Świecie, skateparku czy na Marinie. W mieście działa też Centrum Matematyczno-Przyrodnicze oraz Park Fizyki, których celem jest popularyzacja nauk matematycznych i przyrodniczych. Miasto jest gospodarzem szeregu wydarzeń kulturalnych - w Nowej Soli odbywa się Offowy Festiwal Filmowy “Solanin Film Festiwal”, Święto Solan oraz Festiwal Sztuki Ludowej i Jadła Regionalnego "CEPELIADA".

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką