JACEK WIŚNIEWSKI

Prezydent Mielca

Jacek Wiśniewski
Stabilna pozycja
Komitet wyborczy: KWW Razem dla Ziemi Mieleckiej
Wiek: 44 lat
Kadencja: 1
Poparcie w 2018 roku: 28.47%
54.82%

20/03/2020

Pozycję Jacka Wiśniewskiego oceniamy na stabilną, jednak czeka go niełatwe starcie w 2023 r. Jego reelekcja będzie zależeć od pozycji PiS w mieście – jest to lokalizacja mocno sprzyjająca Prawu i Sprawiedliwości, o czym świadczy ich wynik w wyborach do Sejmu w 2019 r. – 52,65%. Pokonanie kandydata PiS za 3 lata – to będzie największe wyzwanie Jacka Wiśniewskiego.

TOP Prezydenci

Sytuacja polityczna

NIE
TAK

Absolutorium

Jacek Wiśniewski otrzymał absolutorium z wykonania budżetu za 2018 rok. Wszyscy radni głosowali za przyjęciem uchwały.

Koalicja

Relacja
z Radą Miasta

Komitet wyborczy Prezydenta Razem dla Ziemi Mieleckiej otrzymał w wyborach 5 mandatów, a wygrało je Prawo i Sprawiedliwość z 10 mandatami. Poszukiwano więc koalicji, która ostatecznie zawiązała się pomiędzy komitetami Razem dla Ziemi Mieleckiej, Nasz Mielec i Kukiz'15, które razem mają 13 radnych.

27.5%

Próg
do referendum

Mimo niskiej frekwencji potrzebnej do odwołania prezydenta w Mielcu, referendum w sprawie odwołania Jacka Wiśniewskiego jest mało prawdopodobne. Prezydent sprawuje swoją pierwszą kadencję i ma dobre relacje z Radą Miasta.

Mielec

Obecny prezydent: Jacek Wiśniewski

Liczba mieszkańców: 60478 os.
Budżet miasta: 351 397 391 zł
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: 4000.48 zł
4.3%

stopa bezrobocia

8.78

LICZBA PRZESTĘPSTW PRZYPADAJĄCYCH na 1000 Mieszkańców

88.40%

średnia płaca w stosunku do średniej krajowej (brutto)

TOP Miasta

Polityka miasta

Seniorzy i osoby niepełnosprawne

3/10

DZIAŁANIA:

Dni Seniora, Rada Seniora, Asystent Osoby Niepełnosprawnej, Podesty na przystankach, „Książka na telefon”.

OPIS:

Osoby starsze i niepełnosprawne mogą liczyć tylko na znikomą pomoc miasta. W Mielcu odbyły się Dni Seniora, na których nagrodzono najbardziej aktywnych seniorów w mieście. Niepełnosprawni mogą korzystać z dwóch nowych podestów na przystankach na Rynku, które umożliwiają wsiadanie do autobusów osobom poruszającym się przy pomocy wózków inwalidzkich. Dla tych dwóch grup powstała inicjatywa „Książka na telefon”. Osoby, które mają trudności w samodzielnym odbiorze książek z Biblioteki Publicznej, mogą je teraz zamówić telefonicznie lub droga elektroniczną.

Wspieranie miejsc pracy

4/10

DZIAŁANIA:

Mielecki Inkubator Przedsiębiorczości, Festiwal Nauki i Techniki.

OPIS:

Miasto w niewielkim stopniu wspiera przedsiębiorczość. Mielecki Festiwal Nauki i Techniki to coroczne wydarzenie mające na celu promowanie nauki i zachęcanie uczniów do kształcenia się w kierunkach technicznych. Festiwal nie jest jednak dedykowany tylko dla młodych, oferuje również spotkania, wykłady i seminaria dla przedsiębiorców, samorządowców oraz przedstawicieli świata nauki. Właściciele firm, którzy mają wyjątkowo innowacyjny pomysł na biznes mogą ubiegać się o wsparcie u Mieleckiego Inkubatora Przedsiębiorczości.

image/svg+xml

Komunikacja miejska i infrastrktura

5/10

DZIAŁANIA:

Rozwój miejskiego monitoringu, Remonty dróg, Budowa zbiorników Retencyjnych, Nowa stacja paliw na lotnisku, Nowe ławki parkowe, Budowa parkingów, Nowe oświetlenie uliczne, Nowa siedziba Biblioteki Miejskiej.

OPIS:

Mielec prężnie się rozwija, budowane są drogi i parkingi. Mieszkańcy mogą korzystać z nowych ławek w parku oraz odwiedzać nową siedzibę Biblioteki Miejskiej. Dużą inwestycją jest nowa stacja paliw na lotnisku, a sam rozwój lotniska ma dalej postępować, co ma być impulsem do pozyskiwania nowych parterów biznesowych nie tylko z Polski i Europy, ale całego świata. W celu zwiększenia bezpieczeństwa w mieście rozwijana jest sieć oświetlenia, a na kolejnych osiedlach montowane są kamery monitoringu miejskiego.

Walka ze smogiem i zieleń w mieście

4/10

DZIAŁANIA:

Dofinansowanie na wymianę pieca, Zakup czujników Airly, „Plan adaptacji do zmian klimatu dla Miasta Mielca".

OPIS:

Działania proekologiczne samorządu są skupione głównie na walce ze smogiem, który jest poważnym problemem miasta. Mieszkańcy mogą ubiegać się o dofinansowanie na wymianę pieca węglowego na piec gazowy, zasilany biomasą lub ekogroszkiem. Miasto zakupiło tablice LED, które są połączone z czujnikami i informują mielczan o stanie powietrza. Większość tablic została zamontowana na szkołach.

Kultura i rekreacja

7/10

DZIAŁANIA:

Wakacyjne imprezy na miejskiej starówce, Mielecki Festiwal Muzyczny, Koncert „Warszawskie dzieci”, Koncerty Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej, Pasikonik-Przegląd Zespołów Tanecznych, „Shalom Mielec”, „Przez dziurkę od klucza”- warsztaty dla dzieci i młodzieży.

OPIS:

Mieszkańcy Mielca mogą korzystać z szerokiej oferty kulturalno-rekreacyjnej miasta. Odbywają się tu festiwale taneczne i muzyczne. Dla najmłodszych organizowane są wydarzenia w trakcie ferii zimowych np. warsztaty edukacyjne „Przez dziurkę od klucza”. Mielczanie uczą się o kulturze żydowskiej podczas pokazów muzyki i tańca, pokazów filmowych i spacerów w ramach projektu edukacyjnego Shalom Mielec.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką