
Prezydenci miast coraz łatwiejsi do zmiany
Nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym otworzyła furtkę do prostszej drogi odwoływania prezydentów miast poprzez referendum. Obecnie dwukrotne nieudzielenie wotum zaufania…
Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego
Komitet wyborczy: | KWW Jacka Wójcickiego |
Wiek: | 39 lat |
Kadencja: | 2 |
Poparcie w 2018 roku: | 65.21% |
- |
24/09/2019
Prezydent Jacek Wójcicki, co rzadko się zdarza, już za pierwszym razem, gdy ubiegał się o prezydenturę, wygrał w I turze. Ponownie wygrał w pierwszej turze w 2018 roku i nic nie zapowiada zmiany w najbliższych wyborach.
Gorzowski Prezydent otrzymał większością głosów wotum zaufania i absolutorium. 19 radnych było "za", czterech wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciwny.
Chociaż do formalnego zawiązania koalicji w Radzie Miasta w Gorzowie Wielkopolskim nie doszło, to komitet Prezydenta Jacka Wójcika (który uzyskał 31,83% głosów) może liczyć na współpracę drugiego co do wielkości klubu w Radzie — Koalicji Obywatelskiej. Po połączeniu sił oba kluby uzyskują 17 głosów w 25-osobowej Radzie.
By referendum w sprawie odwołania Jacka Wójcickiego było skuteczne, musiałoby wziąć w nim udział 30,6% uprawnionych do głosowania. Jest to scenariusz mało prawdopodobny, biorąc pod uwagę fakt, że Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego wygrywał wybory dwukrotnie, za każdym razem w I turze głosowania.
Obecny prezydent: Jacek Wójcicki
Liczba mieszkańców: | 123609 os. |
Budżet miasta: | 95 932 105 zł |
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: | 4496.08 zł |
DZIAŁANIA:
Gorzowska Karta Seniora, Gorzowska Rada Seniorów, Potańcówki dla seniorów, Tydzień Seniora, Szkolenia dla seniorów.
OPIS:
Gorzów Wielkopolski realizuje podstawowe działania w obszarze polityki senioralnej, m.in. działa Gorzowska Rada Seniorów oraz funkcjonuje Gorzowska Karta Seniora, uprawniająca do zniżek. W trosce o sferę kulturalno-rozrywkową najstarszych mieszkańców, miasto organizuje takie wydarzenia, jak potańcówki dla seniorów czy korowód seniorów. Ważnym przedsięwzięciem jest również organizacja Tygodnia Seniora, podczas którego odbywają się m.in. Senioralia i Bal Seniora. W trosce o najdojrzalszą grupę mieszkańców miasto przeprowadza szkolenia dotyczące bezpieczeństwa, ich praw jako konsumentów czy obsługi komputera. Brak informacji na temat działań podejmowanych na rzecz osób niepełnosprawnych.
DZIAŁANIA:
Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu
OPIS:
W Gorzowie Wielkopolskim powstaje Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu, które połączy w jedną szkołę zespoły szkół mechanicznych i budowlanych oraz centrum kształcenia zawodowego, co w konsekwencji zapewni nowoczesną edukację zawodową dla ponad tysiąca młodzieży.
DZIAŁANIA:
System zrównoważonego transportu miejskiego, Przebudowa ulic w mieście.
OPIS:
W obszarze komunikacji i infrastruktury, miasto stawia na takie działania, jak inwestowanie w system zrównoważonego transportu miejskiego - w ramach I projektu zaplanowano budowę nowej trasy tramwajowej i modernizację istniejących tras, budowę punktu przesiadkowego, zakup i wdrożenie systemu informacji pasażerskiej i monitoringu. Natomiast II projekt obejmuje zakup 14 nowych wagonów tramwajowych, modernizację hali tramwajowej i stacji obsługi, a także system monitoringu torów odstawczych. Zaplanowano także przebudowę ulic w mieście, w tym modernizację wschodniego wylotu DK 22.
DZIAŁANIA:
Termomodernizacja budynków, Czyszczenie ulic w celu ograniczania wtórnej emisji zanieczyszczeń, Wymiana autobusów na niskoemisyjne.
OPIS:
Miasto obecnie nie podejmuje znaczących działań w zakresie walki ze smogiem i zieleni. Jednak w 2017 r. zrealizowało w tym obszarze szereg inwestycji: termomodernizacja budynków, czyszczenie ulic w celu ograniczania wtórnej emisji zanieczyszczeń, wymiana autobusów na niskoemisyjne, czy likwidacja zdekapitalizowanej zabudowy, co wpływa na lepsze przewietrzanie w mieście.
DZIAŁANIA:
Wydarzenia miejskie, Festiwale, Nowa ścieżka pieszo-rowerowa.
OPIS:
Gorzów Wielkopolski jest średnio aktywny w obszarze Kultury i Rekreacji - organizuje jednostkowe wydarzenia miejskie, Festiwal Teatrów, Pikniki Chopinowskie czy wakacje w mieście. Natomiast w ramach działań w obszarze rekreacji, we wrześniu otwarto nową ścieżkę rowerowo-pieszą nad Wartą, zrealizowaną z projektu „Szlak Stolic” z partnerami z Niemiec, ze wsparciem finansowanym UE. Inwestycja objęła zagospodarowanie terenu wzdłuż rzeki Warty i wykonanie trasy rowerowej oraz traktu spacerowego z miejscami odpoczynku, oraz parkingiem dla rowerów.