JANUSZ KUBICKI

Prezydent Zielonej Góry

Janusz Kubicki
Stabilna pozycja
Komitet wyborczy: KWW Janusz Kubicki-Bezpartyjni
Wiek: 51 lat
Kadencja: 4
Poparcie w 2018 roku: 58.20%
-

24/09/2019

Janusz Kubicki dwukrotnie wygrywał w wyborach i dwrukrotnie już w I turze. Mimo spadku poparcia w ostatnich wyborach, sytuacja dziś w Zielonej Górze wydaje się stabilna.

TOP Prezydenci

Sytuacja polityczna

NIE
TAK

Absolutorium

Miejscy radni udzielili wotum zaufania oraz absolutorium za 2019 r. Prezydentowi Zielonej Góry. Wotum poparło 16 radnych, a absolutorium 17.

Koalicja

Relacja
z Radą Miasta

W Radzie Miasta w Zielonej Górze doszło do koalicji prezydenckiego komitetu Bezpartyjni i Koalicją Obywatelską, a także Prawem i Sprawiedliwością. W ramach porozumienia Przewodniczący Rady Miasta ma rotacyjnie zmieniać się co 20 miesięcy pomiędzy trzema klubami.

33.6%

Próg
do referendum

Janusz Kubicki cieszy się stabilną pozycją, a próg ważności ewentualnego referendum odwoławczego również jest wysoki i sięga 33,6% uprawnionych do głosowania.

Zielona Góra

Obecny prezydent: Janusz Kubicki

Liczba mieszkańców: 141222 os.
Budżet miasta: 930 994 491 zł
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: 4893.47 zł
2.4%

stopa bezrobocia

35.38

LICZBA PRZESTĘPSTW PRZYPADAJĄCYCH na 1000 Mieszkańców

94.7%

średnia płaca w stosunku do średniej krajowej (brutto)

TOP Miasta

Polityka miasta

Seniorzy i osoby niepełnosprawne

6/10

DZIAŁANIA:

Kluby Seniora "Wrzos" i "Senior - Wigor", Karat Seniora "Zgrani 50+", Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Świetlica oferująca zajęcia dla seniorów, Zielonogórska Rada Seniorów, Budowa mieszkań chronionych dla osób z niepełnosprawnością, Program "Od zależności ku samodzielności".

OPIS:

Choć Zielona Góra nie oferuje swoim mieszkańcom skoordynowanych programów skierowanych do osób niepełnosprawnych i seniorów, to mogą oni skorzystać z kilku miejskich propozycji. Zielonogórscy seniorzy mają możliwość skorzystać z zajęć organizowanych przez Kluby Seniora ("Wrzos" i "Senior-Wigor") czy wykładów Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W mieście funkcjonuje również Zielonogórska Rada Seniorów oraz świetlica, w której odbywają się spotkania z ciekawymi ludźmi, wieczory słowno-muzyczne i wernisaże dla seniorów. Z kolei osoby niepełnosprawne mogą liczyć na wsparcie miasta w ramach programu "Od zależności ku samodzielności", którego celem jest pomoc osobom z zaburzeniami psychicznymi lub skorzystać z tzw. mieszkań chronionych, wybudowanych w 2019 roku. Są to mieszkania w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, pozwalające na większą samodzielność i wygodę.

Wspieranie miejsc pracy

2.5/10

DZIAŁANIA:

Program "Zintegrowane Inwestycje Terytorialne"

OPIS:

Działania miasta Zielona Góra w obszarze wparcia rynku pracy są niewielkie. Jedynym programem miejskim w tym zakresie są "Zintegrowane Inwestycje Terytorialne", czyli ogólny program rozowoju dla miast.

image/svg+xml

Komunikacja miejska i infrastrktura

5/10

DZIAŁANIA:

Zielonogórskie Rowery Miejskie, Rozbudowa sieci kablowej i wodociągowej, Program „Zintegrowane Inwestycje Terytorialne”.

OPIS:

Zielona Góra w niewielkim stopniu angażuje się w rozwój obecnej infrastruktury miejskiej. Miasto wdrożyło współfinansowany ze środków unijnych program „Zintegrowane Inwestycje Terytorialne”, którego celem jest dofinansowywanie inwestycji miejskich. Poza tym, Zielona Góra prowadzi prace przy rozbudowie sieci kablowej i wodociągowej, a także może pochwalić się rozbudowaną siecią Zielonogórskich Rowerów Miejskich.

Walka ze smogiem i zieleń w mieście

3/10

DZIAŁANIA:

Drony antysmogowe

OPIS:

Zielona Góra w ramach walki ze smogiem korzysta jedynie z dronów antysmogowych, umożliwiających kontrolę jakości spalin wydzielanych przez kominy budynków mieszkalnych.

Kultura i rekreacja

6/10

DZIAŁANIA:

Stypendia twórcze i artystyczne, Lato Muz Wszelakich, Zielonogórski Rower Miejski, Siłownie pod chmurką.

OPIS:

Zielona Góra nie jest miastem szczególnie aktywnym w obszarze kultury i sporu, choć na uwagę zasługuje „Lato Muz Wszelakich” czyli największy, najdłuższy i skupiający ogromną ilość widzów cykl imprez w Zielonej Górze, na które składa się kilkadziesiąt wydarzeń, koncertów recitali i spotkań z artystami. Miasto przyznaje także stypendia twórcze i artystyczne dla osób, które przynoszą chlubę miastu. W zakresie rekreacji Zielona góra oferuje swoim mieszkańcom siłownie na świeżym powietrzu, a także Zielonogórski Rower Miejski.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką