JANUSZ STANKOWIAK

Prezydent Starogardu Gdańskiego

Janusz Stankowiak
Pewna reelekcja
Komitet wyborczy: Stowarzyszenie „Nasz Starogard”
Wiek: 55 lata
Kadencja: 2
Poparcie w 2018 roku: 72.02%
-

24/09/2019

Prezydent Stankowiak wygrał wybory w 2014 roku w I turze, w 2018 roku wygrał ponownie w I turze zdobywając jeszcze wyższe poparcie. Trudno spodziewać się obecnie innego scenariusza w 2023 roku, niż pewna reelekcja.

TOP Prezydenci

Sytuacja polityczna

NIE
TAK

Absolutorium

Prezydent Starogardu Gdańskiego otrzymał absolutorium z wykonania budżetu za 2018 rok. 16 radnych z klubu prezydenckiego oraz klubu Prawa i Sprawiedliwości głosowało "za", a od głosu wstrzymało się 4 radnych. W głosowaniu nie brała udziału jedna osoba. Absolutorium było pewne jeszcze przed oficjalnym głosowaniem, ze względu na posiadaną przez klub prezydenta większość w Radzie Miasta.

Samodzielna większość

Relacja
z Radą Miasta

Prezydent Janusz Stankowiak wygrał w I turze zdobywając 72,02% głosów, a jego komitet Nasz Starogard uzyskał samodzielną większość w Radzie Miasta. Oprócz Naszego Starogardu w Radzie Miasta zasiadają przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości.

30.9%

Próg
do referendum

Janusz Stankowiak, który jest Prezydentem od 2014 r., za każdym razem wygrywał w I turze, a jego wynik z 2018 r. był lepszy od tego sprzed 4 lat. Ciężko byłoby więc o sukces referendum, ponieważ musiałoby wziąć w nim udział 30,9% uprawnionych do głosowania mieszkańców.

Starogard Gdański

Obecny prezydent: Janusz Stankowiak

Liczba mieszkańców: 47776 os.
Budżet miasta: 216 881 523 zł
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: 4026.19 zł
5.0%

stopa bezrobocia

19.08

LICZBA PRZESTĘPSTW PRZYPADAJĄCYCH na 1000 Mieszkańców

88.9%

średnia płaca w stosunku do średniej krajowej (brutto)

TOP Miasta

Polityka miasta

Seniorzy i osoby niepełnosprawne

5/10

DZIAŁANIA:

Dzienny dom opieki "Senior +", Rada Seniorów, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Darmowa komunikacja miejska dla osób powyżej 70. roku życia, Program „Aktywny Samorząd”.

OPIS:

Starogard Gdański oferuje swoim starszym mieszkańcom darmową komunikację miejską (dla osób 70+), liczne zajęcia w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz możliwość spędzania czasu w Dziennym Domu Opieki "Senior+". W Starogardzie funkcjonuje także Rada Seniorów, której celem jest dbanie o potrzeby najstarszych mieszkańców miasta. Osoby niepełnosprawne mogą z kolei skorzystać z programu "Aktywny Samorząd".

Wspieranie miejsc pracy

7/10

DZIAŁANIA:

Na stronie miasta zakładka "Dla biznesu", Instrumenty wsparcia inwestycji, Spotkania dla osób chcących stworzyć swój biznes przy wsparciu z funduszy unijnych, Projekt "Pomorski Broker Eksportowy", Program „Tworzenie systemu sieciowego wsparcia przedsiębiorczości rodzinnej – lokalne centra kompetencji rozwoju firm rodzinnych”, "Aktywizacja osób bezrobotnych po 30 roku życia w powiecie starogardzkim", "Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie starogardzkim”, członek Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

OPIS:

Starogard Gdański jest częścią Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – programu na rzecz rozwoju regionalnego. Mieszkańcom miasto oferuje liczne programy aktywizacyjne, prowadzone dzięki środkom unijnym. Skupiają się one na aktywizacji osób bezrobotnych powyżej 30. roku życia oraz osób młodych. Starogard dysponuje szeroką ofertę programów i zniżek dla inwestorów przyczyniających się do rozwoju lokalnego rynku pracy. Wśród działań miasta warto wyróżnić: projekt "Pomorski Broker Eksportowy", czyli bezpłatne wsparcie pomorskich mikro, małych i średnich firm, instrumenty wsparcia inwestycji, w tym zwolnienie z podatku od nieruchomości, czy spotkania dla osób chcących stworzyć swój biznes przy wsparciu z funduszy unijnych. Starogard jest także jednym z 7 miast biorących udział w programie „Tworzenie systemu sieciowego wsparcia przedsiębiorczości rodzinnej – lokalne centra kompetencji rozwoju firm rodzinnych”, którego celem jest doskonalenia współpracy partnerów lokalnych. Niezbędne informacje inwestorzy znajdą w zakładce „dla biznesu” na stronie Urzędu Miejskiego.

image/svg+xml

Komunikacja miejska i infrastrktura

6/10

DZIAŁANIA:

Budowa inteligentnych przejść dla pieszych, Modernizacja ronda Starogardzkich Strażaków, Utwardzanie dróg gruntowych.

OPIS:

Działania w obszarze komunikacji i infrastruktury koncentrują się w Starogardzie Gdańskim na modernizacji i rozbudowie istniejących już dróg, a także konsultacjach w sprawie nowych. Stargard otrzymał dofinansowanie w wysokości 2 mln zł na utwardzenie dróg gruntowych na wielu ulicach miasta. Obecnie trwa modernizacja ronda Starogardzkich Strażaków oraz konsultacje w sprawie budowy długo wyczekiwanej obwodnicy miasta. Ponadto, Starogard inwestuje w budowę inteligentnych przejść dla pieszych, ze specjalną nawierzchnią ułatwiającą hamowanie, nowoczesnym oświetleniem oraz inteligentnymi światłami.

Walka ze smogiem i zieleń w mieście

3/10

DZIAŁANIA:

Program "Czyste powietrze"

OPIS:

Jedynym realizowanym przez miasto programem w ramach walki ze smogiem jest program "Czyste powietrze", prowadzony przy współpracy z władzami centralnymi. Jego celem jest ograniczenie emisji niebezpiecznych gazów do atmosfery.

Kultura i rekreacja

7/10

DZIAŁANIA:

Nowy plac zabaw dla dzieci w Parku Nowe Oblicze, Dofinansowanie w wysokości 150 tys. zł na budowę Otwartych Stref Aktywności, Rozbudowa parków, Lato w mieście, "Clubbing w Parku", Kino Letnie, Bieg Kociewski, STG Summer Festival.

OPIS:

Starogard Gdański oferuje swoim mieszkańcom liczne działania w obszarze kultury i rekreacji. Mieszkańcy miasta mają okazję skorzystać z nowego placu zabaw w Parku Nowe Oblicze, a miasto cały czas inwestuje w budowę nowych Otwartych Stref Aktywności, czyli tzw. siłowni zewnętrznych. Nowe oblicze zyska też kilka parków miejskich, w których pojawią się nowe miejsca do spacerów i wypoczynku na świeżym powietrzu. Na główne atrakcje oferty kulturalnej Starogardu składają się „STG Summer Festival”, czyli festiwal muzyczny, koncerty w amfiteatrze miejskim pod wspólną nazwą „Clubbing w Parku” oraz Kino Letnie. Miasto organizuje także zajęcia w ramach Lata w mieście oraz coroczny Bieg Kociewskich, odbywający się w pierwszy weekend października.

Sondaże w miastach

Starogard Gdański: Potrzeba zmiany w mieście (07.2018)
Zdecydowanie nie - 16.46%
Raczej nie - 13.50%
Ani tak ani nie - 25.53%
Raczej tak - 13.92%
Zdecydowanie tak - 30.59%
Źródło:
Instytut Badań Samorządowych
Technika badawcza:
CATI
Wielkość próby:
500

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką