JAROSŁAW FERENC

Prezydent Radomska

Jarosław Ferenc
Ostatnia kadencja
Komitet wyborczy: KW Razem dla Radomska
Wiek: 52 lat
Kadencja: 2
Poparcie w 2018 roku: 36.88%
65.60%

20/11/2019

Sytuacja Prezydenta Radomska jest trudna. Jarosła Ferenc został ponownie wybrany na włodarza miasta dopiero w II turze, ponadto dużym problemem są deficyty budżetowe związane z wydatkami na oswiatę, a także wysoki wynik uzyskany przez Prawo i Sprawiedliwość w Radomsku, w minionych wyborach do Sejmu 2019 – 45,95%. Doświadczenie pokazuje, że druga kadencja oraz wynik PiS w mieście na poziomie ponad 40% powodują że miasto takie jak Radomsko może wpaść w ręce PiS. Naszym zdaniem jest to ostatnia kadencja Jarosława Ferenca.

TOP Prezydenci

Sytuacja polityczna

NIE
TAK

Absolutorium

Prezydent Radomska otrzymał absolutorium za wykonanie budzetu w 2018 roku. Za uchwałą głosowało 15 radnych, 6 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu.

Koalicja

Relacja
z Radą Miasta

Prezydent Radomska Jarosław Ferenc kandydował z komitetu Razem dla Radomska. W Radzie Miasta jest tylko 4 przestawicieli tego ugrupowania, jednak dzięki koalicji zawiązanej z Koalicją Obywatelską i Wspólnym Samorządem, włodarz miasta może liczyć na poparcie większości radnych.

25.6%

Próg
do referendum

Prezydent Jarosław Ferenc w 2018 roku wywalczył sobie reelekcję, jednak dopiero w II turze. Mimo zawiązania się koalicji w Radzie Miasta, pozycja PiS w Radomsku jest dość silna, a próg do wiążącego referendum niezbyt wysoki - 25,6%.

Radomsko

Obecny prezydent: Jarosław Ferenc

Liczba mieszkańców: 46087 os.
Budżet miasta: 239 088 321 zł
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: 3406.71 zł
7.2%

stopa bezrobocia

17.44

LICZBA PRZESTĘPSTW PRZYPADAJĄCYCH na 1000 Mieszkańców

75.20%

średnia płaca w stosunku do średniej krajowej (brutto)

TOP Miasta

Polityka miasta

Seniorzy i osoby niepełnosprawne

5.5/10

DZIAŁANIA:

Rada Seniorów, ,,Klub Senior +’’, Dzień Seniora, Senioralia, Czujniki dla seniorów, Cykliczne zajęcia sportowo-rekreacyjne dla osób niepełnosprawnych w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji.

OPIS:

Radomsko wspiera osoby starsze, które mają swoją reprezentację w postaci Rady Seniorów, a także organizuje dla nich różne wydarzenia takie, jak: Dzień Seniora czy Senioralia. Dodatkowo miasto rozdało darmowe czujniki gazu i czadu dla osób powyżej 60. roku życia. Natomiast osoby niepełnosprawne mogą uczestniczyć w zajęciach sportowo-rekreacyjnych organizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, jednak jest to jedna z niewielu inicjatyw miasta wspierająca tę grupę.

Wspieranie miejsc pracy

6/10

DZIAŁANIA:

Rada Gospodarcza przy Prezydencie Miasta Radomska, "Starter Radomsko", Miejski Program Wspierania Przedsiębiorczości na lata 2020 - 2023.

OPIS:

Radomsko już kilka razy zostało docenione przez analityków Financial Times jako miasto atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów, a redakcja magazynu fDi przyznała miastu nagrodę ,,Polskich Miast Przyszłości 2019/20 roku". Inicjatywą miasta Radomsko było postanie inkubatoru przedsiębiorczości "Starter Radomsko", poprzez który miasto motywujące radomszczan do zakładania działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy mogą skorzystać ze szkoleń, pomocy prawnej i finansowej.

image/svg+xml

Komunikacja miejska i infrastrktura

6.5/10

DZIAŁANIA:

Przebudowa skrzyżowania ulic Brzeźnickiej, Krakowskiej i Piastowskiej, Otwarcie parku na Wymysłówku, Odnowienie Parku Świętojańskiego, Termomodernizacja Publicznego Przedszkola nr 2, Nowa nawierzchnia na ul. Ziołowej i Kordeckiego, Projekt ,,Wymiana taboru autobusów miejskich na pojazdy niskoemisyjne oraz rozwój inteligentnych systemów transportowych w Radomsku’’.

OPIS:

Radomsko aktywnie angażuje się w rozwój infrastruktury, poprzez budowę i modernizację ulic. Ważną inicjatywą dla komunikacji miejskiej był zakup autobusów hybrydowych i niskoemisyjnych, a także wprowadzenie elektronicznych tablic z rozkładem jazdy. Natomiast odnowienie Parku Świętojańskiego i otwarcie parku na Wymysłówku pozwolą miszkańcóm Radomska na spędzanie wolnego czasu w otoczeniu zieleni.

Walka ze smogiem i zieleń w mieście

5.5/10

DZIAŁANIA:

Zespół do spraw podejmowania działań mających na celu ograniczenie niskiej emisji na terenie Miasta Radomska, Konferencje antysmogowe w Urzędzie Miasta, Piknik Ekologiczny, Akcja ,,Zielone Radomsko’’.

OPIS:

Radomsko zmienia się na lepsze w kwestii ekologii. Krokiem w dobrym kierunku było powołanie przez prezydenta, Zespołu do spraw podejmowania działań mających na celu ograniczenie niskiej emisji na terenie Miasta Radomska. W mieście sporadycznie organizowane są wydarzenia promujące ekologię, takie jak Piknik Ekologiczny czy akcja ,,Zielone Radomsko’’, podczas którego radomszczanom rozdawano sadzonki, w zamian za deklarację, że posadzą je na terenie swojego miasta.

Kultura i rekreacja

6.5/10

DZIAŁANIA:

Dni Radomska, Różewicz Open Festiwal 2019, Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Prezydenta Miasta Radomska, Jesienny Turniej Badmintona o Mistrzostwa Radomska pod patronatem Prezydenta Radomska, Radomszczański Bieg Nocny ,,Trzeźwość to zdrowy styl życia", Festiwal Pięknego Czytania.

OPIS:

Miasto co jakiś czas organizuje wydarzenia kulturalne i rekreacyjne. Są to m.in. turnieje sportowe, takie jak Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Prezydenta Miasta Radomska czy Jesienny Turniej Badmintona o Mistrzostwa Radomska pod patronatem Prezydenta Radomska. Radomszczanie mają co roku także okazję na spotkanie się na Dniach Radomska, podczas których odbywają się koncerty, konkursy i zabawy dla najmłodszych. Ciekawą inicjatywą jest również Radomszczański Bieg Nocny pod hasłem,,Trzeźwość to zdrowy styl życia".

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką