JAROSŁAW GÓRCZYŃSKI

Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego

Jarosław Górczyński
Stabilna pozycja
Komitet wyborczy: KWW Jarosława Górczyńskiego
Wiek: 49 lat
Kadencja: 2
Poparcie w 2018 roku: 70.39%
-

24/03/2020

Pozycję Jarosława Górczyńskiego oceniamy na stabilną. Sprawuje on dopiero 2. kadencję jako Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, starcie wyborcze w 2018 r. wygrał w I turze z wynikiem 70,39%. J. Górczyński miał poparcie wszystkich sił opozycyjnych, jedynym zagrożeniem dla niego w 2023 r. mógłby być wewnętrzny (w ramach opozycji) kontrkandydat, a co za tym idzie podział głosów.

TOP Prezydenci

Sytuacja polityczna

NIE
TAK

Absolutorium

Prezydent Ostrowca Świętokrzystkiego otrzymał absolutorium z wykonania budżetu za 2018 rok. Za przyjęciem uchwały głosowało 16 radnych, a przeciw było 5 radnych z Prawa i Sprawiedliwości. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Samodzielna większość

Relacja
z Radą Miasta

Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego i jego komitet zdobyli 15 z 23 mandatów, a więc mają większość w Radzie Miasta. Taka sytuacja pozwala KWW Jarosława Górczyńskiego na samodzielne podejmowanie decyzji.

28.7%

Próg
do referendum

Jarosław Gorczyński jest Prezydentem od 2014 roku, ostatnie wybory wygrał w I turze. Jego komitet wyborczy ma najwięcej mandatów w Radzie Miasta. W Ostrowcu Świętokrzyskim frekwencja konieczna do uznania referendum odwoławczego za wiążące wynosi tylko 28,7%, jednak Prezydent ma silną pozycję w mieście i takie głosowanie jest mało prawdopodobne.

Ostrowiec Świętokrzyski

Obecny prezydent: Jarosław Górczyński

Liczba mieszkańców: 69051 os.
Budżet miasta: 261 064 694 zł
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: 3596.74 zł
11.8%

stopa bezrobocia

14.36

LICZBA PRZESTĘPSTW PRZYPADAJĄCYCH na 1000 Mieszkańców

79.4%

średnia płaca w stosunku do średniej krajowej (brutto)

TOP Miasta

Polityka miasta

Seniorzy i osoby niepełnosprawne

5.5/10

DZIAŁANIA:

Program „Aktywny Senior”, Program Wspierania Osób Starszych przed Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim na lata 2016-2020, Festiwal Twórczości Senioralnej, Miejski Dzień Seniora.

OPIS:

Seniorzy są aktywizowani przez samorząd programem „Aktywny Senior”, w ramach którego mogą wziąć udział w różnych zajęciach fizycznych na przykład w gimnastyce i nauce samoobrony. Inne wydarzenia skierowane do osób starszych to Festiwal Twórczości Senioralnej dający im szansę na pokazanie swojej kreatywności. Miejski Dzień Seniora to coroczna celebracja najstarszych mieszkańców miasta, oferująca uczestnikom koncerty i wspólne tańce. Osoby niepełnosprawne nie są wspierane przez władze miasta, brakuje działań skierowanych do tej grupy.

Wspieranie miejsc pracy

5.5/10

DZIAŁANIA:

Ostrowiecki Kompleks Inwestycyjny, Rada Inicjatyw Gospodarczych przy Prezydencie Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, Rozbudowa targowiska, Centrum Przedsiębiorczości i Aktywizacji Zawodowej.

OPIS:

Władze Ostrowca Świętokrzyskiego zabiegają o przedsiębiorczość. Przy Prezydencie Miasta działa Rada Inicjatyw Gospodarczych, w skład której wchodzą właściciele firm oraz reprezentanci ważnych stowarzyszeń i organizacji. Obecność takiego organu pozwala na współpracę pomiędzy samorządem a przedsiębiorcami. Dużym przedsięwzięciem jest Ostrowiecki Kompleks Inwestycyjny, czyli tereny zakupione przez miasto, przeznaczone na działalność firm. Coraz więcej podmiotów decyduje się na otwieranie tam swoich zakładów, które oferują nowe miejsca pracy. Samorząd wspiera przedsiębiorców także poprzez rozbudowę targowiska, na którym pojawiają się nowe hale sprzedaży.

image/svg+xml

Komunikacja miejska i infrastrktura

5.5/10

DZIAŁANIA:

Nowa nawierzchnia na ul. Kopernika, Projekt „Nowoczesna szkoła – modernizacja i wyposażenie w pomoce dydaktyczne publicznych szkół podstawowych w Ostrowcu Świętokrzyskim wraz z modernizacją infrastruktury sportowej”, Przedłużenie ul. Rzeczki, Modernizacja basenu Rawszczyzna.

OPIS:

Władze miasta inwestują w rozwój infrastruktury. Dużym wydarzeniem w mieście było otwarcie Ostrowieckiego Browaru Kultury, który był remontowany przed 2 lata. Teraz znajduje się w nim Biblioteka Publiczna, Miejskie Centrum Kultury, różne sale przeznaczone na wydarzenia kulturalne. Samorząd przeprowadził modernizacje kilku ostrowieckich szkół i wyposażył je w nowoczesne pomoce naukowe, takie jak laptopy czy tablice multimedialne. Oprócz tego w mieście prowadzone są remonty dróg i chodników.

Walka ze smogiem i zieleń w mieście

5.5/10

DZIAŁANIA:

Projekt „Ekologiczny Transport Miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim”, „Program ochrony środowiska dla Gminy Ostrowiec Świętokrzyski na lata 2016-2019 z perspektywą na lata 2020-2023” Program Eko-Ostrowiec.

OPIS:

Samorząd w swoich działaniach bierze pod uwagę kwestie ekologii. Ważnym krokiem w celu poprawy stanu środowiska jest projekt „Ekologiczny Transport Miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim”, który zakłada zakup autobusów hybrydowych, montaż energooszczędnego oświetlenia i inne proekologiczne zmiany w komunikacji miejskiej. Program Eko-Ostrowiec zawiera w sobie wiele działań na rzecz środowiska, takich jak kampanie informacyjno-edukacyjne dla dzieci, konkursy czy akcje sprzątania świata.

Kultura i rekreacja

7/10

DZIAŁANIA:

Dni Ostrowca Świętokrzyskiego, Rawka OdNowa, Obchody Dnia Dziecka, Międzynarodowy Mikołajkowy Turniej Waterpolo o Puchar Prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego, Zimowe Mistrzostwa Polski Seniorów, Młodzieżowców i Juniorów 17-18 lat w pływaniu, Impreza na otwarcie Ostrowieckiego Browaru Kultury.

OPIS:

Mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego mogą brać udział w różnych wydarzeniach sportowych. Ważnym obiektem w mieście jest pływalnia Rawszczyzna, gdzie latem otwierany jest basen odkryty. Inne okazje do spotkania to na przykład wypełnione piknikami i koncertami Dni Ostrowca Świętokrzyskiego. Kolejną szansą do posłuchania muzyki na żywo była impreza na otwarcie Ostrowieckiego Browaru Kultury, w którym teraz regularnie odbywają się wydarzenia kulturalne.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką