JAROSŁAW MARGIELSKI

Prezydent Otwocka

Jarosław Margielski
Stabilna pozycja
Komitet wyborczy: Prawo i Sprawiedliwość
Wiek: 33 lat
Kadencja: 1
Poparcie w 2018 roku: 42.13%
55.21%

7/01/2020

Otwock jest jednym z niewielu miast, w których władzę sprawuje prezydent z PiS-u. Póki co, pozycję Jarosława Margielskiego – Prezydenta Otwocka – oceniamy na stabilną, jednak biorąc pod uwagę, że wygraną zapewnił sobie dopiero w II turze wyborów, uzyskując popracie rzędu 55,21%, to reelekcja może nie być taka prosta. Wszystko będzie zależeć od pozycji Prawa i Sprawiedliwości – jeżeli poparcie PiS spadnie, J. Margielskiemu może być trudno wygrać kolejne wybory.

TOP Prezydenci

Sytuacja polityczna

NIE
TAK

Absolutorium

Radni Miasta Otwocka przyjrzeli się raportowi o stanie Miasta Otwocka za 2019 r. i pozytywnie go zaopiniowali. Jarosław Margielski otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium.

Koalicja

Relacja
z Radą Miasta

Prawo i Sprawiedliwość, z którego startował Prezydent Otwocka Jarosław Margielski, zdobyło 10 mandatów w Radzie miasta, co nie daje samodzielnej większości. Dość nieoczekiwanie w mieście zawiązała się koalicja PiS-u z radnymi Koalicji Obywatelskiej oraz Samorządowej Inicjatywy Mieszkańców.

29.3%

Próg
do referendum

Jarosław Margielski rozpoczął swoją pierwszą kadencję w 2018 roku, referendum odwoławcze jest w tym wypadku mało prawdopodobne. Gdyby jednak do tego doszło, musiałoby w nim wziąć udział 29,3% uprawnionych do głosowania mieszkańców. Na tę chwilę Prezydent nie musi się tego obawiać.

Otwock

Obecny prezydent: Jarosław Margielski

Liczba mieszkańców: 44635 os.
Budżet miasta: 227 738 804 zł
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: 4983.60 zł
4.3%

stopa bezrobocia

14.78

LICZBA PRZESTĘPSTW PRZYPADAJĄCYCH na 1000 Mieszkańców

96.4%

średnia płaca w stosunku do średniej krajowej (brutto)

TOP Miasta

Polityka miasta

Seniorzy i osoby niepełnosprawne

4/10

DZIAŁANIA:

Rada Seniorów, Dzień Seniora, Klub Seniora, Dzienny Dom Pobytu dla osób starszych, Program „Opieka Wytchnieniowa”.

OPIS:

Seniorzy w Otwocku mają własną Radę i mogą korzystać z usług Klubu Seniora i Dziennego Domu Pobytu dla osób starszych. W mieście brakuje jednak działań aktywizujących, szczególnie takich, które będą integrować seniorów z młodszymi mieszkańcami. Z kolei program ,,Opieka Wytchnieniowa’’, jest kierowany do opiekunów, zarówno osób starszych, jak i niepełnosprawnych. W Otwocku brakuje innych działań na rzecz niepełnosprawnych mieszkańców.

Wspieranie miejsc pracy

3.5/10

DZIAŁANIA:

Projekt Early Warning Europe, „Otwocka Rodzina 3+”.

OPIS:

Władze Otwocka nie podejmują szerszych działań na rzecz przedsiębiorców czy bezrobotnych. Nie organizują też wydarzeń mających zachęcać mieszkańców do podejmowania działalności gospodarczej. Miasto pośredniczy w projekcie Early Warning Europe, wspierającym przedsiębiorców w sytuacjach kryzysowych. Program „Otwocka Rodzina 3+” to ulgi dla dużych rodzin, które ułatwiają im wstęp do instytucji kultury i oświaty, a także gwarantuje dopłaty do wyżywienia w szkołach i przedszkolach, oraz pobytu w żłobku miejskim.

image/svg+xml

Komunikacja miejska i infrastrktura

6/10

DZIAŁANIA:

Budowa chodnika wzdłuż ul. Narutowicza, Modernizacja kotłowni w SP nr 2 i SP nr 6, Remont chodników i utwardzenie poboczy przy ul. Wawerskiej, Rewitalizacja Parku Miejskiego, Otwarcie skateparku, Powrót linii nocnej N72 i rozszerzenie trasy linii L20.

OPIS:

Otwock realizuje liczne działania w ramach miejskiej infrastruktury, prowadzone są m.in. regularne budowy dróg i chodników. Miasto podejmuje też inwestycje mające na celu ochronę środowiska, przykładem tego jest rewitalizacja Parku Miejskiego oraz modernizacja kotłowni, która pozwoliła na likwidacje tzw. ‘’kopciuchów’’ działających przy w SP nr 2 i SP nr 6. Dla najmłodszych mieszkańców otwarty został skatepark. Przywrócenie linii nocnej N72 i rozszerzenie trasy linii L20 miało na celu usprawnienie komunikacji miejskiej w Otwocku.

Walka ze smogiem i zieleń w mieście

7.5/10

DZIAŁANIA:

Projekt „Zwiększamy różnorodność w Otwocku”, Ekopatrol, Nasadzanie drzew i krzewów, Worki na selektywne odpady, Zatrudnienie ogrodnika miejskiego, Dron badający skład dymu.

OPIS:

Władze miasta podejmują aktywne działania na rzecz ekologii. W ramach projektu „Zwiększamy różnorodność w Otwocku’’, na terenie miasta zainstalowano 5 hoteli dla owadów, zielone galerie i tablice edukacyjne. W mieście działa Ekopatrol, czyli specjalne służby pilnujące porządku i dbające o ochronę środowiska. Mieszkańcy mogą w Urzędzie Miasta otrzymać worki na selektywne odpady, co ma zachęcać ich do segregacji śmieci. O roślinność i estetyczny wygląd parków i skwerów dba wykwalifikowany ogrodnik miejski.

Kultura i rekreacja

7/10

DZIAŁANIA:

Disco Lodowisko, Czytelnia plenerowa, Rodzinny Piknik Szachowy, Otwock Blues Bazar, Rajdy rowerowe z serii Małej Ligii XC.

OPIS:

Miasto organizuje wydarzenia rekreacyjne i kulturalne, wyłącznie o zasięgu lokalnym. Cyklicznie odbywają się rajdy rowerowe dla dorosłych i dzieci. Zimą można korzystać z lodowiska miejskiego i uczestniczyć w takich imprezach jak Disco Lodowisko. Popularny w mieście jest Festiwal Otwock Blues Bazar, podczas którego otwocczanie mają okazję posłuchać bluesa w wykonaniu artystów z kraju i świata. Ciekawą inicjatywą jest utworzenie czytelni plenerowej przy miejskiej bibliotece.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką