JERZY ŁUŻNIAK

Prezydent Jeleniej Góry

Jerzy Łużniak
Stabilna pozycja
Komitet wyborczy: Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska
Wiek: 65 lat
Kadencja: 1
Poparcie w 2018 roku: 45.55%
69.79%

20/03/2020 

Jest to pierwsza kadencja Jerzego Łużniaka jako Prezydenta Jeleniej Góry. Starcie wyborcze zakończył w II turze, uzyskując 69,79% głosów, a komitet z którego startował ma samodzielną większośc w Radzie Miasta. Te wszystkie czynniki wpływaja na stabilną pozycję prezydenta.

TOP Prezydenci

Sytuacja polityczna

NIE
TAK

Absolutorium

15 radnych zagłosowało za udzieleniem Jerzemu Łużniakowi absolutorium z wykonania budżetu za 2018 rok. Przeciw przyjęciu uchwały było 5 radnych, a 1 wstrzymał się od głosu.

Samodzielna większość

Relacja
z Radą Miasta

Koalicja Obywatelska, do której należy Jerzy Łużniak zdobyła 12 na 23 mandatów w Radzie Miasta. Oznacza to, że komitet prezydenta ma samodzielną większość i nie musi szukać koalicji, aby podejmować decyzje.

25.2%

Próg
do referendum

Próg frekwencji konieczny do odwołania Prezydenta Jeleniej Górze wynosi tylko 25,2%. Mimo tego, w przypadku Jerzego Łużniaka takie referendum jest mało prawdopodobne, gdyż sprawuje on dopiero swoją pierwszą kadencję.

Jelenia Góra

Obecny prezydent: Jerzy Łużniak

Liczba mieszkańców: 79480 os.
Budżet miasta: 468 583 863 zł
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: 4546.12 zł
3.1%

stopa bezrobocia

27.19

LICZBA PRZESTĘPSTW PRZYPADAJĄCYCH na 1000 Mieszkańców

94.00%

średnia płaca w stosunku do średniej krajowej (brutto)

TOP Miasta

Polityka miasta

Seniorzy i osoby niepełnosprawne

4.5/10

DZIAŁANIA:

Rada Seniorów, Klub Seniora, Senioralia, Dom Dziennego Pobytu Senior +, Potańcówka dla seniora, Budowa windy dla niepełnosprawnych w Ratuszu, Program Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na lata 2019-2024.

OPIS:

Na rzecz osób starszych w Jeleniej Górze prężnie działa Rada Seniorów. Są oni aktywizowani także poprzez bogatą ofertę Klubu Seniora oraz zajęcia w Dziennym Domu Pobytu Senior +. Miasto wspiera niepełnosprawnych poprzez realizację Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na lata 2019-2024. Aby znosić bariery infrastrukturalne w instytucjach miejskich, w Ratuszu powstała winda specjalnie przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wspieranie miejsc pracy

5/10

DZIAŁANIA:

„Strategia Rozwoju Miasta Jeleniej Góry na lata 2014-2025”, Zwolnienia z podatku od nieruchomości, Udostępnianie lokali na prowadzenia działalności gospodarczej, Informator Inwestycyjny.

OPIS:

Samorząd zachęca przedsiębiorców do zakładania działalności gospodarczej na terenie Jeleniej Góry poprzez ulgi na wynajęcie nieruchomości dla przedsiębiorców, którzy tworzą miejsca pracy na terenie miasta czy oferowanie wynajmu i sprzedaży lokali potrzebnych do prowadzenia firmy. Dla przedsiębiorców powstał Informator Inwestycyjny pokazujący potencjał biznesowy miasta. Można w nim znaleźć np. wiadomości o infrastrukturze Jeleniej Góry oraz formach pomocy kierowanej do inwestorów przez władze miasta.

image/svg+xml

Komunikacja miejska i infrastrktura

5/10

DZIAŁANIA:

Elektroniczne tablice na parkingach, Remont stołówki w SP11, Termomodernizacja szkół i placówek oświatowych, Projekt „Energooszczędne oświetlenie miejskie w Jeleniej Górze”, Powstanie dwóch Stref Aktywności, Darmowa komunikacja miejska.

OPIS:

Władze Jeleniej Góry prowadzą działania termomodernizacyjne na rzecz poprawy stanu placówek oświatowych. Obecny Prezydent spełnił swoją obietnicę wyborczą i rozszerzył grupę osób, które mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Są to teraz dzieci, uczniowie, studenci oraz osoby powyżej 70. roku życia (wcześniej wiek wynosił 75 lat). W celu zachęcenia mieszkańców do aktywności fizycznej powstały dwie Strefy Aktywności. Realizowany jest projekt instalacji energooszczędnego oświetlenia miejskiego, a na parkingach w centrum miasta zamontowano elektryczne tablice informujące kierowców o dostępności wolnych miejsc.

Walka ze smogiem i zieleń w mieście

6/10

DZIAŁANIA:

Turystyczna Niedziela Bez Samochodu, Nasadzanie nowych drzew i krzewów na miejskich terenach zieleni, Dotacje na zmianę systemu ogrzewania, Pokaz filmu Smog Wars połączony z debatą na temat smogu, Kampania „Stop smog! - Wymień piec”.

OPIS:

Władze miasta aktywnie angażują się w walkę ze smogiem. Mieszkańcy mogli wziąć udział w pokazie filmu Smog Wars i wysłuchać debaty na temat zanieczyszczeń powietrza z udziałem m.in. Prezydenta Jeleniej Góry. Miasto nie tylko prowadzi kampanię propagująca wymianę pieców, ale też oferuje mieszkańcom finansowe wsparcie na ten cel. Oprócz zwalczania smogu władze dbają o zieleń miejską poprzez sadzenie drzew i krzewów.

Kultura i rekreacja

5.5/10

DZIAŁANIA:

Art & Glass Festiwal, Gra miejska „Jeleniogórskie Questy", Motomikołajki, Jarmark Staroci i Osobliwości, Wrzesień Jeleniogórski, Letnie Kino Plenerowe, Parada Rowerów.

OPIS:

Miasto organizuje wiele wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych. Latem mieszkańcy mogą wziąć udział w trwającym dwa dni Art&Glass Festiwal, podczas którego odbywają się koncerty i inne pokazy artystyczne. Wiele imprez ma długoletnią tradycję i odbywa się każdego roku, np. Jarmark Staroci, którego pierwsza edycja odbyła się w 1973 r. i organizowana od 1999 r. Parada Rowerów. Inna coroczne wydarzenie to Wrzesień Jeleniogórski, czyli miesiąc występów teatralnych, pokazów tańca, warsztatów i koncertów.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką