KONRAD KRÖNIG

Prezydent Skarżyska-Kamiennej

Konrad Krönig
Stabilna pozycja
Komitet wyborczy: KWW Przyszłość i Rozwój Skarżyska-Kamiennej
Wiek: 37 lat
Kadencja: 2
Poparcie w 2018 roku: 42.26%
57.7%

24/03/2020

Konrad Krönig sprawuje dopiero swoją 2. kadencję – startując jako niezależny kandydat, choć z poparciem KO i PSL, udało mu się wygrać w II turze (57,70%). Po przeciwnej stronie ma PiS, jednak póki co nie ma realnego zagrożenia, że ktoś przeszkodzi mu w drodze do reelekcji.

TOP Prezydenci

Sytuacja polityczna

NIE
TAK

Absolutorium

Głosami 11 radnych, Prezydent otrzymał absolutorium z wykonania budżetu za 2018 rok. Przeciwni byli członkowie Prawa i Sprawiedliwości (6, ponieważ 2 było nieobecnych), a radni komitetu Lepsze Skarżysko wstrzymali się od głosu.

Koalicja

Relacja
z Radą Miasta

Najwięcej radnych do Rady Miasta w Skarżysku-Kamiennej wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. W tej sytuacji komitet Prezydenta Przyszłość i Rozwój, który zdobył 4 mandaty, zawiązał koalicję z komitetem Wspólnota Samorządowa i z Koalicją Obywatelską. Razem mają 11 radnych, a więc większość potrzebną do samodzielnego podejmowania decyzji.

27.8%

Próg
do referendum

Gdyby doszło do referendum odwoławczego w Skarżysku-Kamiennej musiałoby w nim wziąć udział 27,8% uprawnionych do głosowania osób. Mimo dość niskiego progu, nic nie zwiastuje takiego referendum w przypadku Prezydenta Konrada Kröniga, który sprawuje dopiero swoją drugą kadencję.

Skarżysko-Kamienna

Obecny prezydent: Konrad Krönig

Liczba mieszkańców: 45639 os.
Budżet miasta: 177 182 000 zł
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto: 3859.44 zł
14.4%

stopa bezrobocia

20.55

LICZBA PRZESTĘPSTW PRZYPADAJĄCYCH na 1000 Mieszkańców

85.20%

średnia płaca w stosunku do średniej krajowej (brutto)

TOP Miasta

Polityka miasta

Seniorzy i osoby niepełnosprawne

2.5/10

DZIAŁANIA:

Klub Senior +, Dni Seniora, Skarżyski Program Seniora.

OPIS:

Miasto aktywizuje osoby starsze poprzez realizację Skarżyskiego Programu Seniora, w ramach którego oferowane są zniżki np. na zakupy w centrach handlowych i bilety wstępu do instytucji sportowych i kulturalnych. Podczas Dni Seniora zorganizowano koncerty i festiwale, a także wykłady o tematyce zdrowotnej. Brakuje działań miasta na rzecz osób niepełnosprawnych.

Wspieranie miejsc pracy

4.5/10

DZIAŁANIA:

Skarżyski Inkubator Przedsiębiorczości, Centrum Obsługi Inwestora, Skarżyski Inkubator Technologiczny, Międzynarodowe Forum Inwestycyjne.

OPIS:

Miasto aktywnie wspiera przedsiębiorców. Nową inicjatywą jest Skarżyński Inkubator Przedsiębiorczości, powstały w ramach projektu „Skarżyska Strefa Kreatywnego Biznesu” realizowanego przez Centrum Obsługi Inwestora. Inkubator oferuje wynajem przestrzeni biurowych po atrakcyjnych cenach, porady w kwestiach biznesowych, pomoc w uzyskaniu środków finansowych oraz promuje firmy. Oprócz tego w mieście już wcześniej działał Skarżyski Inkubator Technologiczny wspierający rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw. Międzynarodowe Forum Inwestycyjne to coroczne wydarzenie służące za platformę do nawiązania współpracy pomiędzy firmami lokalnymi i zagranicznymi.

image/svg+xml

Komunikacja miejska i infrastrktura

5/10

DZIAŁANIA:

Budowa dróg, Remont Biblioteki Miejskiej, Remont hali na Targowisku Miejskim, Rewitalizacja osiedli Zachodnie i Dolina Kamienna, Remont dworca PKP.

OPIS:

Skarżysko-Kamienna szybko się rozwija. Miasto prowadzi rewitalizację osiedli, w ramach której m.in. są remontowane przedszkola i stawiane są place zabaw. Odnowiony został budynek Biblioteki Miejskiej, trwa modernizacja dworca PKP. Wystawcy i klienci Targowiska Miejskiego mogą korzystać z wyremontowanej hali. Oprócz tego remontowane i budowane są ulice.

Walka ze smogiem i zieleń w mieście

5/10

DZIAŁANIA:

Strategia Rozwoju Miasta Skarżyska-Kamiennej 2014-2020, Energooszczędne oświetlenie miejskie.

OPIS:

Ekologia nie jest jednym z priorytetów władz Skarżyska-Kamiennej. Miasto ma w planach przeprowadzenie wymiany prawie całego oświetlenia miejskiego na energooszczędne. Ma to na celu nie tylko obniżenie emisji CO2, ale również obniżenie kosztów, jakie samorząd wydaje na energię. W Strategii Rozwoju Miasta zadeklarowano przeprowadzanie inwestycji proekologicznych.

Kultura i rekreacja

6.5/10

DZIAŁANIA:

Ferie w kręgielni, Karnawałowy Maraton Aqua Aerobic, Turniej Bokserski o Puchar Prezydenta Miasta, Festiwal Smaków i Kolorów, Cabrio Poland 2019, Letnie Podwórko MCK, Inwazja Kolorów, „Kultura w plenerze”.

OPIS:

Władze miasta zapewniają dzieciom wiele atrakcji podczas wakacji i ferii. Latem mogą m.in. oglądać plenerowe wystawy muzeów, a zimą brać udział w zajęciach w Bibliotece Miejskiej lub spędzać czas na grze w kręgle. Organizowane są nie tylko wydarzenia dla dzieci ale również dorosłych, którzy mogą oglądać sparingi bokserskie podczas Turnieju Bokserskiego o Puchar Prezydenta Miasta. Miłośnicy motoryzacji pożegnali lato na zlocie kabrioletów Cabrio Poland 2019, który zakończył się koncertami sławnych polskich wykonawców.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z lokalną polityką